Deniz Feneri’nde çelişkili kararlar

Türkiye’deki Deniz Feneri soruşturmasında geçtiğimiz hafta 6 şüphelinin tahliye edilmesinin ardından cezaevinde kalan 2 şüphelinin de tahliye beklentisi boşa çıktı.

Deniz Feneri’nde çelişkili kararlar

Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi, 5 Ağustos’ta tutuklanan ve 80 gündür cezaevinde bulunan Kanal 7 Planlama ve Teknik Daire Başkanı Muzaffer Şafak ile Yeni Dünya İletişim A.Ş. finans direktörü Harun Kapıyoldaş’ın tahliye istemini “tutuklulukta geçirdikleri süreyi” gözönüne alarak reddetti. Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi, 102 gün tutuklu kalan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 6 kişiyi “daha fazla tutuklu kalmaları cezaya dönüşür” gerekçesiyle 21 Ekim’de serbest bırakmıştı.

Bu kez de tahliye istemini reddetti
Şafak ve Kapıyoldaş, Türkiye’deki Deniz Feneri soruşturması kapsamında 2 Ağustos’ta gözaltına alınmıştı. İki şüpheli, 5 Ağustos’ta tutuklanarak, Sincan Cezaevi’ne gönderilmişlerdi. Şafak ve Kapıyoldaş’ın avukatları, Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebiyle başvuruda bulundu. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcıları Veli Dalgalı ve Hakan Pektaş’ın, tututluluk nedenlerinin ortadan kalkmadığı, bu nedenle tahliye edilmemeleri gerektiği yönündeki mütalaasını dikkate alan mahkeme, iki şüphelinin tahliye istemini reddetti.
Şafak ve Kapıyoldaş’ın avukatları, sulh ceza mahkemesinin kararına bir üst mahkemede itiraz etti. Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi, itirazı yerinde bulmayarak, Şafak ve Kapıyoldaş’ın tahliye istemini dün reddetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüşecekCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber