Davutoğlu: Obama'nın çağrısına katılıyoruz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a yönelik yaptığı "Ya bu geçişe liderlik eder, ya da çekilir" çağrısına katıldığını söyledi. Davutoğlu, "ABD Başkanı Obama’nın yaptığı konuşmanın önemli unsurlarında bizim paralelliğimiz var" dedi.


AK Parti Konya 1’inci sıra milletvekili adayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, seçim bölgesi Konya’da bugün Emirgazi ve Ereğli ilçelerini ziyaret ederek partisinin düzenlediği mitinge katıldı.

"SİVİLLERE GERÇEK MERMİ KULLANILIYOR"
Davutoğlu, mitigin ardından CNN Türk’ün canlı yayınına katıldı. Sunucu Deniz Kilisoğlu’nun sorularını cevaplayan Bakan Davutoğlu, Suriye’de bugün yaşanan olaylara değindi. Davutoğlu,"Sivillere karşı gerçek mermilerin kullanılmasını anlamak mümkün değil. Ordu birliğinin, sivil kişilerle karşı karşıya gelmesi hepimizi kaygılandırıyor. Reformlar süratla yapılması gerekir. Halkı rahatsız etmeden yapılması gerekir" dedi.

"DAHA ACİL REFORMLAR YAPILMASI LAZIM"
Davutoğlu, ’reform için başarı şansı var mı? sorusuna "Hala olduğu kanaatindeyim"dedi. Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: " Ben bunu şuna benzetiyorum, hastalığın ilk aşamalarında daha az dozda uygulanacak bir tedavi, ileri bir aşamada daha şok etkisi yaratacak tedaviyi gerektirebilir. Bu reform kapsamı süreci olarak ilk görüşme yaptığımızda başlatılmış olsa halk, reformlara zaman konusunda mütemadiyen olurdu. Reformlar geciktikçe bu kez halkın ölüm haberleri geldiğinde daha şok, daha acil reformlar yapılması lazım. Şimdi o aşamadayız." "OBAMA’NIN ÇAĞRISINA KATILIYORUM" ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı yönelik yaptığı "Ya bu geçişe liderlik eder, ya da çekilir" çağrısının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, Ereğli İlçesi’ne gelirken ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefonla görüştüğünü, koordinasyon ihtiyacından bahsettiğini, birçok ülkenin dışişleri bakanı ve başbakanlarının da koordinasyon ihtiyaçından bahsettiklerini ve taraflarla sürekli temas halinde olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Obama’nın çağrısına katıldığını belirten Davutoğlu,"ABD Başkanı Obama’nın yaptığı konuşmanın önemli unsurlarında bizim paralelliğimiz var. Artık değişimin gerektiği konusunda biz ta Mısır’dan itibaren, Filistin’den itibaren ABD ve diğer ülkelerle yaptığımız teklif buydu. Değişim şart. Değişimi siz yönetin. Değişimin kendi başına yöneten sürece dönüşmesine fırsat vermeyin. Zaten muhalefetin tabanı ve tecrübesi olmadığı için bu kadar haklı talepler çok deklarelere sebep veriyor. Onun için bu yönetimlerin, bu değişmeleri yönetmesi lazım. Bu anlamdaki çağrıya tabiki katılıyoruz. Bu konuda tüm aktörlerle yakın temas halindeyiz."dedi.

FİLİSTİN’DE UZLAŞI
Filistin’deki uzlaşı konusu üzerine sorulan soruya Davutoğlu, 2007 yılında yapılan Mekke Anlaşmasına şans verilmeyip hata yapıldığına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Mekke anlaşması yapıldığında biz bu uyarılara hep yaptık. Mekke anlaşmasına şans verin dedik. Maalesef taraflar arasında yapılan ön şartlar, o süreci o zaman imkansız kıldı. Şimdi yine aynısını görüyoruz. Tabi bu sefer biraz daha dikkatliler. Obama’nın mesajları çok önemli unsur. Bu bir fırsat penceresidir. İsrail’in gereksiz reformları yüzünden, bu Filistin uzlaşısını desteklemekten kaçınmamak lazım. Destekten kaçınırsak diğer vereceği bedeli de daha çok öderiz. Filistin uzlaşısına destek vermek ve Filistin devletinin önündeki süreci açmak ve İsrailin ikazına güçlü bir şekilde Filistin’in nihayi barış görüşmesi yapmasını sağlamak lazım. İsrail barıştan kaçmayı tercih ediyor." Davutoğlu, Filistin devletinin kurulup, İsraille eşit şartlarda masaya oturması gerektiğini vurguladı.

HAMAS
Hamas’ın terör örgütü olarak görüldüğüne dair soru üzerine Davutoğlu, "Filistin’de devlet kurarsanız. Sınırları belli olur, Filistin halkına şiddet olursa buna terör diyebilirsiniz. Ama halk 63 yıldır hakarete, her türlü mahrumiyete maruz kalıyor. Bir köyden bir köye gidemiyor. Gazze- Batı Şeria arasındaki akrabalar birbirleriyle görüşemiyorsa ve bu gelişlerin sonucuna değil, buna sonuç veren sebebe bakmak lazım."dedi.

KEMAL DERVİŞ
IMF Başkanlığı’na Kemal Derviş’in adının geçtiğinin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, Kemal Derviş’in adaylık açıklaması yapmadığını ve süreci takip edip değerlendireceklerini ama uluslararası platformda en iyi yerde bulunmasını istediklerini söyledi.

İntihar girişiminde bulunan kadını tutarken yaralanan esnaf konuştuZeytinburnu'nda pencereden atlayarak intihar girişiminde bulunan Fulya B.'yi havada yakalamak isterken yaralanan esnaf İbrahim Türkeli(39)'nin tedavisi sürüyor. Üç yerinde kırıklar oluşan Türkeli, o anları anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber