Davutoğlu: Karayılan konusunda resmi açıklamalar itibar edin

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Murat Karayılan’ın İran tarafından yakalandıktan sonra serbest bırakıldığı haberlerine ilişkin, "Karayılan ile ilgili basında çıkan haberler konusunda resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalara itibar edilmeli" şeklinde konuştu.


Öğle saatlerinde Dışişleri Bakanlığı’nda kabulleri gerçekleştiren Davutoğlu gazetecilerin soruları üzerine, İsrail ile Hamas’ın, esir değişimi anlaşması çerçevesinde İsrailli asker Gilad Şalid ve bin Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını çok iyi, çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirerek, "Bundan sonra Filistin tarafıyla her zaman bugüne kadar olduğu gibi temas halinde olmayı sürdüreceğiz ve barış için biz üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

PKK liderlerinden Murat Karayılan’ın İran tarafından yakalandıktan sonra serbest bırakıldığı haberle ile ilgili ise Davutoğlu, "Karayılan ile ilgili basında çıkan haberler konusunda resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalara itibar edilmeli. İran’la terörle mücadele konusunda her zaman işbirliği içinde olduk" şeklinde konuştu.

-"MALİKİ’NİN AÇIKLAMALARI OLUMLU"-

Davutoğlu, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin terör örgütü PKK ve İran’daki uzantısı PJAK’ı bertaraf etmek için en iyi seçeneğin Irak askerlerini kuzeye göndermek olduğunu açıklamasına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Irak hem merkezi hem de bölgesel yönetim terör odaklarının barındığı yerleri tamamen askeri kontrol altında bulundurur ve Türkiye ve Irak arasındaki bu sebeple kaynaklanan bu problem tamamen ortadan kalkar. Yoksa Türkiye ve Irak arasında Irak’ın herhangi bir etnik grubu arasında hiçbir problem yoktur, ilişkilerimizde gayet iyi seyretmektedir. Bu açıklamayı olumlu bir açıklama olarak görüyoruz, umarız gereğini yaparlar." Avrupa Komisyonu İlerleme Raporu’na ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, "Prensip olarak terörle ilgili Karayılan haberinde söylediğim gibi burada da basına sızmış veya basına intikal etmiş bazı bilgiler üzerinde yorum yapmak doğru olmaz" dedi.

Eylül ayında bile dolu!Muğla'nın Marmaris ilçesindeki plajlar, eylül ayının neredeyse sonuna gelinmesine rağmen temmuz ayındaki kalabalıktan farksızdı. Kimi tatilciler, serinlemek için şezlonglarını denize çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber