Darbe dönemlerine rahmet okutuyorlar

Muhalefet milletvekilleri, 14 Aralık operasyonunu ‘hukuksuzluk’ olarak nitelerken ‘basın özgürlüğü’ vurgusu yaptılar


İstanbul merkezli operasyonun ardından muhalefet partileri üyeleri eleştirilerini dün de sürdürdü. Muhalefet partileri üyeleri endişelerini dile getirdi. Muhalefetin operasyona yönelik tepkileri şöyle:
Levent Gök (CHP Grup Başkanvekili): Türkiye olağanüstü dönemlerden geçiyor. Darbe dönemlerine rahmet okutacak uygulamalar yaşanıyor. Hükümetin başbakan yardımcılarının, bakanlarının bilmediği bu olayı Türkiye’de bir kişi biliyor. O da Cumhurbaşkanı. Hükümetin başbakan yardımcıları düzeyinde yapılan bu açıklamalarla anlaşılıyor ki artık cumhurbaşkanı gerçekten başbakanlık işlevini de beraberinde götürüyor. Talimatları o veriyor. Ergenekon’da yapılan hukuksuzlukların karşısında durduğumuz gibi bugün de hukuksuzlukların karşısındayız. Kimsenin yanında ya da karşısında değiliz. Biz demokrasinin, insan haklarının, anayasa ve yasalarda tarif edilmiş temel hak ve hürriyetlerin yanındayız. Kimin başına gelirse gelsin, hukuksuz bir şey olmuşsa CHP onun karşısındadır.

Hukuksuzluk zinciri
Rıza Türmen (CHP İstanbul Milletvekili): Burada büyük bir hukuksuzluk zinciri var. Önce sulh ceza hakimlikleri kuruluyor, sonra operasyon başlatılıyor. Sulh ceza hakimliklerine iktidara yakın hakimler atanıyor. Rıza Zarrab’ı tahliye eden hâkim, şimdi bu soruşturmada kararı veren hakim. Tutuklamayı kolaylaştırmak için makul şüphe şartı getirildi. Gizlilik kararı nedeniyle avukatlar itiraz ederken neye itiraz ettiklerini bilemiyor. Böyle gözaltılar ve tutuklamalar basın üzerinde baskı oluşturmaktadır. Savcı takipsizlik kararı verse bile, basının böyle bir muameleye maruz kalması, caydırıcı etki yaratmaktadır. Olup bitenleri endişeyle takip ediyoruz. Türkiye hızla diktatörlüğe doğru yürüyor.

Gazeteciden terörist olmaz
Lütfü Türkkan (MHP Kocaeli Milletvekili): Faşizm duvar ilanlarıyla, radyo reklamlarıyla gelmez. Faşizmin ayak sesleri böyle duyulur. Türkiye demokrasi liginden hızla uzaklaşmaya çalışan, diktatöryal rejime sürüklenen ülke konumuna geliyor. Bizim isyanımız bunadır. Amacımız demokrasinin, hukukun, insan haklarının yanında olmaktır. Gazeteciden terörist olmaz. Gazetecinin silahı kalemidir. Kalem de ateş etmez, adam öldürmez.
Haluk Özdalga (Ankara Bağımsız Milletvekili): Türkiye’nin geldiği noktada artık AB üyesi olması söz konusu değildir. AKP iktidarı, AB tarihinin en başarısız üyelik müzakerelerini yürütmüştür. AKP iktidarı işbaşında kaldığı sürece AB üyesi olması mümkün değil.
HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş: Basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Her zaman dediğimiz gibi, hukuk herkese lazımdır. Mevcut operasyonlar yolsuzlukları örtmeyeceği gibi, halkların barış, demokrasi ve hukuk arayışlarının da önüne geçemez. Operasyonun hedefinde basın yayın kuruluşlarının da yer alması sebebiyle, halkın haber alma hakkı risk altındadır. Paralel yapıya yönelik yapıldığı duyurulan gözaltı ve baskınların Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın açık talimat vererek yönettikleri bir süreç olduğu aşikarken, operasyonun adli değil siyasi olduğu da tartışmasızdır.

İstanbul'da şiddetli yağış! Meteoroloji'den uyarı geldiİstanbul'da akşam saatlerine kadar sürmesi beklenen gök gürültülü sağanak yağış başladı. Sağanak yağmur nedeniyle İstanbul'da tüm vapur seferleri iptal edildi. Şiddetli yağış nedeniyle yollar su altında kaldı. Ataköy'de alt geçit su altında kaldı, Kabataş-Bağcılar tramvay seferi yağıştan dolayı oluşan su birikintileri nedeniyle yapılamıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber