CHP'li Recep Gürkan'dan o görüntülerle ilgili ilk açıklama!

15 Temmuz Derneği, CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan'a ait, sosyal medyada ve internet ortamında yer alan görüntülere ilişkin suç duyurusunda bulundu.Görüntülerle ilgili açıklama yapan Recep Gürkan ise "Recep Gürkan'a birçok şey diyebilirsiniz, diyemeyeceğiniz şeyler var. Vatan haini diyemezsiniz, bu vatanı sattı diyemezsiniz." dedi.

CHP'li Recep Gürkan'dan o görüntülerle ilgili ilk açıklama!

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen 15 Temmuz Derneği üyesi bir grup, hazırlanan suç duyurusu dilekçelerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sundu.

Dilekçede, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Edirne'de belediye başkanı olan Recep Gürkan'ın, hain darbe girişiminin gerçekleşmeye başladığı saatlerde beraberinde bulunan kişilerle bir türkü barda eğlenerek, darbe girişimini kutladığı öne sürüldü.

Gürkan'ın, beraberinde bulunan kişilerle darbe teşebbüsüne gerçekleştirmeye yeltenen teröristleri ve eylemlerini övdüğü iddia edilen dilekçede, "Şüpheli, 12 Eylül darbesini kast ederek, 'O zaman habersizdik ama şimdi haberimiz var' diyerek iştirakini ortaya koymuştur. Bu kutlamaların görüntüleri ekli linklerden ulaşılabilir durumdadır. Kolluk marifetiyle açık kaynak taraması yapılarak dosya içerisine alınması gerekir." denildi.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 215. maddesinin, "İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, bu nedenle kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır." şeklinde bir hüküm içerdiğinin hatırlatıldığı dilekçede, Gürkan'ın, linklerden ulaşılacak videolardan görüldüğü üzere, darbeci teröristlerin eylemlerini övdüğü savunuldu.

Dilekçede, Recep Gürkan'ın, TCK'nın 215. maddesi kapsamında "suçu ve suçluyu övme" suçundan yargılanması ve cezalandırılması talep edildi.

RECEP GÜRKAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Recep Gürkan görüntülerle ilgili açıklamayı seçim çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği esnaf ziyareti sırasında yaptı.

Gürkan, açıklamasına "Ben diyeceğimi 15 Temmuz gecesi söyledim." diyerek başladı.

O gün attığı tweetlere merak edenlerin sosyal medya hesabından ulaşabileceğini ifade eden Gürkan, "Recep Gürkan'a birçok şey diyebilirsiniz, diyemeyeceğiniz şeyler var. Vatan haini diyemezsiniz, bu vatanı sattı diyemezsiniz. O yüzden çok rahatız, o gece dediğimiz de ortada, hayatımda yaptığım her şeyin arkasında durdum. Benim o gece ne yaptığım tweetlerimin hepsi ortada. Hepsi ortada rahat olsunlar, rahat olun. Allah insanı yakışan iftiradan korusun, yakışmayan iftiralarla bir şey olmaz, alışığız biz." dedi.

MÜEZZİNOĞLU: SÖYLENENLER DOĞRUYSA...

Eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir gazetecinin sorusu üzerine, "Arkadaşlar görüntüleri izlemedim, onun için bir şey diyecek durumda değilim. Duyduklarım kadarıyla söylersem de eksik olur. Şayet duyduklarım doğruysa büyük bir yanlış ama izlemediğim için de daha fazla bir cümle söylemeyeyim, izleyeyim ondan sonra bir yorum olursa yaparım ama söylenenler doğruysa büyük bir yanlış." diye konuştu.

Ahmet Altan gözaltına alındıİstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hakkındaki tahliye edilme kararını kaldırmasının ardından yakalama kararı çıkarılan Ahmet Altan gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber