CHP'den meclis başkanına 'Kürt meselesi' dilekçesi

CHP, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, “Kürt meselesinin çözümü için mekanizma oluşturulması”na ilişkin bir dilekçe ile başvuruda bulunacak.

Edinilen bilgiye göre dilekçede, “Kürt meselesinin çözümü ulusal mutabakat gerektirmektedir. Ulusal iradenin tecessüm ettiği çatı TBMM olduğuna göre, ulusal mutabakatın oluşacağı yer de TBMM’dir” şeklinde ifade yer alacak.

Dilekçede, yeni Anayasa için oluşturulan komisyona işaret edilerek, “TBMM’nin Kürt meselesine benzer bir çalışma içinde olmaması düşünülemez” denilecek.

TBMM denetiminde bir süreç ve mekanizma oluşturulması gerektiğinin altı çizilen dilekçede, iki komisyon kurulması önerisi yer alacak.

Dilekçede, TBMM bünyesinde bir “Toplumsal Mutabakat Komisyonu” (TMK) ile TBMM dışında, sivil alanda, ona bağlı ve paralel olarak faaliyet gösterecek bir “Akil İnsanlar Grubu” (AİG) oluşturulması önerilecek.

Öneriye göre; TMK, TBMM’deki siyasi partilerin eşit olarak ikişer üye verecekleri toplam sekiz üyeden oluşacak.

TMK çalışmalarına yardımcı olacak AİG ise yine siyasi partilerin eşit olarak üçer üye verecekleri toplam oniki üyeden oluşacak.

TMK kendi çalışma kural ve yöntemlerinin yanı sıra AİG’nin de görev tanımını belirleyecek.

ANKA’nın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, başvurunun Kürt meselesinin çözümü için mekanizma oluşturulmasına ilişkin olduğunu söyledi.

İki komisyon önerisi olduğunu belirten Tanrıkulu, “Mekanizma öneriliyor, çözüm mekanizmasının yöntemini, çözümü değil, çözüm mutabakatla olacak” dedi. Tanrıkulu, şöyle dedi:

“Bu çözüm Meclis’te aranmalı. Meclis Başkanı zorlayıcı olmuyor. Meclis’te siyasal partiler bir araya gelme konusunda bir tutum almıyor. Biz çözüm iradesinin ve yerinin Meclis olduğunu söylüyoruz. Meclis Başkanı’nın tutum alması lazım. Nasıl Anayasa Uzlaşma Komisyonu konusunda Meclis Başkanı bir tutum aldıysa tarafları bir araya getirdiyse böyle bir gelenek var. Siyasi partiler temel konular konusunda İçtüzük dışında komisyon kurabiliyorlar bir engel yok en azından, bunu başlatmasını istiyoruz. Türkiye’nin geldiği bu noktada bunun dışında bir çözüm önerisi yok, varsa söylesinler.”

O balıkçı konuştu: Bu balık, denizin piranasıAntalya'nın Finike ilçesi açıklarında tekneyle avlanmaya çıktığında, ağına yüzlerce balon balığı takılan, 30 yıllık balıkçı Mehmet Sever, Son 2 yıldır biraz daha çoğaldı ve popülasyonu arttı. Çoğalması diğer balık türlerinin azalmasına neden oldu. Bu balık denizin piranası gibi bir şey dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber