Dokunulmazlık teklifini reddedin

Adalet Ağaoğlu, Ahmet Ümit, Baskın Oran, Murathan Mungan, Gencay Gürsoy, Zülfü Livaneli, Ufuk Uras, Cevat Öneş, Ziya Halis ve Rıza Türmen’in de aralarında bulunduğu 53 aydın, Ak Parti’nin dokunulmazlıkların kaldırılması yönündeki yasa teklifinin siyasal linci hedeflediğini savunarak milletvekillerine, “hayır” oyu verme çağrısı yaptı.

Çağrı metninde özetle şöyle denildi:
“Adalet ve Kalkınma Partisi’nin milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili geçici anayasa maddesi teklifi kabul edilemez bir dizi hukuksal ve siyasal yanlış barındırmaktadır. Anayasa ile güvence altına alınmış milletvekili dokunulmazlığı ve yasama sorumsuzluğu; Anayasaya ve hukuka aykırı bir geçici maddeyle kaldırılamaz, Milletvekilleri hiçbir gerekçeyle ‘savunma hakkı’ndan yoksun bırakılamaz. 1994’te DEP milletvekillerine yapılanların ve sonrasında yaşananların demokrasi ve barış alanında yarattığı tahribat Türkiye kamuoyunun hafızasında canlılığını korumaktadır. Bugün de demokratik muhalefeti susturmayı, Meclis’i çoğunluk tahakkümü ile etkisizleştirmeyi amaçlayan bu teklif siyasal bir linçi hedeflemektedir. Bu nedenlerle tüm milletvekillerine, demokratik siyaseti tıkayıcı bu teklife destek vermemeleri için çağrıda bulunuyoruz.”

Asansör teknisyeni nöbet gününde akıma kapılarak öldüAntalya'da, asansör bakım firmasında teknisyen olarak çalışan Oğuzhan Aykurt (23), nöbet gününde bir kafenin arızalanan asansörüne müdahale ettiği sırada elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber