Çiller'i kim koruyor? Nimet Baş Çiller’i koruyorsa neden koruyor?”

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, “Çiller Özel Örgütünün varlığının ilişkin iddialara ve bu konuda MİT’in raporu var. Bu raporla ilgili soru soruluyor Sayın Çiller dinlenirken. Ve orada Sayın Çiller’in şimdi 7 Ocak 2012 günü Fikret Bila’ya verdiği demeçte şunu söylüyor; ‘Sanıyorum Mehmet Şeker Bey sordu, bu soru bana yöneltilince Komisyon Başkanı Sayın Nimet Baş orada bana cevap vermeyin notu gönderdi’. Sayın Nimet Baş burada hangi misyonu üstleniyor? Çiller’i kim koruyor? Nimet Hanım Çiller’i koruyorsa neden koruyor?” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun CHP’li üyeleriyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Meclis Darbe ve Muhtıraları Komisyonu Başkanı Nimet Baş’ı eleştiren Öztürk, “28 Şubat’ta da olayların tamamını incelememiş, örneğin Tansu Çiller Özel Örgütü adlı bir rapor kendisine sunulduğunda ve bu konuyla ilgili talep getirildiğinde bununla ilgilenmemiştir” diyerek şöyle devam etti:

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ve Darbeleri Araştırma Komisyonu başkanlığını yapan Sayın Baş’ın öteden beri yaptığı uygulamalara baktığımızda darbeleri araştırmak gibi bir probleminin olmadığı, darbelerle hesaplaşmak gibi bir probleminin olmadığı açıktır. Onlar aslında darbeyi de torpilleştirdiler. Torpilli darbeler var kendi açısından, torpilsizleri var.

Ortalıkta bir rapor var. Bu rapor Çiller Özel Örgütünün varlığının ilişkin iddialara ve bu konuda MİT’in raporu var. Bu raporla ilgili soru soruluyor Sayın Çiller dinlenirken bizim arkadaşlarımız soru soruyor. Ve orada Sayın Çiller’in şimdi 7 Ocak 2012 günü Fikret Bila’ya verdiği demeçte şunu söylüyor, Sayın Çiller söylüyor, diyor ki, ‘Sanıyorum Mehmet Şeker Bey sordu, bu soru bana yöneltilince Komisyon Başkanı Sayın Nimet Baş orada bana bir not göndererek cevap vermeyin bunlara, bunlar mesnetsiz iddialar dedi, anlaşılıyor ki Sayın Nimet Baş da Sönmez Köksal’ın belirttiği gibi gazete haberlerine dayalı bu raporun mesnetsiz ve saçma iddialar taşıdığı sonucuna varmıştı ve kaale almamamı istiyordu. Sayın Nimet Baş eğer bunu demişse kaale almayın dediği rapor MİT raporudur. O belgeler MİT’ten acaba ilk önce istenildiğinde neden gönderilmiyor. Neden saklanılmaya çalışılıyor, Sayın Nimet Baş burada hangi misyonu üstleniyor, bu soruların yanıtını Sayın Baş’ın vermesi lazım.”

-CHP’Lİ ŞEKER: İSRAİL’DE MOSSAD İLE GÖRÜŞMESİNİ KABUL ETTİ-

Bir basın mensubunun sorusu üzerine Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, “Biz Sayın Çiller’e MİT’in daha önceden rahmetli Başbakan Erbakan tarafından bir rapor düzenlenmesiyle ilgili bir yazı yazılıyor, Erbakan’ın MİT’e yazdığı raporda diyor ki, Çiller Özel Örgütü diye bir örgüt vardır, bununla ilgili araştırma yapılması, Susurlukla ilgili araştırma yapılmasıyla ilgili bir talebi var ve bu talep yerine getiriliyor. MİT yine Sayın Başbakan’ın isteği doğrultusunda böyle bir raporun hazırlandığını söylüyor. Biz de buradan yola çıkarak Sayın Çiller’e soru sormuştuk. Bu rapor 227 sayfa. Kimseyi suçlamak istemiyoruz ama Sayın Çiller o gün bu raporun içerisinde yer alan bazı şeyleri kabul etti. Örneğin İsrail’de MOSSAD ile görüşmesini kabul etti. Bana bu konuda PKK ile ilgili bilgi vereceklerdi dedi. Hiçbir yerde bir başbakanın bir istihbarat örgütü ile görüştüğü görülmemiştir. Bunları gerçekleştirmişler. Oradan silah alındığıyla ilgili iddialar var, bu silahların bir kısmı Susurluk’ta çıktı, bir kısmı Hizbullah’ın depolarında çıktı, biz de bunları güdeme getirdik ama orada Sayın Nimet Baş’ın böyle bir yazı yazması hem komisyona karşı bir saygısızlıktır hem bizlere karşı biz saygısızlıktır. Biz TBMM adına bu araştırma komisyonunda görev yaptık, Sayın Çiller’e bu soruları sorarken de Türkiye’nin bir bölümüne bir dönemine ışık tutmak amacıyla sorduk. Yoksa Sayın Çiller’i itham edip küçük düşürmek anlamıyla böyle bir soru sormadık. Bu sorduğumuz soruların arkasındayız. Bu rapor tamamen MİT’in yazdığı bir rapordur. Tamamen MİT’in yazdığı rapor doğrultusunda soruları sorduk, biz bu konuda vicdanen rahatız. Sayın Baş ile de görüştüm, ben böyle bir şey demedim diyor fakat Sayın Çiller’in de açıklamasında Sayın Baş bana böyle bir belge gönderdi diyor, not gönderdi diyor” dedi.

-“BUNLARI KAFAMIZDAN UYDURMUYORUZ”-

“MİT şemayı kabul ediyor mu?” sorusuna da Şeker, “MİT’e zaten şöyle bir yazı gidiyor, basın yayın kuruluşlarında bazı iddialar var, Türkiye’de bir takım yasa dışı faaliyetlerin olduğu, faili meçhul cinayetleri devlet kuruluşunda çalışan birtakım insanların işlediğiyle ilgili, devlet, siyaset, mafya gibi bir çeteleşmenin oluştuğuyla ilgili Sayın Başbakan bir rapor istiyor MİT’ten, MİT’te buna dayanarak bir rapor yazıyor. MİT 227 sayfalık bu raporu gönderdi. Bunlarla ilgili çok daha ciddi bilgiler var, banka ilişkileri var, kişiler arasındaki ilişkiler var, kara para aklama var, sahte belgeler…Bütün bunlar anlatılırken bunları kafamızdan uydurmuyoruz, MİT’in yazdığı komisyonda bulunan 227 sayfalık rapor, bunlar çok ciddi bilgiler" yanıtını verdi.

Bir basın mensubunun, “Sayın Nimet Baş raporu okumadı mı?” sorusuna ise Şeker, “Okuduğunu tahmin etmiyorum” yanıtını verdi.

-“ÇİLLER’İ KİM KORUYOR”-

Öztürk de, “Çiller’i kim koruyor? Nimet Hanım Çiller’i koruyorsa neden koruyor? Bir rapor var. Nimet Baş sadece görmek istediği kısmı görüyor. Çiller neden korunuyor, kim koruyor Çiller’i. MOSSAD ile görüşme yapıyorlar. MİT elemanları dışarıda, Emniyet müdürü ile Başbakan MOSSAD ile görüşme yapıyor, bu olağan bir görüşme türü müdür?” diye konuştu.

İnanılmaz görüntü! Akın akın geldiler...TEKNOFEST'in düzenlendiği Atatürk Havalimanı çevresinde yoğunluk yaşanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber