Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul değerlendirmesi: Vatandaşım ‘seçim yenilensin’ diyor

İstanbul seçimlerinde şaibeler olduğunu bir genel başkan olarak halkın iradesini, oyunun takibini yapma görevi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Vatandaşım bana şunu söylüyor: Başkanım, bu seçim yenilenmeli” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul değerlendirmesi: Vatandaşım ‘seçim yenilensin’ diyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi gerektiğini, vatandaşın isteğinin de bu yönde olduğunu söyledi. Erdoğan, “Dünyanın birçok yerinde, yarım, bir puanla olunan yerlerde bile seçimler yenileniyor. Niye? Gönüller huzur bulacak. 1966’da, 99’da ülkemizde buna benzer kararları Yüksek Seçim Kurulu almıştır. Hele hele burası İstanbul. Bu bir kasaba değil, ilçe, belde değil. Bakın ben bugüne kadar hiç konuşmadım, hep sustum. Ama diğerleri konuştu ve ‘Vurun abalıya’ dediler, vurdular ama artık yetti. Burada bir şaibe var, bu açık ortada” diye konuştu.

Erdoğan, dün Bakırköy’de bulunan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) 25. Olağan Genel Kurulu’na ve Genel Merkez binasının resmi açılış törenine katıldı. Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan ve çok sayıda iş insanı kapıda karşıladı. MÜSİAD Genel Merkez binasının açılışı okunan duanın ardından kurdele kesilerek yapıldı.

Genel Kurul’da bir konuşma yapan Erdoğan, şu mesajları verdi:

‘YSK tehdit ediliyor’

“Şimdi buradan bir kez daha ilan ediyorum, biz hiçbir zaman milletin iradesinin üzerinde bir irade tanımadık, tanımayacağız. Milletin iradesine olan saygımız nedeniyle seçim süreçlerini yakından takip ediyor, sandıktan çıkan her oy yerini bulacaktır diye çalışıyoruz. Bütün çabamız milletin oyunun kıymetini millete iadedir. Bütün çabamız usulsüzlüklerle, yolsuzluklarla bir 31 Mart’ı kurban etmek istemiyoruz. Bakıyorsunuz ki ana muhalefetin birkaç temsilcisi ne diyorlar? Yüksek Seçim Kurulu’na ‘Kızılay’a çıkamazsınız’ diyorlar. Tehdit ediyorlar. Anayasa’nın 138’inci maddesine bu tamamen aykırıdır. Bırakın bu şekilde bir uyarıyı, ‘İmada dahi bulunamazsınız’ der Anayasa’nın 138’inci maddesi. Ben de burada bir şeye üzülüyorum. Şu anda Yüksek Seçim Kurulu’nun Sayın Başkanı kendilerine yapılan bu tehdit karşısında şu ana kadar niçin acaba bir yazılı açıklama yapmak suretiyle ‘Siz nasıl olur da bizi tehdit edersiniz?’ demiyor? İstanbul’da, Ankara’da seçimler yapılmıştır. Bakın biz Ankara’ya herhangi bir itirazda ileri derecede bir yüklenme yapmadık. Ama İstanbul’da bindelerle oynanan bir oyun var, yolsuzluklar var. Bütün bu yolsuzluklar karşısında ben bir genel başkan olarak halkımın iradesini, halkımın oyunun arkasını takip etmek, onun sonucunu kovalamak zorundayım. Ve düşünebiliyor musunuz, 27-28 binden, 13 bine kadar bu sayımlarda oylar düşüyorsa, burada bir yolsuzluğun olduğu apaçık ortadayken, yani bunu kovalamayalım mı, bunu takip etmeyelim mi? Vatandaşım bana şunu söylüyor: Başkanım, bu seçim yenilenmeli.”

“Artık yetti”

“Dünyanın birçok yerinde, yarım, bir puanla olunan yerlerde bile gönüller huzur bulsun diye seçimler yenileniyor” diyen Erdoğan 1966’da, 1999’da ülkemizde de YSK’nın benzer kararları olduğunu söyledi. Erdoğan şöyle devam etti: “Hele hele burası İstanbul. Bu bir kasaba değil, ilçe, belde değil. Bakın ben bugüne kadar hiç konuşmadım, hep sustum. Ama diğerleri konuştu ve ‘Vurun abalıya’ dediler, vurdular ama artık yetti. Burada bir şaibe var, bu açık ortada. Yolsuzluk var, açık ortada. Gidelim millete milli irade nasıl bir karar veriyorsa ‘Başımız, gözümüz üstüne’ deriz, onu kabulleniriz olay bu kadar basit. Çok açık, net, memur noktasında sandıkta memur değil de bankadaki sözleşmeli işçiler o sandıklarda görevlendirilirse ve bunun üzerinde hala neyi düşünüyoruz? Maalesef 4-5 tane bankanın işçileri sandıklarda görevlendiriliyor. Peki ne diyorlar? Diyorlar ki ‘Bunu bizden kaymakamlar istedi.’ İsteyebilir. Eğer kaymakam böyle bir yanlış yapmışsa sen bu yanlışı uygulamak zorunda değilsin ve bu yanlışa da hak vermek durumunda değilsin. Çünkü yasa ortada. Ne diyor yasa? Memur diyor, yani 657. Bunlar 657 değil, bunlar bankada çalışan bir işçi. Şimdi bunları kabul mü edelim? Ondan sonra bunların verdikleri kararlara ‘Eyvallah’ mı diyelim? Bizim şu anda buradaki gayretimiz sadece Yüksek Seçim Kurulu’nun bu şaibeyi ortadan kaldıracak milli iradeye bu zemini hazırlamaktır. Ortada bir şaibe, yolsuzluk var ve bu yolsuzluğun, şaibenin ortadan kaldırılması hem Yüksek Seçim Kurulu’nu aklayacaktır hem de milletimizin gönlü ferah hale gelecektir.”

“Ortada bir şaibe var, bir yolsuzluk var. Dolayısıyla bunun ortadan kalkması gerekir” diyen Erdoğan, “Bizim hayatımız desteğini ve gücünü milletten almayan vesayetle mücadeleyle geçmiştir. Böyle bir müktesebata sahip Tayyip Erdoğan’ın hakkı olmayan bir seçimi almak için çalıştığını iddia etmek bize yapılmış en büyük bühtandır” diye devam etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kahir ekseriyetinin AK Partili olduğunu hatırlatan Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Şimdi bütün bunlar apaçık ortayken kalkıp da daha da ileri gitmek suretiyle orada başkanvekillerinin odalarının kilitlerinin göbeklerini sökecek kadar iradeye saygısı olmayan bir anlayış var. Ne oldu? Sonunda bütün çalışmalar yapıldı, başkanvekillikleri falan hepsi seçimlerle ilan edildi, ondan sonra herkes geldi odalarına yerleşti. Komisyonlar seçildi. Şimdi bütün bu çalışmalar bu şekilde başladı ama bunlar başlarken her şeyden önce beyefendi, genel başkanları, ‘hak, hukuk, adalet’ diyor 23 Nisan’da yaptığı konuşmada. Nerede hak, hukuk, adalet? Hak, hukuk, adalet istediğiniz şeyler size sunulduğu zaman mı olacak?”

‘Her şey ortada’

“Her şey açık, net ortada. Hak, hukuk, adalet diyorsan işte buyurun, meclis de ortada, bütün komisyon seçimleri ortada. Yani bu komisyonların seçimlerinin nasıl yapılacağına dair her şey ortada. Sana kimse kalkıp da orada, o seçimlerde ‘Ya sana da bir şeyler verelim’ demek zorunda değil. Neticede bunlar oldu, şimdi biz burada Yüksek Seçim Kurulu’nun vereceği kararı bekliyoruz, bütün belgeler, bilgiler, evraklar her şey kendilerine teslim edildi. Temenni ediyorum ki adil bir kararla, bakın bizim tehdidimiz yok, her ne kadar onlar ‘Kızılay’a çıkamazsınız’ diyorlarsa da biz haşa böyle bir şey demedik. Kızılay herkesindir, tüm milletindir ama bunların hayatları böyle geçti. Sürekli bu tür tehditlerle geçti. Ne yaparlarsa yapsınlar biz adil bir karar, netice bekliyoruz. Biz sadece milletin emanetine sahip çıkmanın çabası içindeyiz. Biz sadece milli iradenin gasp edilmesine engel olmaya çalışıyoruz, yaptığımız iş budur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul değerlendirmesi: Vatandaşım ‘seçim yenilensin’ diyor

‘Bu oyunu bozacağız’

“Biz milletimizin hakkı, hukuku, değerleri, iradesi söz konusu olduğunda yedi düvele karşı koymaktan çekinmedik ki bunların karşısında tereddüde düşelim. Ülkenin hiçbir meselesiyle ilgili en küçük bir tespitleri, teklifleri, projeleri olmayanları allayıp pullayıp millete umut olarak pazarlayanların taktiği çökmeye mahkumdur. CHP’nin gerçek yüzünü milletten saklamaya, CHP’yi milletten kaçırmaya, CHP’nin faşist zihniyetini perdelemeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu mesele bir beka meselesidir. Kandil’den nasıl talimatların verildiğini gördünüz, izlediniz. Nasıl tehditlerin yağdırıldığını gördünüz... Her şey bu kadar açık ve ortada. Böyle bir beka meselesi ortadayken buna karşı biz sessiz mi kalacağız? Böyle kolay kabul edilebilir bir şey değil... Şimdi aynı çevreler 31 Mart seçimlerinin sonuçları üzerinden yeni hayaller kuruyorlar. Cumhur İttifakı yüzde 52 almıştır beyler... Milletimizde gönül ve kafa birliği devam ettiği müddetçe, Allah’ın izni ile hiçbir fani güç bizim sırtımızı yere getiremez. Vesayetçilerin, cuntacıların, darbecilerin, içerideki ve dışarıdaki envaiçeşit lobinin nice tuzağını bozduk, bu sinsi oyunu da bozacağız. Çünkü biz hep halkın ve hakkın hizmetinde olduk, öyle de devam edeceğiz.”

‘İttifakı bozamazsınız’

“Cumhur İttifakı yeni dönemin lokomotifi ve istikrarın güvencesi olmayı sürdürecek. Cumhur İttifakı üzerinde birçok spekülasyona girmek isteyenlere de seslenmek istiyorum; Boşuna uğraşmayın. Siz bizim ittifakımızı bozamayacaksınız. Bizler Cumhur İttifakı olarak, başta Sayın Bahçeli olmak üzere el ele vererek şu ana kadar nasıl geldiysek, bundan sonra da aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.”

Erdoğan’dan Türkmen vatandaş için talimat

İstanbul’da bir danışmanlık şirketinde çalışan Remzi Sayar ile Türkmenistan uyruklu eşi Selvi Haltaçeva, Şişli’deki evlerinin önünden konvoyu geçtiği sırada Erdoğan’a el salladı. Bu sırada makam aracını durduran Erdoğan, genç çift ile konuştu. Remzi Sayar, eşinin Türk vatandaşlığına geçmesi hususunda Türkmenistan’dan alınması gereken bir evrağın verilmediğini aktardı ve yardım istedi. Çifti dinleyen Erdoğan, sorunlarının çözülmesi için talimat verdi. AA

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber