Deniz Feneri savcılarına 11 yıl hapis istendi

Almanya’da “yüzyılın soygun hareketi” olarak adlandırılan Deniz Feneri e.V Derneği’nin Türkiye bağlantılarının araştırıldığı soruşturmayı yürütürken, HSYK soruşturmasıyla görevlerinden alınan üç savcı hakkında Sincan Savcılığı bir iddianame hazırladı

Deniz Feneri savcılarına 11 yıl hapis istendi

İddianamede, Savcı Nadi Türkaslan’ın “resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanmak” suçlarından 11 yıla, savcılar Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ün de “görevi kötüye kullanmak” suçundan 3’er yıla kadar hapsi istendi. İddianamede, üç savcının ayrıca kamu görevinden de men edilmesi talep edildi.
Sincan Savcılığı, hazırladığı iddianameyi Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme iddianameyi kabul ederse birinci sınıfa ayrılan üç savcı eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı, CHP milletvekili İlhan Cihaner’in de bir dönem yargılandığı Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde yargılanacak.

İddianame tebliğ edilmemiş
Üç savcı hakkında ayrıca HSYK’nın başlattığı disiplin soruşturması da sürüyor. Üç savcı geçtiğimiz günlerde HSYK’ya yazılı dilekçeyle başvurarak yeniden inceleme talebinde bulunmuşlardı.
Üç savcının haklarında hazırlanan iddianameyi tebliğ almadıkları öğrenildi.

HSYK’ya şikâyet edilmişlerdi
Savcı Türkaslan, Deniz Feneri soruşturmasında eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu şüphelilerin malvarlıklarına el konulmasını istedi. Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi, 1 Haziran 2009’da bu talebi kabul etti. Türkaslan, karardaki şirket taşınmazlarıyla ilgili bölümü yapılacak bir işlem olmadığı gerekçesiyle kapatarak, tapu müdürlüğüne gönderdi. Türkaslan’ın bu işleminin ardından soruşturmaya Yaren ve Tamöz de dahil edildi. Akman ve Karaman’ın avukatları, karara savcılık nezdinde itiraz etti, üç savcı itirazı reddetti. Mahkemenin el koyma kararına sadece savcılıkta itiraz eden Akman ve Karaman’ın avukatları müvekkillerinin tutuklanmasının ardından üç savcıyı HSYK’ya şikayet etti. Avukatlar mahkeme kararına itiraz etmemelerine rağmen HSYK’ya yaptıkları şikayet dilekçesinin ekine de mahkemeye itiraz etmiş gibi düzenledikleri dilekçeyi ekledi.
HSYK, üç savcı hakkında soruşturma başlattı, Ankara Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş de savcıları soruşturmadan aldı. HSYK müfettiş raporu doğrultusunda üç savcı hakkında kovuşturma izni verdi.

Otomobilin çarptığı genç kız metrelerce havaya savrulduKonya'da yaya olarak yolun karşısına geçmeye çalışan genç kıza otomobilin çarpma anı güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber