Geri Dön

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TANAP'ın açılışını seçimden önce haziran ayı içinde yapacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Görüşme sonrası ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, " Seçim öncesinde milletimiz ve dünyaya bir müjdemiz olacak' diyerek Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) açılışının seçim öncesinde yapılacağını duyurdu. Erdoğan, "İnşallah 24 Haziran'dan sonra ilk ziyaretimi Azerbaycan'a yapacağım" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TANAP'ın açılışını seçimden önce haziran ayı içinde yapacağız

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 11 Nisan' seçimlerden sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yaptı. Dün Ankara'ya gelen Aliyev onuruna Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam yemeği verdi. İlham Aliyev görüşmeler için de bugün Külliye'ye geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Erdoğan, Aliyev'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. İki liderin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde milli marşlar çalındı. Aliyev, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.Törende, bando takımı tarafından ilk kez "Can Azerbaycan" şarkısı da çalındı. Heyetlerin takdiminin ardından Erdoğan ve Aliyev, merdivenlerde ülkelerinin bayrakları önünde poz verdi. Törende, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

ERDOĞAN: 24 HAZİRAN SONRASI İLK ZİYARETİM YİNE AZERBAYCAN'A OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısı öncesinde, Türkiye ile Azerbaycan arasında Erdoğan ve Aliyev tarafından Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 7. Toplantısı Protokolü'ne imza attı.

Burada konuşan Erdoğan, sözlerine, "Bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'i 7'inci Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantımız vesilesiyle Ankara'da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum." diyerek başladı. Aliyev'in 11 Nisan günü yapılan ve büyük bir oy oranıyla kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ilk ziyaretini Türkiye'ye yaptığına dikkati çeken Erdoğan, bu ziyareti sebebiyle de Türk milleti adına şükranlarını ifade etti.

Erdoğan, öncelikle bu başarısından dolayı Aliyev'i tebrik ederek, "İnşallah aziz kardeşimizin vizyoner liderliği altında, can Azerbaycan inşallah gelişmeye, güçlenmeye, bölgesinin istikrar abidesi olarak parlamaya devam edecektir." dedi.

Türkiye olarak bu süreçte daima Azerbaycan ile el ele omuz omuza her alanda güçlenerek çalışmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Hatırlayacağınız üzere ben de cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretimi Azerbaycan'a yapmıştım. Bu durumun bir gelenek haline gelmiş olması, aramızdaki kardeşlik hukukunun en güzel örneğidir. İnşallah 24 Haziran'dan sonra da ilk yurt dışı ziyaretimi ben de Azerbaycan'a yapacağım."

SEÇİM ÖNCESİ BİR MÜJDEMİZ OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Aliyev ile samimi istişareler yaptıklarını vurgulayarak, önce ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdiklerini, bakanların yaptıkları birebir görüşmelerin kendilerine sunulduğunu anlattı. Geçen yıl 6'ıncı Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi Oturumu'nun hemen öncesinde 30 Ekim 2017'de Bakü'de "Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı"nın açılışını gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Dünyanın en önemli güzergahlarından birini oluşturan bu hattın, verimli bir biçimde kullanılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. İnşallah bu çalışmaları çok kısa sürede tamamlayacağız. Önümüzdeki dönemde aramızda yeni projeler var, bunları da hayata geçireceğiz. Bunlardan en önemlisi ekonomik alanda yerli ve milli paraya geçişimiz olacaktır.

Bunun yanında yine müşterek olarak atmayı hedeflediğimiz adımlar var ki, bunlar çok önemli. En büyük, tabi şu anda önümüzdeki proje malum, yakın zamanda Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) açılışını yapacağız. Bu açılış, inşallah haziran ayının başında gerçekleştirilecek ve bu seçim öncesi de gerek milletimize gerekse tüm dünyaya bizim bir müjdemiz olacaktır." Erdoğan, Güney Gaz Koridoru Projesi'nin önemli bir parçası olan TANAP'ın, sadece Türkiye ile Azerbaycan arasında doğal gaz alışverişinde değil, aynı zamanda bütün Avrupa'nın enerji güvenliğine katkı yapacağına işaret etti.

EN ÖNEMLİ HEDEF SAVUNMA SANAYİ

İzmir Aliağa'da yapımı devam eden Star Rafinerisi inşaatının bittiğini açıklayan Erdoğan, açılışını Aliyev ile eylül ya da ekim ayı gibi yapacaklarını bildirdi. Erdoğan, böylece Azerbaycan'ın Türkiye'nin bir numaralı yatırımcısı haline geleceğini ifade etti. Ekonomik ve ticari ilişkilerin daha ileri taşınmasının öncelikli hedefleri olduğunu aktaran Erdoğan, şöyle dedi: "Burada da en önemli hedef, savunma sanayinde inşallah birlikte atacağımız ve atmamız gereken adımlar olacaktır. Bugün önemli bir adım attık aslında. Tercihli Ticaret Anlaşması müzakerelerine ilişkin mutabakat zaptının imzalanmasından ciddi manada memnuniyet duyduğumu özellikle vurgulamak isterim. Kısa sürede inşallah anlaşmayı da addedeceğimize inanıyorum.

İkili ilişkilerimizin yanı sıra Azerbaycan ile birlikte Gürcistan, Türkmenistan, İran ve Pakistan'da oluşturduğumuz güçlü iş birliği mekanizmaları da son derece önemlidir. Bu mekanizmalar ülkelerimiz ve bölgemiz için yarar sağlayacak, projelerin geliştirilmesi ve yakından takip edilmesi bakımından büyük önem arz ediyor."

İKİ DEVLET TEK MİLLET

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Mayıs 2018 tarihinin Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin 100'üncü yıl dönümü olduğunu anımsattı. Bu önemli yıl dönümü dolayısıyla bütün Azerbaycan halkını tebrik eden Erdoğan, "Aynı şekilde bu bağımsızlığın ilanında ve Azerbaycan'ın sınırlarının belirlenmesinde katkısı bulunan Kafkas İslam Ordusu da bundan tam 100 yıl önce hayata geçirilmişti. 2018 yılı boyunca Kafkas İslam Ordusu'nun kahraman şehitlerini de layıkıyla anmak için ülkelerimiz gerekli hazırlıkları yapıyor." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İki devlet, tek millet" sloganının boş bir ifade olmadığına dikkati çekerek, "Bu vesileyle Haydar babayı da rahmetle anıyorum. Bu ifadenin altında aziz şehitlerimizin kanlarıyla attıkları imza var. Çanakkale Destanı'nda, Bakü'nün kurtuluşunda işte bu kardeşlik ruhuna şahit oluyorsunuz." ifadesini kullandı. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki iş birliği ve dayanışmanın bugün de aynı anlayışla devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, şu görüşlere yer verdi: "Nerede? Bizim ortak duruşumuz Yukarı Karabağ'da da Afrin'de de kendini tüm dünyaya aynen göstermiştir. 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi sonrasında bize geçmiş olsun dileklerini ileten ve destek veren ilk liderlerden biri değerli kardeşim İlham Aliyev olmuştur. Azerbaycan yönetimi bugün de başta FETÖ olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemizde bize en fazla destek veren ülke konumundadır.

YUKARI KARABAĞ SORUNU

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Operasyonu sırasında da gerek Azerbaycan hükümeti gerek Azerbaycan halkı hep bizimle oldu. Biz de Yukarı Karabağ sorununu başından beri kendi sorunumuz olarak gördük. Yukarı Karabağ sorununun, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve sınırların dokunulmazlığı ilkeleriyle ilgili Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde ivedilikle çözümü en büyük arzumuzdur. Bu konuda Azerbaycan'a verdiğimiz desteği bundan sonra da kararlılıkla sürdüreceğiz."

Erdoğan, askeri ve savunma sanayi alanlarındaki iş birliğini güçlendirme hususunda kararlı olduklarına işaret ederek, şunları kaydetti: "7'inci Konsey Toplantısı hem aramızdaki bağların tahkim edilmesi hem de kritik kararların alınması bağlamında son derece faydalı olmuştur. Az önce imzalanan anlaşmalar bunun ispatıdır. Burada üzerinde mutabık kaldığımız bütün konuların takipçisi olacağız ve stratejik ilişkilerimizi daha da yukarılara taşımak için tüm imkanlarımızla çalışacağız."

ALİYEV'DEN ERDOĞAN'A DAVET

24 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ilk ziyareti için Azerbaycan'a davet eden Aliyev'in açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:Seçimlerden sonr abenim ilk ziyaretim kardeş ülkeye yaptığım ziyaret oldu."Türkiye ve Azerbaycan birliği sağlamdır ve büyük geleceği vardır. Aziz kardeşimi ve Türk mileltini tebrik ediyorum. Aziz kardeşimin liderliği sayesinde Türkiye büyük yollar kat etmiştir. Türkiye bugün dünya çapında bir güçtür. Dostlar sevinir istemeyenlerin morali bozulur."
İLK YURT DIŞI ZİYARETİ

Azerbaycan'da 11 Nisan'da yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanı olan Aliyev, ilk yurt dışı seyahatini Türkiye'ye gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, Azerbaycan ile ikili ilişkilerin daha da pekiştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak, bölgesel ve uluslararası güncel gelişmelere yönelik görüş alışverişinde bulunulacak.

İki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı.

Bu kapsamda, Türkiye ile Azerbaycan arasında Erdoğan ve Aliyev tarafından "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 7. Toplantısı Protokolü"ne imza konuldu. Ayrıca "Çevre Koruma Alanında İşbirliği Anlaşmasının Uygulanmasına yönelik 2018-2019 Çalışma Programı", "Elektronik İmza Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası", "Tercihli Ticaret Anlaşması Müzakerelerine Dair Mutabakat Muhtırası", "Kültür Merkezlerinin Kurulması, Çalışma Mekanizması ve Faaliyetlerine Dair Anlaşma" ile "Personel Değişimine Dair Protokolü" imzalandı.

Basın toplantısında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

Akhisar Belediye Başkanı'ndan deprem açıklaması: Yıkılan evler varAkhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, merkez üssü Musalar köyü olan 5,4 büyüklüğündeki depremde şehir merkezinde çok ciddi bir sıkıntı gözükmediğini belirterek, "Yıkılmış bina haberi gelmedi. Merkez üssü olan Musalar köyüne ulaşmaya çalışıyoruz, kısa zamanda bilgi alacağız, inşallah ciddi bir sıkıntı olmaz." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber