DP'liler işgal edildiğini söylediği adalara gitti ama çıkamadı

DP'liler işgal edildiğini söylediği adalara gitti ama çıkamadı

DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’in gündeme getirdiği ve "Didim açıklarındaki Bulamaç ve Eşek adaları 2004 yılında Yunanlılar tarafından işgal edildi ve hükümet buna sessiz kaldı" sözleri ardından bu partiden bir heyet adaları gitmek üzere tekneyle denize açıldı. İstanbul 1’inci Bölge’de DP’nin milletvekili adayı emekli albay Ümit Yalım, "Bu adalar yaklaşık 500 yıldır Türklerin hakimiyetinde. Birçok uluslararası haritada Türkiye’ye ait gösterildiği ve 6 mil olarak kabul ettiğimiz karasuları sınırı içinde olduğu halde adalar Yunanlıların askeri işgali altında bulunuyor" dedi. Eşek Adası’na giden DP’lileri taşıyan teknenin adaya yanaşmasına Yunan askerleri izin vermedi.

Aydın’ın Didim İlçesi’nde bu sabah erken saatlerde bir araya gelen DP İstanbul 1’inci Bölge adayı emekli albay 52 yaşındaki Ümit Yalım ile DP İlçe Başkanı Günay Tikkin, kaptan Mustafa Şentürk ile Fener Burnu’ndan bindikleri ’Poseidon’ adlı 10 metrelik tekneyle saat 07.30’da açıldı. DP’liler Didim’e 5.9 mil uzaklıktaki Bulamaç (Farmakonisi) ile 9 mil uzaklıktaki Eşek (Agossini) adalarına hareket ettiler. Şentürk yönetimindeki tekne ilk olarak Eşek adasına doğru yol aldı.

Fener Burnu’ndan ayrılmadan önce DHA muhabirine açıklamada bulunan Ümit Yalım, DP lideri Zeybek’in İzmir ve Bayburt mitinglerinde gündeme getirdiği Bulamaç ve Eşek adalarının Türkiye’ye ait olduğunu göstermek amacıyla adalara çıkmak üzere denize açıldıklarını söyledi.

Yalım, şöyle konuştu:

"Bu adalar yaklaşık 500 yıldır Türk hakimiyetinde olan adalar. 1549 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde Türk egemenliğine giren adaların, 1939 ve 1943 tarihli İngiliz haritalarında Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğu görülebilir. Birçok uluslararası haritada Türkiye’ye ait gösterildiği ve 6 mil olarak kabul ettiğimiz karasuları sınırı içinde olduğu halde adalar Yunanlıların askeri işgali altında bulunuyor. 2004 yılından bu yana bu iki adada Yunan askerinin, vatandaşlarının işgali ve yapılaşmaların olduğunu öğrendik. Yunan askeri birliklerinin de bulunduğu bu iki adaya bugün giderek pasaportsuz çıkacağız. Eğer başaramazsak pasaportlarımızla çıkıp adada inceleme yapmak istiyoruz. Amacımız bu iki adadaki Yunan askeri birliklerinin, vatandaşlarının bir an önce adayı terk etmesini sağlamak."

Ümit Yalım, Genel Başkan Namık Kemal Zeybek’in sözlerinden sonra Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında 2 saat yayınlandıktan sonra kaldırılan yazıda, bu iki adaya "adacık" denilmesinin büyük üzüntü verdiğini belirterek, "Bulamaç adası İstanbul’daki Büyük ada, Eşek adası ise ondan iki misli büyüktür. Adacık denilerek adaların durumunun küçük gösterilmeye çalışılması üzücüdür" diye konuştu.

3 MİLDEN FAZLA YAKLAŞILAMIYOR DP İlçe Başkanı Günay Tikkin de Didim’e çok yakın mesafede bulunan Bulamaç ve Eşek adalarına Türk balıkçıların yaklaşamadığını, turistik olarak da bölgede faaliyet göstermenin mümkün olmadığını söyledi. Tikkin, "Bizim olduğunu bildiğimiz bu iki adaya Bodrumlu ve Didimli balıkçılar özellikle balık mevsiminde 3 milden fazla yaklaşamıyor, yaklaşınca Yunan botları müdahale ediyor. Resmi belgelere göre bizim olduğuna inandığımız adalara gidip incelemede bulunacağız" dedi.

DPliler işgal edildiğini söylediği adalara gitti ama çıkamadı
"BALIKÇILAR YILLARCA ACI ÇEKTİ" Bölgede 22 yıldan bu yana kaptanlık yaptığını belirten Mustafa Şentürk de iki hafta öncesine kadar bu iki adayı Yunan adası olarak bildiklerini söyledi. Üzerindeki ve etrafındaki askeri birlikler, binalar ve Yunan bayraklarının bu düşünceyi pekiştirdiğini kaydeden Şentürk, "Bugüne kadar neden sahip çıkmadığımızı anlayabilmiş değilim. Adaların bizim olduğunu öğrenince ben de gönüllü olarak gidip karaya çıkmaya karar verdim. Çünkü bu iki ada ile Didim arasında Bodrumlu ve Didimli balıkçılar yıllarca büyük acı çekti, Yunan botları tarafından taciz edildi, binlerce liralık ağları denizin dibine gitti" diye konuştu.

Bu arada Bulamaç adası üzerine Yunanlılar tarafından yapılan kilise, yere çizilmiş büyük bir Yunan bayrağı, elektrik üretmek için kurulan rüzgar enerji santralı ve askeri birliklerin binaları Didim sahilinden de görülüyor. ’Poseidon’ isimli teknede kaptan ve iki DP’linin dışında iki de gazeteci bulunuyor.

ADAYA ÇIKAMADILAR DP’liler Eşek adasına beş metre kadar yaklaştıkları sırada, karadaki Yunan askerleri tarafından uyarıldı. Adaya çıkmak isteyen DP’lilere Yunan askerleri Samos adasından giriş yapabileceklerini, ondan sonra adayı ziyaret edebileceklerini söyledi. Yunan askerleri teknenin adaya bağlanmasına da izin vermedi. DP’lileri taşıyan teknenin Bulamaç adasına geçeceği belirtildi.

ATO, yabancı temsilcilere Kalecik karası üzümünü tanıttıAnkara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Temel Aktay, geçen yıl 51 firmanın 27 ülkeye yaklaşık 10 milyon dolarlık şarap ihraç ettiğini ve bunların başında Belçika ve İngiltere geldiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber