CHP'li Oran'dan İçişleri Bakanı'na 'kask' sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 31 Mayıs’tan bu yana hükümetin uygulamalarını protesto eden sivil vatandaşlara yetkisini aşarak müdahale eden polis memurlarının durumlarını İçişleri Bakanı’na sordu. Oran, Bakan Güler’e, “Çevik kuvvete kasklardaki numarayı kapatma talimatını kim verdi? Eli sopalı sakallı beli silahlı sivil polisler hakkında işlem yaptınız mı? Işık yanan evin pencerelerini kırarak içeri gaz atanlara emri kim verdi? 61 ES 459 plakalı sivil araç Kızılay’da halkın üzerine polislerin arasından geçerek nasıl girebildi, buna kim izin verdi? Taksim’de çadırları yakanlar zabıta mı?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, İçişleri Bakanı Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye 3 ayrı soru önergesi sundu. Oran’ın önergesinde "Ankara Kızılay’da 3 Haziran 2013 akşamında protestoculara müdahale eden bazı Çevik Kuvvet polislerinin kasklarındaki numaraların okunmaması için üzerleri niçin örtüldü? Bu emri kim verdi? T4243 numaralı kaskı bulunan polis memurunun da içinde yer aldığı çevik kuvvet timinin sorumlu amir-müdürü kimdir? Numaraların örtülmesi emrini bu amir ya da müdür mü verdi? Konuyla ilgili olarak Ankara Emniyet Müdürü, Çevik Kuvvetten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı ile Çevik Kuvvet Şube Müdürü hakkında hangi adli-idari işlemleri yaptınız?" diyerek şöyle devam etti:

"İstanbul’da 31 Mayıs 2013 ila 3 Haziran 2013 tarihleri arasında Emniyet müdürlüğü personeliniz Taksim protestosu nedeniyle vatandaşa kaç adet göz yaşartıcı bomba, biber gazı kullandı? Bu protestocular üzerine TOMA’larla kaç ton su sıkılmıştır? İstanbul’da polisin protestocular üzerinde portakal gazı kullandığı iddiası doğru mudur? Beşiktaş’ta 2 Haziran gecesi camiye gaz bombası atan memurlar kimdir? Camiye gaz atılması iznini kim verdi? 31 Mayıs 2013 ile 3 Haziran 2013 tarihleri arasında Taksim protestosuna nedeniyle iller bazında kaç kişi gözaltına alındı, bunlardan kaç polis tarafından kaç kişi de savcılıkça salıverildi?

31 Mayıs 2013’ü 1 Haziran’a bağlayan geceyarısı Taksim Meydanı ve bağlantılı sokaklarda eli sopalı, belinde silahı olan ve resmi polislerle birlikte görev yapan sivil şahıslar polis memuru mudur?"

Bazı haber sitelerinin adreslerine önergesinde yer veren Oran, "Görüntülerden de açıkça anlaşılacağı üzere buradaki eli sopalı beli silahlı sivil polislerin isim rütbe sicil numarası ve görev yaptıkları şube müdürlüğü neresidir? Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu ile çok sayıda ceza mevzuatını çiğneyen bu memurlar hakkında hangi işlemleri yaptınız?

İstanbul’da görevli polis memurlarında kaç hakkında görev yetki ve sınırlarını aştığı gerekçesiyle adli ve idari soruşturma yaptınız? 31 Mayıs 2013 gecesi taksim gezi parkında sivil kıyafetli gaz maskeli olup da çadırları yakanlar kimlerdir, isimleri tespit edildi mi? Fotoğraflarda polislerin yanından geçerek parka gelen bu kişilerin zabıta yeleklerini katlayarak kemerlerine sıkıştırdıkları ve telsizlerinin de bulunduğu görülmektedir. Bu kişiler İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıtası mıdır? Protesto eylemini ivmesini artıran çadır yakma eylemini yapan bu kişiler hakkında hangi işlemi yaptınız?

2 Haziran 2013 tarihinde Ankara Kızılay’da yapılan protesto eylemlerinde polislerin bulunduğu noktadan meydana giren 61 ES 459 Renault Laguna marka otomobil, kalabalığın içine son hızla girerek 15-20 kişiye çarparak yaraladıktan sonra yeniden polislerin arasına dönerek gözden kayboldu. Aynı araç akşam saatlerinde Necati Bey Caddesi üzerinde Çankaya Emniyet Müdürlüğü önünde park etmiş vaziyette görüntülendi. Bu araç kime aittir? Araç üzerindeki plaka sahte midir? Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarındaki ruhsat bilgilerine göre 61 ES 459 plakalı aracın marka modeli nedir?" sorularını yöneltti.

Bu araç emniyet müdürlüğüne mi kayıtlı olup olmadığını da soran Oran, "kayıtlı ise bu aracın 2 Haziran 2013 tarihli görev kartı kimin adına çıkartıldı, hangi görev verildi bu araca ve hangi güzergahtan nerelere gitti? Aracı kullanan personelinizin rütbe, görev, ismi, sicil numarası nedir? Araç sahibi sivil vatandaş ise ismi nedir gözaltına alındı mı siyasi parti/dernek/vakıf bağlantısı var mıdır? Bu araç yoğun polis önleminin alındığı Kızılay meydanına nasıl girebilmiştir, aracın girmesine hangi görevliniz izin verdi? Polislerin gözü önünde ve onlarca MOBESE kamerasının saptadığı çarpma olayından sonra niçin bu araç anında yakalanamadı?" diye sordu.

Kızılay meydanındaki üniformalı polisler niçin ellerinde kalın-uzun demir/ahşap sopalarla görev yaptığını da soran Oran, "Buna kim, hangi mevzuata dayanarak izin verdi, bu uygulamanın amacı nedir?" dedi. Kumrular Sokak üzerindeki işyerleri ile Konur ve Karanfil sokak civarında 2 Haziran 2013 tarihinde saat 23.30-24.00 sıralarında ışık yanan her daireye/işyerine nişan alarak, bilerek ve isteyerek, camı kırmak suretiyle tüfekle göz yaşartıcı gaz bombası atıldığını iddia eden Oran, "Bu personel hakkında görevi kötüye kullanmak, kasten adam yaralamak, zor kullanma yetkisini aşmak gibi gerekçelerle herhangi bir adli/idari soruşturma başlattınız mı?" diyerek şöyle devam etti:

"EGM envanterinde 'Portakal gazı' bulunmakta mıdır? Ankara da 1-2 Haziran 2013’te bu portakal gazı kullanıldı mı? Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan kaç çeşit 'gösteri kontrol ajanı' bulunmaktadır, bunların etken maddeleri nelerdir? Yaralanan vatandaşlara gönüllü olarak acil tıbbi müdahalelerin yapıldığı işyerleri ile Konur Sokak’ta bulunan Mülkiyeliler Birliği Genel Merkez binasının içerisine gaz bombası atan personelinizin isimi-soy ismi nedir? Hakkında idari işlem başlattınız mı? Bu emri kendilerine kim verdi?

29 Mayıs 2013 ile 2 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de, illere ve günlere göre kaç adet 'gösteri kontrol ajanı' adı verilen biber gazı mühimmatı kullanılmıştır, bu mühimmatın toplam değeri nedir? 2013 yılının Ocak – Nisan ayları arasında, aylara göre tüm Türkiye’de kaç adet 'gösteri kontrol ajanı' adı verilen biber gazı mühimmatı kullanılmıştır, bu mühimmatın değeri nedir? 29 Mayıs 2013 ile 2 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de illere göre kaç adet polis memuru görev yapmıştır, gösterilere müdahale eden polis sayısı kaçtır, çevre illerden çevik kuvvet polisleri bu illere getirilmiştir?

29 Mayıs 2013 ile 2 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan gösterilerde, yaptıkları orantısız güç kullanımı, kötü ve pek fena muamele, müessir fiil gibi davranışlar nedeniyle hakkında adli veya idari soruşturma başlatılan personel sayısı kaçtır? Bu personel hakkında hangi suçlar nedeniyle adli veya idari soruşturma başlatılmıştır? 29 Mayıs ile 2 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılan gösterilerdeki tutum ve davranışları nedeniyle kaç personel hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur?"

Aksaray'da trafik kazasıAksaray'da 3 gün sonra düğünü olacak oğlunun düğün davetiyesini dağıtmak için akrabalarına giden baba Mehmet Mustafa Çiftçinin (56) kullandığı otomobil, önce bir TIR'a ardından da hafif ticari araçla çarpıştı. Zincirleme kazada Mehmet Mustafa Çiftçi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber