Geri Dön

Diyarbakır polemiği

DTP’li Aysel Tuğluk‘un “Kürtler de yarın Diyarbakır’a kimseyi sokmazsa ne olur” dediği iddiasına Bahçeli, “Nasıl gideceğimi biliyorum” yanıtını verdi. Ahmet Türk ise “Tabii ki siyasi partiler her yere gitmeli, gidebilmeli” diye konuştu

Diyarbakır polemiği

‘ZAMANI GELDİĞİNDE GİDECEĞİM’
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir’de DTP konvoyuna yönelik saldırıların ardından DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un söylediği iddia edilen “Kürtler de yarın Diyarbakır’a kimseyi sokmazsa ne olur” açıklamasına sert tepki gösterdi. Olayların hükümetin oyunu olduğunu, DTP’lilerin de bu oyuna düştüklerini savunan Bahçeli, “Diyarbakır’a da zamanı geldiğinde nasıl gideceğimi biliyorum” dedi.
İzmir’de pazar günü DTP konvoyunu hedef alan saldırılara tepki gösteren Tuğluk’un, “Kürtler de yarın Diyarbakır’a kimseyi sokmazsa ne olur” dediği öne sürüldü. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de, “Saldırılar devam ederse benzer tepkiler gelişir. Yarın farklı bölgelerde diğer liderler de böyle bir şeyle karşılaşırsa gerçekten üzülürüz” ifadesini kullandı.

‘Yumurtaya vakit yok’
Partisinin grup toplantısının ardından soruları yanıtlayan Bahçeli, bu tip açıklamaları yanlış bulduğunu belirterek, “AKP’nin oyununa düştüklerinin farkında olsunlar. Ben Diyarbakır’a da zamanı geldiğinde nasıl gideceğimi biliyorum” dedi. Bahçeli, İzmir’de yaşanan olayları ise şöyle değerlendirdi:
“MHP’nin 9. Kurultayı sonrasında teşkilat yöneticilerine bir genelge göndermiş ve AKP’nin muhtemel tuzaklarının neler olabileceğini, bunlara kimlerin alet edilmek istendiğini açıklamıştım. Bunun ilk örneği İzmir’de görülmüştür. Önceden planlanmıştır. MHP’nin yumurta atacak vakti yoktur.
Bahçeli, Başbakan’ın açtığı tazminat davalarına ilişkin de, “Sayın Başbakan sürekli üzerimizde tazminat davası açıyor. Bunu böyle yapacağı yerde Meclis’ten alabileceğim bütün maaşlara şimdiden el koysun, kendisine de helal olsun” dedi.

‘Çocuklara izletmeyin’ yanıtı
Bahçeli, grup toplantısındaki konuşmasında ise Kürt açılımının, Türk siyasetinde emsali görülmemiş “siyasi dolandırıcılık ve kalpazanlık seferberliği” olduğunu kaydetti. Erdoğan’ın CHP ve MHP liderleri hakkındaki “çocuklara izlettirmeyin” çağrısına yanıt veren Bahçeli, “Her telden çalan Başbakan tuluat alanında da önemli bir kariyer yapma yolunda” diye konuştu.
Erdoğan’ın ABD gezisine de vurgu yapan Bahçeli, “Bu yıkım projesinin ilk uygulama aşaması konusunda ABD’ye tekmil ve ilerleme raporu verecektir. Obama’ya hediye olarak İznik çinisi yerine, Türkiye’nin çıkarmaya çalıştığı çivisini götürmeyi amaçladığı anlaşılan Başbakan’ın telaşı ve acelesinin bir nedeni de budur” dedi. Bahçeli, Erdoğan’ın içine düştüğü çaresizlik içinde Alparslan, Mimar Sinan ve Mustafa Kemal’in ismini ağzından düşürmeyerek “tarih istismarcılığına soyunduğunu” da söyledi.
Kürt açılımının hükümette kafa karışıklığı yarattığını ve bunun bakanlara da yansıdığını savunan Bahçeli, “Güroymak’ın eski adına ses çıkarmayan İçişleri Bakanı’nın, Tunceli’nin eski adının geri verilmesine karşı çıkması bunun işaretidir. Camileri etnik yapıya göre bölecek olan anadilde hutbe ve vaaza karşı çıkmayanların, uçakta Kürtçe anonsunu üniter yapıya aykırı bulmaya başlamaları da kendileri açısından hizaya gelişin bir göstergesi olmuştur” dedi.
ANKARA Milliyet/

‘TABİİ HER YERE GİDEBİLMELİ’

Diyarbakır polemiği

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan’ın, İzmir’de DTP konvoyunun taşlanmasıyla ilgili sözlerine tepki göstererek, “Sanki korsan miting yapıyormuşuz, korsan bir partiymişiz gibi yansıtıyor. Doğru bir yaklaşım değil” dedi. Türk, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Diyarbakır’a zamanı geldiğinde nasıl gideceğimi biliyorum” yanıtı için de “Tabii ki siyasi partiler her yere gitmeli, gidebilmeli” diye konuştu.
Partisinin grup toplantısı öncesinde soruları yanıtlayan Türk, İzmir Emniyet Müdürü’nün “Müdahale etmeseydik daha büyük olaylar olurdu” sözlerine tepki gösterdi. Türk, şunları kaydetti: “Oysa ki insanlar orada tartaklanıyor, arabalar dövülüyor, polisler müdahale bile etmiyor. Vatandaş polise soruyor; ‘Niye müdahale etmiyorsunuz’ diye. ‘Biz emir almadık’ diyor. Akşam güvenlik şube müdürü otele geliyor; ‘Biz böyle bir şey beklemiyorduk, üç yerde maç vardı, güvenlik güçlerimiz bekliyordu’ diyor. Ama emniyet müdürü, ‘Tedbir almasaydık insanlar ölürdü’ diyor. Birbiriyle çelişkili ifadeler.” Daha önceki mitinglerde zaman zaman çok farklı bazı bayrakların açıldığını(PKK flamalarını kastediyor), ancak İzmir ve Manisa’da tamamen parti bayraklarının açıldığını vurgulayan Türk, “Beceriksizliklerini örtbas etmeye yönelik, suçlayıcı bir dil kullanılıyor. Gerçekten buna üzüldüm” diye konuştu. Türk şöyle devam etti:
“Bugün DTP’ye yapılırsa yarın farklı bir yerde, farklı bir şekilde halk tepki gösterir. Provokasyon yaratmak, isteyen kesimleri gerçekten etkisiz kılacak bir duruşu, bir siyasi anlayışı ortaya koymamız gerekiyor.”

‘Doğru bir yaklaşım değil’
Erdoğan’ın İzmir’deki olayı değerlendirirken DTP’ye yönelik, “Bir partinin otobüsünde veya konvoyunun içinde terör örgütünün bayrakları olursa, bölücü terörist başının posterleri olursa buna sıcak bakılmaz” açıklamasını da değerlendiren Türk, “Sayın Başbakan’ın sözleri aslında hiç de iyi değildi. Doğru da değildi. Sayın Başbakan gerçekten bir siyasi partinin çalışmalarını illegalmiş gibi gösteren bir mantıkla yaklaşıyor.
Oysa ki gidilecek güzergâh belli. Sanki korsan miting yapıyormuşuz, korsan bir partiymişiz gibi yansıtıyor. Doğru bir yaklaşım değil” dedi. Türk, bir soru üzerine Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un söylediği iddia edilen, “Kürtler de yarın Diyarbakır’a kimseyi sokmazsa ne olur” açıklamasını, “Farklı yerlerde farklı tepkiler de ortaya çıkabilir. Bizim yaptığımız aslında bir uyarıdır” diye yorumladı.
ANKARA Milliyet

Tuğluk: Ben böyle bir ifade kullanmadım
DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, İzmir’de partisinin konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin, “Olaylar tehlikeli olabilir, partiler tabanlarını uyarmalı” dedi. Tuğluk, partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “İzmir’deki olaylar üzerine ’Onlar da Diyarbakır’a giremezler’ sözlerinize tepki gösterildi” demesi üzerine Tuğluk, kendisinin böyle bir ifade kullanmadığını söyledi. Tuğluk, “ülkenin batısında saldırılar gelişirse bunun karşılığında tepki oluşabileceğini” ifade ettiğini savundu. Etki-tepki olabileceğini belirten Tuğluk, “Bunu bir tespit, öngörü olarak söyledim” dedi.
TBMM AA

Hırdavatçı dükkanının içinde büyüyen incir ağacı ilgi çekiyorMuğla'nın Menteşe ilçesindeki bir hırdavatçı dükkanının içinde bulunan incir ağacı görenleri şaşırtıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber