Geri Dön

‘Devlet özgürlükleri ihlal etmesin’

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), anayasa taslağını, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundu

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, derneğin uzun süredir üzerinde çalıştığı anayasa taslağı, anayasa yapım sürecini yöneten Cemil Çiçek’e sunuldu.
Ziyaret, ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca, ASKON Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Abdullahoğlu, ASKON Kurumsal İlişkiler Başkanı İsmail Keleş, ASKON Genel Sekreteri Akif Bayramoğlu’nun katılımıyla, Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirildi. Çiçek, ziyarette, 2012 yılında süreci bitirmek için gayret sarf ettiklerini belirterek, ASKON gibi kuruluşların bu işe sarılması gerektiğini söyledi.Sürecin hızlandığını ifade eden Çiçek, “Sürecin sonunda demokratik sivil ve özgürlükler konusunda herkesin altına imza atacağı bir anayasayı ortaya koyacağız” dedi.
Dernek tarafından hazırlanan anayasa taslağında, anayasanın, “milletin, hangi inançtan, hangi ırktan ya da hangi kesimden olursa olsun tüm fertleriyle, huzur içerinde yaşamasını temin eden ortak bir sözleşme metni” olarak değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Devletin, “milletin kendi kamusal işlerini deruhte etmek için milletin kurduğu organizasyondan ibaret” olduğu ifade edilen taslakta, “devlet-vatandaş ilişkisinin de evrensel standarda göre olması kaçınılmazdır. Kimlik dayatmama, eşit vatandaşlık sağlama, ideolojisiz devlet olma, devlete karşı birey haklarını koruma gibi” denildi.

Fransa’da sel felaketi: 2 ölü, 5 yaralıFransa’nın güneybatısında şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde 2 kişinin hayatını kaybettiği 5 kişinin yaralandığı belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber