Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 'Dünya Çevre Günü' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü mesajında, "Sanayileşme ve modern teknolojideki hızlı gelişme, insana doğaya müdahale etme imkanını sağlamış; sınırsız tüketim hırsı ve tabiat üzerinde tahakküm kurma isteği tüm insanlığı ciddi cevre sorunlarıyla karşı karşıya bırakmıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 'Dünya Çevre Günü' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın kuresel ısınma, kuraklık, susuzluk, collesme, biyolojik cesitliligin azalması ve bazı canlı turlerinin yok olması gibi ciddi cevre felaketleriyle mucadele ettiğine dikkat çekti. Gelecek nesillere daha yasanabilir ve yesil bir dunya bırakılabilmesinin, kuresel cevre sorunlarının cozume kavusturulmasıyla mumkun olduğunu, çevre sorunlarının ise tum insanlıgın musterek meselesi olup, cozumunün uluslararası isbirligini gerektirdiğini kaydetti. Erdoğan, şöyle dedi:

"Dogaya ve cevreye dair bakıs acımızı duzeltmedigimiz takdirde, ecdadımızın mirası, evlatlarımızın emaneti olan bu dunyanın yasanılır bir yer olmaktan cıkacagı unutulmamalıdır. Bu bilincle bizler, bir yandan hızlı bir buyume sureci kaydederken, diger taraftan cevreyi ve ekosistemleri korumaya yonelik duzenlemelere oncelik vermekteyiz. Ulkemiz uluslararası anlasmalar cercevesindeki sorumlulukların bilinciyle her alanda surdurulebilir kalkınma ve cevrenin korunmasını on plana cıkaran politikalar yurutmektedir. Daha yesil, daha temiz bir Turkiye icin, ulke genelinde atık yonetimi, iklim dostu teknoloji, enerji kaynaklarının kullanımı, hava, su ve toprak kalitesinin iyilestirilmesi, agaclandırma kampanyaları ve planlı sehirlesme yonunde onemli calısmalar yurutuyoruz."

Erdoğan, çevre sorunlarıyla mucadelenin en onemli sartlarından birinin de cocuk yaslardan baslayarak vatandaslara cevre duyarlılıgının asılanması, tum insanlıgı tehdit eder boyuta ulasmıs tehlikeye karsı alınacak tedbirleri toplumun tum bireylerinin benimsemesi olduğunu vurguladı. Erdoğan, "Dogaya saygılı, cevreye duyarlı, israf yerine kanaati esas alan bir tuketim anlayısını toplumsal hayatta yerlestirmemiz gerekmektedir. Bu konuda gec kalındıgı takdirde cevre felaketi, kirlilik, hastalıklar, kıtlık, yoksulluk gibi sorunlarla basa cıkmamız mumkun olmayacaktır. Bu hususta aileler ve egitimciler basta olmak uzere hepimize buyuk sorumluluklar dusmektedir. Dunya Cevre Gununun cevre sorunları konusundaki toplumsal farkındalıgın artmasına katkı saglamasını temenni ediyor, gelecek nesillere daha yesil bir dunya bırakmak icin tum vatandaslarımızı duyarlı olmaya cagırıyor, en kalbi duygularımla selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

D-100 Karayolu'nda kaza! Ayak parmakları koptuAvcılar, D-100 Karayolu, Ankara istikametinde seyir halindeki bir otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu aynı yönde iki araca çarptıktan sonra önce takla attı sonra da bariyerlere çarptı. Kaza sonrası bariyerin kapıdan girmesi nedeniyle sürücünün ayak parmakları koptu. Araç içinde kopan parmaklar bulunarak hastaneye götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber