Diyarbakır İş Konseyinden Başbakan'a mektup

Diyarbakır İş Konseyinden Başbakan'a mektup

Diyarbakır İş Konseyi Sözcüsü ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar tarafından, hafta sonu Diyarbakır’da bulunan Başbakan Erdoğan’a iletilen mektupta, çözüm sürecine ilişkin görüş ve öneriler ile kentin aciliyet gösteren sorunları dile getirildi. Sayar"2014 yılının Diyarbakır Surları Yılı ilan edilmesi için desteklerinize ihtiyaç duymaktayız."dedi.

Aralarında, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası(DTB), Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası(DESOB), Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu(DOGÜNSİFED) ve iş kadınlarının oluşturduğu kurumlar ile diğer iş çevrelerinin dernek ve kurumlarının yer aldığı Diyarbakır İş Konseyi , geçtiğimiz hafta sonu Diyarbakır’ı ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiği bir mektupla çözüm süreci ve kentin aciliyet gösteren sorunları hakkında görüş ve önerilerini dile getirdi.
Diyarbakır İş Konseyi Sözcüsü ve DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar tarafından Başbakan’a iletilen mektupta, çözüm sürecinde tüm tarafların ve tüm aktörlerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği ifade edilerek, ‘Çözüm sürecinin gelişmesi ve güçlenmesi için hızlı hareket edilerek, demokratik adımların ivedilikle atılması; idari, yasal ve anayasal düzenlemeler yapılarak Kürt sorununu tamamen sivil siyaset alanına taşıyacak koşulların ve kanalların oluşturulması gerekmektedir’ denildi.
Diyarbakır İş Konseyi olarak başından beri çözüm sürecini desteklediklerini ve 13-14 Kasım 2013 tarihlerinde toplanan 27 Bölge oda ve borsasının bu çerçevede kamuoyuna yaptıkları basın açıklamasına da tamamiyle katıldıklarını dile getiren İş Konseyi, ‘Çözüm sürecine paralel olarak bölgeler arası ekonomik gelişmişlik farkının hızla azaltılması için acil tedbirler alınması da önemlidir. Bölgenin hızla kalkınması, bir anlamda barış ortamının da garantisi olacaktır’ dedi.
Görüşlerine başvurduğumuz DTSO Başkanı Ahmet Sayar, şu an için aciliyet arzeden konuları beş madde halinde ilettiklerini söyleyerek, kentin sosyal ve ekonomik sorunlarını daha kapsamlı bir rapor şeklinde sunmak üzere, Diyarbakır İş Konseyi adına Başbakan’dan ileriki tarihler için bir randevu talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Mektupta kentin aciliyet gösteren bazı sorunlarını ve çözüm önerileri şu şekilde sıralandı:

‘’1- Habur Sınır kapısının ihracattaki önemi, bölgeye ve ülkeye olan katma değeri açıktır. Ancak 40 km’ye ulaşan uzun araç kuyruklarının oluşuyor olması, gümrük kapasitesinin yetersizliğini göstermektedir. Bunun ekonomiye olumsuz yansımalarını azaltmak için ivedilikle kapasitenin arttırılması ve alternatif kapıların açılması gerekmektedir.
Ayrıca, Suriye’nin Rojava bölgesine açılan kapılardan özellikle Nusaybin ve Şenyurt kapılarının, ticaret ve insani yardımlar için açılması ivedilik arz etmektedir.
2- Mevcut teşvik paketinden, 6. Bölge’ye sağlanan avantajlara rağmen yeterince pay alamadığımız biliniyor. Bunun da temel sebebi alt yapı olarak hazırlıksız olmamız ve ek OSB’deki fiziki koşulların henüz tamamlanmamış olmasıdır.
Teşvik Paketi’nde, çalışan sayısı ve asgari yatırım tutarı gibi koşulların esnetilerek; küçük işletmelerin de teşvikten faydalanabileceği şekilde bölge lehine revizyona gidilmesi ve 2013 avantajlarının 2014 sonuna kadar uzatılması önem arz etmektedir.
Ayrıca, Organize Sanayi Bölgeleri için sağlanan avantajların küçük sanayi siteleri için de sağlanmasını talep etmekteyiz.
3- Rekabetin belirleyici adımlarından biri olan taşıma maliyetlerinde rekabet edebilmemiz için Diyarbakır’ın demir yolu ile İskenderun ve Mersin limanlarına ulaşımının sağlanması ve yapılması planlanan bu projede bu hattın öncelikli olması önem arz etmektedir.
Buna ilaveten, havalimanının gümrüğe kavuşturularak uluslararası uçuşlara açılması ve ivedilikle en fazla ticari ilişki içinde olduğumuz Erbil'e direk uçuşların sağlanması öncelikli bir ihtiyaçtır.
Hem ticaret, hem de turizm artışının yegane öncelikli anahtarı, uluslararası uçuşlara açık sivil havalimanıdır.
4- Yatırımcılarımız finans kaynaklarına erişimde ciddi zorluklar yaşamaktadırlar. Bu nedenle bankaların ve sigorta şirketlerinin bölgemizde gerek krediye ulaşmada gerekse de faiz oranlarında bölge risk faktörü adı altında uyguladıkları çifte standarda dikkatinizi çekme ihtiyacı da duyuyoruz.
Bankaların yatırımcılarımıza sağladıkları kredilerin bir kısmına devlet garantisi ve kefaletinin sağlanmasının yatırımcılarımıza önemli kolaylıklar sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca, bölgesel kalkınma bankalarının oluşturulması için ivedilikle çalışmanın başlatılmasını önemli görüyoruz.

5- Bildiğiniz gibi, Diyarbakır Surları ve Dicle Vadisi, hazırlanan bir proje ile, UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ne aday olmuş, başvuru da Kültür ve Turizm Bakanlığımız aracılığıyla yapılmıştır. Bu projenin başarıya ulaşması durumunda kentimizin İnanç ve Kültür turizmine yapacağı çok büyük katkıları olacaktır.
Suriçi’nin kentsel dönüşüm projesinin hızlandırılıp, tarihi dokunun ortaya çıkarılarak turizme kazandırılması gerekmektedir.
Bu çerçevede, 2014 yılının Diyarbakır Surları Yılı ilan edilmesi için desteklerinize ihtiyaç duymaktayız. Bu konuda gerekli desteği esirgemeyeceğinize olan inancımız tamdır. ‘’

İstanbul’da film sahnelerini aratmayan dolandırıcılık olayı kameradaİzmir’de yaşayan bir vatandaşı telefonla arayarak kendini bankacı olarak tanıtan 6 şüpheli, Kağıthane’deki bir bankadan vatandaşın üzerine 94 bin 500 lira kredi çekti. Bankaya giderek paraları çeken şahıslardan biri fazla pay almak için diğer 2 suç ortağı tarafından polis süsü verilerek kaçırıldı. Dolandırıcıların birbirini dolandırdığı olayda polis ekipleri şahısları 24 saat geçmeden yakaladı. Film sahnelerini aratmayan o anlar ise kameralara yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber