Dünya 'beş'ten büyüktür

Başbakan Erdoğan, Suriye ile ilgili karar vermeyen BM Genel Kurulu’nun yapısını eleştirerek ‘5 tane daimi üyenin dudakları arasına kilitlenmiş bir dünya adil olamaz. Dünya 5’ten büyüktür ve artık görevini yapması lazım’ dedi

Dünya 'beş'ten büyüktür

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen Asya Pasifik Perakende Kongresi ve Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun işleyişini eleştirerek, bu yapının değişmesi gerektiğini yineledi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:
HÂLÂ KARAR VEREMEDİLER: Suriye’de, bin 700 insan, bunların 400’ü çocuktur kimyasal silahlarla öldürüldü. Hâlâ Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi bununla ilgili kararını veremiyor. 110 bin insan tanklarla, toplarla, helikopterlerden indirilen, uçaklardan yağdırılan bombalarla yaklaşık 3 yıldır öldürülüyor. 110 bin kişi öldü. Hâlâ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bununla ilgili kararını veremiyor. Birleşmiş Milletler neye yarar? Birleşmiş Milletler barış için kurulmuş, tesis edilmiş bir kuruluştur.
DÜNYA 5’TEN BÜYÜK: Peki, BM görevini şu anda yapabiliyor mu? Maalesef görevini yapamıyor. Sorarlar, niye kurduk biz Birleşmiş Milletler Teşkilatını? 5 tane daimi üyenin dudakları arasına kilitlenmiş bir dünya, işte az önce de söyledim, adil bir dünya olamaz. Bizim gençlerimiz güzel bir kampanya başlattılar; Dünya 5’ten büyüktür. 5’ten büyük olan dünyanın artık görevini yapması lazım. İki tane üye bakıyorsunuz atılacak adımları kilitleyebiliyor. Bu sistemin dönerli olması şart.”
KADIN HAKLARI SAVUNUCULARI NEREDE?: Sen Petersburg’da yapılan G-20 zirvesinde de bunları açıkça ortaya koyduk. İşlerine gelmiyor. İstiyorlar ki dünyayı biz yönetelim, bizim dışımızda kimse bu işe müdahale etmesin. Mısır’da halkın yüzde 52 ile işbaşına getirdiği bir cumhurbaşkanını askeri darbeyle indiriyor. Nerede dünya? Hani demokrasi diyordunuz, hani halkın iradesine saygı diyordunuz? Kimsenin buna saygısı yok. Askeri darbeden memnun olduğunu ifade eden Batılı ülkeler var. 17 yaşında, 18 yaşında kızlarımız orada katlediliyor. Nerede dünyadaki kadın hakları savunucuları? Ortada yok. Nerede insan hakları savunucuları? Ortada yok.
MİLLETİME TEŞEKKÜR EDERİM: Suriye’de 7 milyon insanın göçmen durumunda. Bunun 5 milyonunun Suriye içinde göçmen, 500 bininin ise Türkiye’de. 1,5 milyon Lübnan’la, Ürdün’de. Bize şu ana kadar yurtdışından gelen destek 135 milyon dolar. Diğerlerini tamamen Türkiye olarak kendimiz karşıladık. Milletime çok teşekkür ediyorum, milletime sağ olsun, var olsun, diyorum. Çünkü böyle bir şeyde hükümetinin arkasında durabiliyor.

SÖZ VERDİK, YAPIYORUZ
Başbakan Erdoğan, ‘demokratikleşme paketi’yle ilgili şunları söyledi:
“30’unda inşallah bir demokratikleşme paketini açıklayacağım. Bu da 11 yıllık süreç içerisinde söz verdiklerimiz, tüzüğümüzde, programımızda, kongrelerimizde söz verdiklerimizin yeni bir aşamasıdır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2023 için çok iddialı hedefler belirledik. 10 yıl içinde, reformlarımıza hız vererek, dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri olmayı hedefliyoruz. Türkiye, yıldızı her geçen gün daha fazla parlayan bir ülkedir.”

HIRS TÜKETİR
Başbakan Erdoğan, konuşmasının başında “Hırs, insanın kendisini tüketen bir hastalıktır” diyerek şöyle devam etti: “Hırs, dünyayı yaşanmaz hale getiren, adaletsizliğe, savaşlara, çatışmalara yol açan, istikbali karartan çok ciddi bir hastalıktır. Yaşanan savaşlara, çatışmalara, teröre, göçlere baktığınızda, altında hırs olduğunu göreceksiniz. İktidar hırsları için, çocukları dahi katledenlere göz yumanların, bunu görmezden gelenlerin, buna sırtını dönenlerin, çocuklarına, torunlarına bırakabilecekleri yaşanabilir bir dünya olamaz. Farklı bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyorum.”

Datça'da 22 kaçak göçmen ile 3 organizatör yakalandıMuğla'nın Datça ilçesinden yasa dışı yollarla, lastik botla Yunanistan'ın Sömbeki Adası'na geçmeye çalışan 22 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik ekiplerince yakalandı. Organizatör olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi ise adliyeye sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber