Geri Dön

Erdoğan da Berlin’e gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın başkenti Berlin’de 19 Ocak’ta toplanacak Barış Konferansı’na katılacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ev sahipliği yapacağı toplantıda Libya’da barış için dünya liderleri bir araya gelecek.

Erdoğan da Berlin’e gidiyor

Türk Akım’ın 8 Ocak’taki açılışının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptıkları ortak basın açıklamasında, Libya’daki tüm taraflara ateşkes çağrısı yapmıştı. Ateşkes 12 Ocak’ta Türkiye saati ile 01.00’de yürürlüğe girdi. 11 Ocak’ta Merkel, Putin ile Moskova’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Erdoğan ile Putin’in Libya’da ateşkes çağrısını olumlu bulduğunu belirterek, “Bu, Berlin Süreci üzerinde yapılan çalışmaların ilk adımı olabilir. Yakında Berlin’de bir konferans düzenleme konusunda görüş birliğindeyiz. Türkiye ve Rusya’nın çabalarının başarılı olacağını umuyoruz” demişti. Putin de konferansa “Libya’da çözüme katkıda bulunacak tüm ülkelerin katılmasının sağlanması gerektiğini” söyledi.

Tüm aktörler masada

Berlin zirvesine ‘P5 ülkeleri’ ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Türkiye, Almanya, İtalya, Mısır ve BAE’nin katılması öngörülüyordu. Türkiye, toplantıya Katar, Tunus ve Cezayir’i de önerdi. Katar’a sıcak bakılmazken, Cezayir davet edildi. Afrika Birliği de Türkiye’nin hamlesi üzerine Libya’nın komşuları Nijer ve Çad’ın da katılmasını istediği, bunun da değerlendirildiği ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gambiya'daCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Gambiya’ya geldi. Erdoğan, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow tarafından resmi törenle karşılandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber