Geri Dön

Erdoğan'dan dünyaya Suriye mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da son yaşadığımız gelişmelerin ışığında, esasen, küresel ekonomiyi ve enerji arz güvenliğini yeniden konuşmak, yeniden müzakere etmek takdir edersiniz ki artık kaçınılmaz hale gelmiştir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de reformların sağlıklı ve hızlı olmasına yönelik samimi işbirliklerinin karşılık bulamadığını belirterek, "Verilen sözler tutulmadı. Suriye’de kan akmaya devam ediyor. Biz Türkiye olarak, barışçı ve çözüm üretici uyarılarımıza devam ediyoruz" dedi.

İstanbul’da düzenlenen "3. Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu"nun açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, enerji güvenliği konusuna dikkat çekti. Enerji arz güvenliğinin dünya üzerindeki tüm ülkeler açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Erdoğan, bu sebeple bölgeler ve ülkeler arası işbirliklerinin farklı boyutlara taşındığını kaydetti. Avrupa’nın bir ülkesinde yaşanan sıkıntının tüm Avrupa’yı etkisi altına aldığını yaşanan örneklerle görüldüğünü ifade eden Başbakan Erdoğan, "Asya’daki bir sorun, Avrupa’nın en batısını bile etkisi altına alabiliyor. Avrasya enerji arz güvenliği açısından önemli bir bölge. Üretim, tüketim ve transit taşıma açısından da dikkat çekiyor" dedi.

-"BİRİLERİ LİBYA’YA BAKTIĞINDA SADECE PETROL KUYULARINI GÖRDÜ"-

Türkiye’nin de bölge içerisinde transitte önemli bir görev üstlendiğine işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Libya’da yaşanan acı hadiseler bizlere çok önemli dersler verdi. Birileri Libya’ya baktığında sadece petrol kuyularını gördü. İnsanlar dikkate almadı. Temel hak ve hürriyetler lüks olarak görüldü. İnsan unsurunun ihmal edildiği bir yüzyılı yaşıyoruz. İnsanlara değer vermeden küresel barışın temin edilemeyeceğinin ve enerji arz güvenliğinin sağlanamayacağının görülmesi gerekiyor."

-"SURİYE İLE SAMİMİ İŞBİRLİĞİMİZ KARŞILIK BULMADI"-

Suriye’de yaşanan olumsuz gelişmelerin Libya’da yaşananlar kadar yankı uyandırmadığının altını çizen Başbakan Erdoğan, "Libya’da ölenler ne kadar insansa, Suriye’de öldürülenler de o kadar candır. Libya’ya iştahı kabaranların Suriye’de yaşanan olaylara sessiz kalması vicdanlarda tamiri zor yaralar açmaktadır" diye konuştu. Bölgede yaşanan olaylara son verilmesi ve akan kanın durdurulması için acil tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Biz Suriye ile ileri derecede dostluklar geliştirdik. 910 kilometre sınırımız, akrabalıklarımız var. Ancak insan söz konusu olduğunda her şeyi bir kenara bırakırız, bıraktık da" dedi. Suriye ile Türkiye arasındaki samimi işbirliğinin maalesef, Suriye’nin tutumundan dolayı karşılık bulamadığını dile getiren Erdoğan, verilen sözlerin tutulmadığını, Suriye’de kan akmaya devam ettiğini belirtti. Suriye’deki durumun, bölgenin istikrarını etkilediğini, bu ne nedenle bölge ülkelerinde istikrarın sağlanması için çağrıda bulunduklarını vurgulayan Erdoğan, "Biz Türkiye olarak, barışçı ve çözüm üretici uyarılarımıza devam ediyoruz" dedi.

-"BOĞAZLARIN GÜVENLİĞİ İÇİN BY-PASS BORU HATLARINA AĞIRLIK VERECEĞİZ"-

Türkiye’nin Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum ve Kerkük-Yumurtalık gibi önemli boru hatlarına sahip olduğuna dikkat çeken Başbakan Erdoğan, 150 milyon ton petrolün de boğazlardan geçtiğini söyledi. Boğazlardan geçen petrol tankerlerinin çevre için büyük tehdit oluşturduğunu bildiren Erdoğan, konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Türk boğazlarında giderek artan tekne trafiği, büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor. Kanal İstanbul’u planlamış olsak da zaman alacağı yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple by-pass boru hatlarına ağırlık vermek zorundayız. İstanbul halkını, kültürel varlıklarını ve ekolojik dengeyi korumak Türkiye’nin tabi hakkıdır. Ayrıca doğalgazda Avrupa’ya 4. Arter oluşturmak hedefimiz. Güney Gaz Koridoru AB’nin arz güvenliği açısından da büyük önem taşıyor. Enerji artık rekabet unsurundan çok, işbirliği unsuru olmalıdır."

-"IRAK’TAN TÜRKİYE’YE YÖNELİK TERÖR SALDIRILARINDA YETERLİ DESTEĞİ GÖREMEDİK"-

Irak’tan Türkiye’ye yönelen terör saldırılarında dünyadan yeterli desteği görmediklerini ifade eden Erdoğan, "Bazı Avrupa ve bölge ülkelerinin bu hassasiyeti paylaşmadığını görüyoruz" dedi. Terörist saldırıların arz güvenliğine ciddi tehdit teşkil ettiğini vurgulayan Başbakan, bu konunun da bir an önce çözümlenmesi gerektiğini kaydetti.

-"NÜKLEER İTHALAT BAĞIMLILIĞIMIZI AZALTIR"-

Türkiye’nin enerjide sadece transit olarak değil tüketici olarak da ön plana çıkmaya başladığını söyleyen Başbakan Erdoğan, kaynak çeşitliliğinin sağlanması için yenilenebilir enerjiye de yönelme olduğunu kaydetti. Türkiye’nin 2023 yılında 2 trilyon dolar milli gelirle dünyanın 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, "Enerji talebinin de yüzde 6-7 oranında artacağını düşünüyoruz. Yenilenebilir kaynaklar toplamdan yüzde 20 pay alıyor. 2023 yılında bu oranı da yüzde 24 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. Türkiye’nin nükleer enerjiye de iklimi olumsuz etkilememesi dolayısıyla yöneldiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Nükleer enerji ithal kaynaklara olan bağımlılığı azaltacak ve olumlu etkiler yaratacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın. Nükleerde en önemli konuyu güvenlik teşkil edecektir. En ileri nükleer güvenlik standartlarını uygulayacak kurumlarla, en yakın şekilde işbirliğini sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Köpeğe kalaslı dayak cep telefonuna yansıdıYalova’nın Çiftlikköy ilçesi Aşağı Gacık mevkisinde köpeğini kalasla döven Hasan A. adlı şahsın uyguladığı vahşet cep telefonuna yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber