Eregenekon kazısı Hatay'a sıçradı

Hatay'ın Kumlu İlçesi'ne bağlı Muharrem Köyü'nde emekli öğretmen Hamit Özbilen'e ait olduğu bildirilen ağaçlık arazide kazı çalışmalarına başladı. Hatay Vali Vekili Ömer Bedrettin Sağsöz , kazının Cumhuriyet Başsavcısı emriyle yapıldığını söylerken Muharrem Köyü Muhtarı Mehmet Avcı ise ağaçlık arazinin emekli öğretmen Hamit Özbilen'e ait olduğunu belirtti

Kazı çalışmalarının 15.30 itibariyle başladığı ve jandarma ekiplerinin gözetimi altında iş makinalarıyla devam ettiği bildirildi. 35 - 40 kişilik bir ekip tarafından sürdürülen çalışmalarda henüz bir sonuca varılamadı. Havanın kararması nedeniyle kazı çalışmaları jeneratör yardımı ile yapılıyor. Kazı çalışmalarının geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

Suriye sınırına yakın olan Hatay'daki Kumlu bölgesi Abdullah Çatlı'nın saklandığı yer olarak gündeme gelmişti.

ERGENEKON soruşturmasında ele geçirilen bazı belgelerin değerlendirilmesi sonucu Ankara’dan sonra Hatay’ın Kumlu İlçesi’ne bağlı Muharrem Köyü’nde bir tarlada da kazı yapıldı.

İstanbul'da özel yetkili cumhuriyet savcısının isteği üzerine Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Özel Harekat timi desteğinde bugün öğleden sonra Kumlu-Kırıkhan karayolu üzerindeki Muharrem Köyü’ne geldi. Burada emekli öğretmen Hamit Özbilen’e ait, Kumlu İlçe Jandarma Komutanlığı'na yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki tarlaya gelen ekipler, silah ve belgeler gömülü olduğu ileri sürülen tarlada kazı çalışmasına başladı.

Askerlerin de çevre güvenliği aldığı, boş yayla evlerinin bulunduğu alana dozer getirildi. Saat 15.30'da başlatılan kazıda dedektörlerin de kullanılırken, bölgeye kimse yaklaştırılmadı. Dozerlerin de kullanıldığı kazı çalışması, ağaçlık bölgede belirlenen bir ağacın çevresinde yoğunlaştırıldı.

Hatay Vali Vekili Ömer Bedrettin Sağsöz, kazının Cumhuriyet Başsavcılığı'nın istemiyle yapıldığını söyledi. Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım da olayın Ergenekon soruşturması kapsamında yürütüldüğünü söylemekle yetindi.

VELİ KÜÇÜK’ÜN HATAY’DA YAPILANMASI
Ergenekon sanıklarından Emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün evinde ele geçirilen belgelerde, Hatay’da görev yapan askeri ve sivil görevlilere ait fişleme raporları yer aldığı iddia edilmişti.

Daha önce çeşitli davalarla ilgili sanık ve tanık ifadelerinde Susurluk’taki kazada ölen Abdullah Çatlı’nın kaçak olduğu dönemde, bugün kazı yapılan bölgeye 30 kilometre uzaktaki Belen İlçesi’nde saklandığı belirtilmişti.

2000 yılında Adana’da Tarzanlar Çetesi operasyonunda da İbrahim Şahin’e ait olduğu öne sürülen zırhlı Mersedes ile 3 adet Uzi silah ele geçirilmişti.

TARLANIN SAHİBİ: AKLIM ALMIYOR
Ergenekon soruşturması kapsamında kazı yapılan tarlanın sahibi emekli öğretmen Hamit Özbilen, Kumlu İlçesi'ne komşu Kırıkhan İlçesi'nde oturuyor. Kazı yapıldığını öğrenince şaşıran Hamit Özbilen, “Ben 4 yıl önce emekli oldum. O köyde benim de halen görevde olan öğretmen eşimin de tarlaları var. Tarlamda kim ne arıyor bilmiyorum. Bu konuda kimse bana da bir bilgi vermedi. Ergenekon’la ilgili kazı yapılmasını aklım almıyor. Ben kendi halinde bir insanım. Beni de şu ana kadar arayan soran olmadı” dedi.

Özbilen, kazı yapılan 56 dönümlük tarlasının köy mezarlığı ve karakola yakın olduğunu sözlerine ekledi.

Tarlasında öldürüldü!Bursa’nın İnegöl ilçesinde çift sürmeye gittiği tarlasında, para meseli yüzünden husumetli olduğu İbrahim İ. (40) tarafından tabancayla vurulan Ali Cemal Kalkancı (60), yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber