Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul mesajı: Milli iradeyi savunacağız

Taksim Meydanı’nda düzenlenen ‘Geleneksel Beyoğlu İftarı’ programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kazanı kaynatıp sandıklardan oyu çalanların üste bir darbe tehdidinde bulunmalarına İstanbul halkı, 23 Haziran’da inşallah gereken cevabı verecektir. Milli iradeyi sonuna kadar savunacağız” dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul mesajı: Milli iradeyi savunacağız

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sandıktan korkan siyasetçilerin olduğu tek yer bizim memleketimizdir. Halbuki bir yerde seçim yapılıyorsa, gerektiğinde yenileniyorsa orada demokrasi işliyor demektir” dedi.

Taksim Meydanı’nda düzenlenen “Geleneksel Beyoğlu İftarı”na katılan Erdoğan, Anneler Günü’nün Türkiye’nin ve dünyanın tüm kadınları, bütün anneleri için hayırlara vesile olmasını niyaz ederek “Başta sevgili annem olmak üzere ebedi aleme irtihal etmiş, Hakkın rahmetine kavuşmuş tüm anneleri hayırla, şükranla yad ediyor, mekanları inşallah cennet olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

‘Kazanı kaynatanlar’

Erdoğan, İstanbul’un tüm renklerini, güzelliklerini, zenginliklerini barındıran ve doğup büyüdüğü Beyoğlu’nun gönlünde müstesna bir yeri olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: “Türkiye’nin ve İstanbul’un ihtiyacı, kendi dünya görüşlerine uymayan herkesi ötekileştiren, hor ve hakir gören zihniyet değil, işte buradaki manzaranın ifade ettiği anlayıştır. Milletimizin ve İstanbul’un ihtiyacı geçmişte bu Taksim’de sergilenen vandallık, şiddet, terör, provokatif eylemler değil, işte burada olduğu gibi her inançtan, her meşrepten, kökenden insanın aynı sofra etrafında buluşabilmesini sağlayan hoşgörü ve dostluk iklimidir. İstanbul’un ve diğer 80 vilayetiyle tüm Türkiye’nin ihtiyacı, darbe çığırtkanlığı yapanlar değil, 15 Temmuz’da işte burada olduğu gibi canı pahasına istiklaline ve istikbaline sahip çıkan milletin bizatihi kendisidir. Kazanı kaynatıp sandıklardan oyu çalanların üste bir darbe tehdidinde bulunmalarına İstanbul halkı 23 Haziran’da inşallah gereken cevabı verecektir. Düşünebiliyor musunuz, Türkiye Cumhuriyeti’nin Parlamentosunda kazanı kaynatıp oradan darbeye çağrı yapanlar bu ülkede kimlerdir?”

Milletin gereken dersi 23 Haziran’da vereceğine inandığını ifade eden Erdoğan, “Dağdan talimatlar geliyor. Terörist başlarının kimlerle beraber olunması gerektiğini isim vererek CHP’nin adayıyla beraber olmanız gerektiğini ta oradan söyleyenlerin kimler olduğunu herhalde televizyonlardan izliyorsunuz” diye konuştu.

Erdoğan, sandıklardan oyları çalanlarla milletin bir arada olacağına zerre kadar ihtimal vermediğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Belçika örneği

“Yüksek Seçim Kurulu da işte bunların hepsini tek tek tespit etmek suretiyle belirlemiş ve böylece iptale gidip 23 Haziran’ı da seçim tarihi olarak belirlemiştir. Dünyanın neresinde demokrasinin en önemli işlerlik aracı olan seçimlerin şaibeden arındırılmak üzere yenilenmesine karşı çıkıldığı görülmüştür? İşte dün Belçika’nın bir şehrinde de yerel seçim için yenilenme kararı verildi, daha yeni. Sandıktan korkan siyasetçilerin olduğu tek yer bizim memleketimizdir. Halbuki bir yerde seçim yapılıyorsa, gerektiğinde yenileniyorsa orada demokrasi işliyor demektir.”

Seçimlerin yapılması ve gerektiğinde yenilenmesiyle ilgili tıkanıklık varsa, orada demokrasinin tehlikede olduğu anlamı çıktığını vurgulayan Erdoğan, “Demokrasinin işlemesine katkıda bulunduğumuz, bu yönde alınan kararı da saygı ile karşıladığımız için suçlanıyorsak, bu bizim için ancak şeref payesi olabilir. Milli iradeyi, demokrat postu altındaki faşist ruhlu tek parti özlemcilerinin hezeyanlarına biz kurban vermeyeceğiz.” diye konuştu.

‘Sanatçı dalkavukluk yapmaz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte görüyorsunuz, bunlar o kadar şirazeden çıktı ki FETÖ’nün uşağı durumunda olan kişilerin sloganlarını tribünlere pankart olarak asıyorlar. Bunlara asla geçit vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Erdoğan, şöyle devam etti: “Yine bu süreç içerisinde sanatçılarımızın arasına da bunlar nifak tohumları ektiler ve sanatçılarımıza tehdit salladılar. Ama benim de söyleyecek bir lafım var, kusura bakmasınlar. Sinema dünyası ile ilgili olarak bize kadar, kimse bir yasal düzenleme yapmadığı halde, bu yasal düzenlemeyi yapıp, ondan sonra bir taraftan bize teşekküre geleceksin, arkadan da bunlarla beraber şakşakçılık yapacaksınız. Bunu ne ile ifade edeceğiz? Sanatçı, sanatıyla konuşur, bu tür insanlara dalkavukluk yapmaz..”

Cumhurbaşkanı Erdoğandan İstanbul mesajı: Milli iradeyi savunacağız

Beyoğlu’nda nostaljik tramvaya bindi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklal Caddesi’nde seyahat ettiği nostaljik tramvaydan halkı selamladı. Yoğun sevgi gösterisiyle karşılaşan Erdoğan, bu anlara ilişkin sosyal medya hesabı Twitter’dan video paylaşımında bulundu. Videoda “Başkanım her şey çok güzel olacak” diye seslenen vatandaşa, Erdoğan’ın “Daha güzel olacak” karşılığı vermesi yer alıyor. Erdoğan’ın bu sözü, Twitter’da #DahaGüzelOlacak etiketiyle binlerce kez paylaşıldı.

Anneler Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından Anneler Günü’nü kutladı. Erdoğan annesi Tenzile Erdoğan’la olan bir fotoğrafına yer verdiği mesajında, “Şefkatin, merhametin ve fedakarlığın sembolü, her koşulda seven, koruyan, kollayan ve evlatlarına kol kanat geren annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı. ANKARA Milliyet

Ataşehir'de su baskınında can pazarı!Ataşehir'de yoğun yağış nedeniyle su baskınları yaşandı. Taşan suların dolduğu zemin kattaki dairede mahsur kalanlar bahçeye çıkarak, canlarını son anda kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber