Çözüm için MHP kilit rolde

Erdoğan, yarın Kılıçdaroğlu’yla Kürt sorununun çözümü amacıyla CHP tarafından TBMM çatısı altında Toplumsal Mutabakat Komisyonu (TMK), parlamento dışında ise Akil İnsanlar Grubu (AİG) kurulmasına yönelik öneriyi görüşecek

Çözüm için MHP kilit rolde

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, yarın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla bir araya gelecek. Görüşmede, Kürt sorununun çözümü amacıyla CHP tarafından TBMM çatısı altında Toplumsal Mutabakat Komisyonu (TMK), parlamento dışında ise Akil İnsanlar Grubu (AİG) kurulmasına yönelik CHP önerisi ele alınacak. CHP kurmayları, komisyonun MHP üye vermeden kurulması durumunda toplumsal mutabakatın eksik kalacağı ve komisyonun işlevini tam olarak yerine getiremeyeceği değerlendirmesini yaptı.
CHP, Kürt sorununun çözümüne ilişkin yol haritalarını geçtiğimiz hafta genel başkan yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Sezgin Tanrıkulu aracılığıyla TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e iletmişti. Sorunun çözülmesi için öngörülen TMK ve AİG’nin kurulabilmesi amacıyla siyasi parti liderlerinden randevu talep eden Kılıçdaroğlu’na ilk yanıt Başbakan Erdoğan’dan geldi.

İlk adım hükümetten gelmeli
Kılıçdaroğlu, önceki konuşmalarında şehit haberlerinin geldiği bir dönemde sorunun bir an önce çözülmesi için siyaset kurumunun çözüm üretmesi gerektiğini vurgulamıştı. Kılıçdaroğlu’nun bir süredir şehit aileleriyle yaptığı görüşmelerde; ailelerin sorunun çözülmesi için kendilerinin devreye girmesi yönünde taleplerini ilettiği de kamuoyuna yansımıştı. Kılıçdaroğlu, “Samimiysek terörü sonlandırmak konusunda bu ülkede yaşayan herkes elini taşın altına koymalı. Bana denebilir, ‘Ürettiğiniz çözüm yolu eksiktir, yanlıştır, tutarsızdır’. Her türlü eleştiri olabilir, saygılıyım eleştiriye. Ama ben onlara daha basit bir soru soracağım, ‘benim önerimi beğenmiyorsan sen önerini getir, ben sana destek vereceğim’. Yeter ki bu ülkede artık anneler ağlamasın” ifadelerini kullanmıştı.
CHP’nin çözüm önerisi TBMM çatısı altında 12 üyeli TMK’nın ve TBMM dışında 12 üyeli AİG’nin kurulmasını öngörüyor. Çözüm önerisine göre, TMK’nın çalışmalarına başlayabilmesi için ilk adımın Ak Parti hükümetinden gelmesi gerekiyor. Bu kapsamda, hükümet, terör ve şiddetin sona erdirilmesi ve silahsızlandırma konuları dahil, Kürt sorununun çözümüne ilişkin düşünce ve önerilerini, bugüne kadar olanların değerlendirmesini de yaparak TBMM Başkanı’nın oluruyla TMK’ya iletecek. TMK, hükümetin yaklaşımını ele alacak, eleştiri ve önerilerini gündeme getirecek. Devletin konuyla ilgilenen kurumları da görüşlerini TMK’ya iletecek. AİG ise TBMM’de temsil edilmeyen siyasi partiler başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ile görüşecek.

MHP’nin yaptığı sağlıklı değil
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, şöyle dedi: “Kılıçdaroğlu 30 yıldır yapılamayanı yapmaya çalışıyor ve bütün liderleri bu sorunun çözümü için konuşmaya, diyaloga ve ortak hareket etmeye davet ediyor. Ancak bu noktada MHP liderinin ortaya koyduğu tavır doğru ve sağlıklı bir tavır değildir. Daha içeriğini bilmediği bir görüşmeye karşı çıkmak aslında siyasetin teröre seyirci kalmasını istemektir. 21. yüzyılda Kürtleri hâlâ karda yürüyüp kart-kurt sesleri çıkaran insanlar olarak tanımlamak ve onları yok saymak ülkenin birliği ve bütünlüğüne verilecek en büyük zarardır. Bu ülkenin en önemli meselesini siyasi partiler bir araya gelip çözmezse başka aktörler devreye girip kendi çözümlerini dayatacaktır. CHP olarak bu tehlikeyi görüyor ve tarihi bir sorumlulukla hareket ediyoruz. Biz CHP olarak bu sorunun çözümü için her türlü bedeli ödemeye, çocuklarımızın ölmemesi, bölgemizin teröre, şiddete, çatışmaya teslim edilmemesi için her türlü fedakarlığa hazırız. Herkesi önyargılarla hareket etmeyi bırakmayı ve bu sürece katkı vermeye davet ediyoruz.”
Loğoğlu ise, “MHP, çok önemli bir siyasi akımdır. Bahçeli’nin katkısı olmadan bu sorunun içinden çıkmak çok kolay olmayacaktır. Farklı görüşleri birbirine yaklaştıracak, ortak zeminde buluşturabilecek bir yöntem bulalım. Burada esas olan her partinin kendi yaklaşımıyla bu komisyona katılarak görüşlerini dile getirilmesi. Sonunda ortak bir havuzda buluşarak bu konuya terör boyutuyla çözüm bulmamız. Amacımız budur” ifadesini kullandı.

4 PARTİ ÜYE VERMELİ
Loğoğlu ve Tanrıkulu ile geçtiğimiz hafta görüşen Çiçek, komisyonun kurulabilmesi için TBMM’de grubu bulunan 4 siyasi partinin de üye vermesi gerektiğini vurgulamıştı. Bahçeli’nin hafta sonu CHP’nin önerisini eleştiren sözlerinin ardından gözler bu partiye çevrildi. Bahçeli’nin Kılıçdaroğlu’na randevu vermemesi ya da komisyona üye vermemesi durumunda komisyonun kurulmama olasılığının çok yüksek olduğu değerlendiriliyor. Ancak, CHP kurmayları komisyonun MHP üye vermeden kurulması durumunda ise “toplumsal mutabakatın eksik kalacağı” ve komisyonun işlevini tam olarak yerine getiremeyeceği değerlendirmesini yaptı.

Şemsiyeyle önlem aldılarAntalya'nın Korkuteli ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, bariyere çarpıp, şarampole devrildi. Kazada yaralanan ve olay yerinde ilk müdahalesi yapılan 3 kişi, plaj şemsiyeleri açılarak, güneşten korundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber