Davutoğlu: MHP ve CHP'ye aynı mesafedeyiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu Bosna Hersek ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu... Başbakan Davutoğlu'nun koalisyon görüşmeleri kapsamında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Pazartesi saat 14:00'da görüşeceği bildirildi. Davutoğlu ayrıca, Salı günü MHP ile, Çarşamba günü de HDP ile görüşecek

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu’nun benimle ilgili endişelenmesine gerek yok. Önce kendi partisiyle ilgili endişelerini gidersin sonra başka partilere baksın. Biz partilerin iç işlerine müdahil olmadık"dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Saraybosna’ya hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Gerekli olmayan hiçbir atama yapılmamıştır. Zamandan kazanmak için gerekli olamayan tek bir atama gösterilemez. Eğer yanlış bir atama yapıldığı iddia ediliyorsa hükümet ortaklığı kurulduktan sonra bunlar ele alınır" dedi.

"Hükümet ettiğimiz er an her saniye hükümet etmenin gereği neyse onu yaparız" diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Ayrıca Sayın Kılıçdaroğlu’nun benimle ilgili endişelenmesine gerek yok. Önce kendi partisiyle ilgili endişelerini gidersin sonra başka partilere baksın. Biz partilerin iç işlerine müdahil olmadık. Onun da müzakereleri yürütürken bizim cumhurbaşkanımızla ilişkilerimiz veya herhangi bir konuda kaygı belirtmesini doğru bulmuyorum. Cumhurbaşkanı makamını hükümet ortaklığı müzakerelerinin parçası haline getirmemek lazım. Getirildiği zaman iyi niyetten uzaklaşılmış olur."

Çin vatandaşlarına yönelik tepkilerin sorulması Davutoğlu, "Ne tür itilaf yaşanırsa yaşansın bu itilaf dış temsilciliklere yansıtılmaz. Elçiler, temsilciler, turistler bizim en aziz misafirlerimizdir. Bu tür provokasyonlar bizim kültürümüze aykırıdır hem siyasi temel ilkelere aykırıdır. Bu tür konulara karşı toplumumuzun duyarlı olmalarını rica ediyorum. Haksızlıklara karşı sesimizi yükseltebiliriz ama provokatif haberlere karşı dikkatli olmak gerekli" ifadelerini kullandı.

SORU CEVAP

Son yapılan atamalarla ilgili Kılıçdaroğlu'nun itirazları vardı.

Gerekli olmayan hiçbir atama yapılmamıştır. Biz hükümet ederken Türkiye Cumhuriyeti'ni asla sahipsiz bırakmayız. Türkiye'de işi aksatan tek bir bürokrat olursa hakkında işlem yaparız dedik. Ülke işleri beklemez. Dün Yavuz Sultan Selim köprüsünün işçileriyle bir araya geldik. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bizimle endişelenmesine gerek yok. Kendi partisinin içişlerine baksın. Biz bu ilişkileri yürütürken Cumhurbaşkanlığı makamının koalisyon ortaklığı üzerinden pazarlık yapmak olmaz

- CHP, MHP ve HDP en sorunsuz çalışacağınız parti hangisidir?

MHP ve CHP ile aynı mesafedeyiz. Yaptığımız istişarelerde MHP ve CHP çıktı. Buradan netice almaya çalışacağız.

Doğu Türkistan'da yaşanan olayların ardından yapılan saldırılar var. Bu bizim siyasi ahlakımıza aykırıdır. Provokasyonlara kesinlikle gelmemiz lazım. Gerçek dışı haberlere inanmayalım.

Dış temsilciliklerin korunması bizim şerefimiz namusumuzdur.

YENİ HÜKÜMET SÜRECİ

Hükümet oluşum sürecinde bürokrasi durmaz. Türkiye'de her şey anayasal çerçevede yürür.

Kılıçdaroğlu ilk önce kendi partisindeki işlerle ilgilensin, kaygılansın, sonra bizim partiyle ilgili yorumlarda bulunsun.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

Uygulamada her şey daha berrak ortaya çıkar. Partide MHP veya CHP kanaati ortaya çıktı.

Pazartesi CHP ile, Salı günü MHP ile, Çarşamba günü de HDP ile görüşeceğiz.

Afyonkarahisar'daki yılkı atları doğal ortamında görüntülendiŞuhut’un Kumalar Dağı’nda bir anda ortaya çıkan yüzlerce yılkı atı doğa fotoğrafçısı Hakan Yılmaz tarafından görüntülendi. Yılmaz, “Gördüğüm manzara beni büyüledi, doğa tutkunları bu şehri mutlaka keşfetmeli” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber