CHP, raporu görmeden ‘muhalefet şerhi’ yazdı

Meclis Soruşturma Komisyonu’nun dört eski bakanın telefon konuşmalarını içeren tapelerin imha edilmesi kararı almasına karşın CHP’li üyelerin komisyona sunduğu muhalefet şerhinde savcılıktan Meclis’e gönderilen tapelerin tümüne açıkça yer verildi.

CHP, raporu görmeden ‘muhalefet şerhi’ yazdı

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, tapeler gerekçe gösterilerek muhalefet şerhinin basılmaması gibi bir durumun yaşanamayacağını belirterek, “Biz ne verdiysek basmak zorundalar” dedi.

‘İlk kez böyle bir şey yaşanıyor’
Komisyonun CHP’li üyeleri Aksünger, Emre Köprülü, Osman Korutürk ile Rıza Türmen dün komisyona muhalefet şerhini sunduktan sonra Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Aksünger, saat 17.05 itibarıyla komisyondan ellerine ulaşan rapor olmadığına dikkati çekerek, “Aslında olması gereken komisyon raporundaki gerekçeleri görüp okuduktan sonra şerhi yazmamızdı. Raporu görmeden şerhi yazdık. İlk kez Meclis’te böyle bir şey yaşanıyor. Tapeler imha edilirse gerekli suç duyurularını yapacağız” diye konuştu.
Basın toplantısını düzenledikleri an itibarıyla tapelerin imha edilmediği bilgisinin kendilerine şifahi olarak verildiğini söyleyen Köprülü, “Bir komisyon üyesi ‘delillerle ilgili verdiğimiz kararı göreceksiniz’ dedi. Kimse hukuktan kendini daha güçlü görme konumunda değil. Herkes hukuka göre karar almak zorunda. Hukuk çiğnediğinde cezalarla karşı karşıya kalacğını bilmek zorunda” dedi.

‘195 sayfa kayıp’
Korutürk de eski bakanların rüşvet aldığı, maddi menfaat karşılığı görevlerini kötüye kullandıkları konusunda kesinin üzerinde şüpheye sahip olduklarını belirterek, “Yüce Divan tarafından bakanların suç işleyip işlemedikleri tespit edilmeli. Komisyona gelen fezleke 309 sayfa. Asıl fezleke 504 sayfa. Arada 195 sayfa fark var. Bu sayfalar bize getirilmedi. Çağrılmasını istediğimiz çok sayıda tanık çağrılmadı. Komisyon eksik işlem yaptı” dedi.
Türmen ise “Gerekçeli kararı görmeden yazdık, karanlıkta yürüdük bir parça. Komisyonun eksik bıraktığı soruşturmayı biz tamamlamaya çalıştık. Komisyona verdiğimiz dilekçede ‘Raporu okuduktan sonra görüşlerimizi bildirme hakkımızı saklı tutuyoruz’ dedik. Şerhte usulsüzlükleri sıraladık. Raporu görmeden şerh yazmak gibi tuhaflık oldu. Ortada yolsuzluk yapıldığını doğuracak deliller var. İstanbul’da takipsizlik kararı verilmemiş olsaydı buz dağının altı ortaya çıkardı” dedi.

Afonkarahisar'da feci kazaAfyonkarahisar-Konya karayolunda yolunda arıza yapan kamyona otomobilin arkadan çarpması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti 1’i çocuk 3 kişide yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber