Ergenekon kapsamında arama kazıları başladı

"Ergenekon" soruşturması kapsamında, Söğütözü’nde bir piknik alanındaki arama kazılarına tekrar başlandı. Saklıbahçe'de kazı çalışmalarına ise öğlen saatleri itibariyle son verildi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Özel Hareket Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin’in evinde ele geçirilen belge ve bilgilerden yola çıkan emniyet yetkilileri, AOÇ’de ve Söğütözü’ndeki bir piknik alanında dün öğleden sonra arama kazısı başlatmıştı. Kazılara, saat 19.00 sıralarında ara verilmişti. Söğütözü’ndeki arama kazılarına, saat 09.40 itibarıyla iş makineleriyle tekrar başlandı.

YEŞİL'İN CESEDİ Mİ ARANIYOR?

Kanal D Anahaber’e konuk olan, Gladio ve Susurluk olaylarının en yetkin isimlerinden gazeteci Can Dündar, Ergenekon soruşturmasında birbirinden bağımsız bu kadar insanın gözaltına alınmasını eleştirerek bu durumu ‘Ergenekon soruşturmasının yumuşak karnı’ olarak yorumladı.

Ankara’da yapılan kazıların ilginç noktalarına da dikkat çeken Dündar, kazılarda bir takım cesetlerin, özellikle ‘Yeşil’ kodadlı Mahmut Yıldırım’ın cesedinin aranıyor olabileceğini belirtti:

“Susurluk zamanında büyük bir kamuoyu desteği vardı. İnsanlar yollara dökülmüştü. Sürekli aydınlık için bir dakika karanlık eylemleri yapılmıştı. Bugün bunu göremiyoruz. Çünkü bugünkü soruşturma birbiriyle ilişkisiz görünen insanları bir araya getirmek gibi zorlama amaçlara hizmet eder görünüyor. Ve bunun altında bir tür ‘eski intikamları da bunun altına sokabilir miyiz, bir öç almayı da gündeme getirebilir miyiz’ gibi endişeler görünmeye başladı. İşte bu bence Ergenekon’u zayıflatan nokta.


Susurluk zamanında hafızasını kaybettiğini söyleyen bir insan daha sonra MHP’den milletvekili adayı oldu, Bahçeli sokmadı partiye. Bir de siz bir davada yargılanmışsınız, aranıyorsunuz, zanlı durumundasınız. Böle bir krokiyi evinizde saklar mısınız? Burada ya hafızası gerçekten gitti. Ya da daha gerçekçisi, aslında devletin nasıl büyük bir koruma duvarı olduğunu gösteriyor. Yani Şahin kendisine dokunulacağını hiç düşünmedi. Çünkü daha önce de oldu ve hep korundu.

Kazılarda ceset aranıyor olabilir mi?

Olabilir çünkü biliyoruz ki bu silahlar bir şey için kullanıldı ve bir sürü faili meçhul cinayet var ve o cinayetlerin sadece failleri değil bazılarının cesetleri de kayıp.

Yeşil’in (Mahmut Yıldırım) cesedi aranıyor diye söylentiler var?

Mesela olabilir. Bir de şöyle bir şey var. Böyle bir şeyde, herhangi bir örgüt mensubu, böyle krokiler evinde bulunsaydı, bu kazıların başında olurdu. Zorla götürürlerdi ve nerede diye söyletirlerdi. Burada ona da rastlamıyoruz.”

Kazılara yeniden başlandı
Ergenekon" soruşturması kapsamında, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) arama kazılarına tekrar başlandı. Söğütözü’ndeki arama kazılarına ise, bu sabah saat 09.40 itibarıyla iş makineleriyle tekrar başlandı.

SAKLIBAHÇE'DEKİ KAZI ÇALIŞMALARI SONA ERDİ...HERHANGİ BİR BULGUYA RASTLANMADI...

Ergenekon soruşturması kapsamında dünden itibaren arama kazıları yapılan AK Parti Genel Merkezi'nin hemen önünde bulunan Saklıbahçe'de herhangi bir bulguya rastlanmadı.Gece verilen aranın ardından ekipler sabah saatlerinde tekrar Saklıbahçe'deki arama çalışmaları başladı.Yaklaşık 5 saat süren arama çalışmalarına son verildi.Arkeologlar eşliğinde yapılan çalışmalarda herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Kumlu'da Ergenekon kazısı yeniden başladı

Ferhat DERVİŞOĞLU- Ufuk AKTUĞ/KUMLU (Hatay), (DHA)

HATAY’ın Kumlu İlçesi’ne bağlı Muharrem Köyü’nde, Engenekon soruşturması kapsamında dün emekli öğretmen Hamit Özbilen'e ait Kumlu- Kırıkhan yolu üzerindeki tarlada dün başlatılan kazı çalışmasına bugün de devam ediliyor.
İstanbul'da Ergenekon soruşturmasını yürüten özel yetkili cumhuriyet savcısının isteği üzerine Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Özel Harekat timi desteğinde yapılan kazı, 56 dönüm tarlada devam ediyor. Kumlu İlçe Jandarma Komutanlığı'na yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki tarlada dün saat 15.30'da başlayan kazı çalışması 8 saat sürdü. Dedektörlerle yapılan arama ve iki makinasıyla yapılan kazıda herhangi bir bulguya ulaşılamadı. Kazılan bölge ise iş makineleriyle tekrar kapatılıp düzeltildi. Herhangi bir bulguya rastlanmayan kazılar dün gece saat 23.15 sıralarında sona erdirildi.

BUGÜN YENİDEN KAZMAYA BAŞLANDI
Kazılara ara verildikten yaklaşık 12 saat sonra bugün saat 11.00 sıralarında yine aynı bölgeye gelen ekipler, bir iş makinasıyla tekrar kazı yapmaya başladı. Kapatılan bölge iş makinasıyla açılırken, aynı yerde daha derin ve geniş kazı yapılacağı belirtildi.
Kum'la komşu ilçe Kırıkhan'da oturan tarla sahibi emekli öğretmen Hamit Özbilen, “O köyde hem benim hem halen öğretmenlik yapan eşimin tarlalarımız var. Tarlamda kim ne arıyor bilmiyorum. Bu konuda kimse bana da bir bilgi vermedi. Ergenekon’la ilgili kazı yapılmasını aklım almıyor. Ben kendi halinde bir insanım. Beni de şu ana kadar arayan soran olmadı” demişti.

VELİ KÜÇÜK VE ÇATLI
Ergenekon sanıklarından Emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün evinde ele geçirilen belgelerde, Hatay’da görev yapan askeri ve sivil görevlilere ait fişleme raporları yer aldığı iddia edilmişti.
Daha önce çeşitli davalarla ilgili sanık ve tanık ifadelerinde Susurluk’taki kazada ölen Abdullah Çatlı’nın kaçak olduğu dönemde, bugün kazı yapılan bölgeye 30 kilometre uzaktaki Belen İlçesi’nde saklandığı belirtilmişti.


YERALTINA İNDİLER

Ergenekon zanlısı olarak gözaltında bulunan eski özel timci İbrahim Şahin’in evinde ele geçirildiği belirtilen kroki doğrultusunda Ankara’da üç, Hatay’da bir yerde kazı yapıldı. Ankara’da bir yerde daha kazı yapılabileceği belirtildi

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Susurluk davası hükümlüsü, eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin’in evinde bulunan kroki ve ajandadan yola çıkılarak Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde önceki gece başlayan kazı çalışması dün sabah saatlerinde bir cephaneliğin ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Şahin’in ajandasından çıkan krokiler doğrultusunda, AKP Genel Merkezi’ne 150 metre mesafedeki Saklıbahçe’de ve Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde, kazı çalışması başlatıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara’da bir yerde daha kazı çalışması yapılacağını söyledi.

Zuladaki ajandadan çıktı
İstanbul’da sorgulanan Şahin’e, İstanbul 19 Mayıs Mahallesi’ndeki evinde sakladığı ajandadan çıkan krokiler gösterildi. Şahin’in, büyük şaşkınlık yaşayarak susma hakkını kullanması, savcılığı harekete geçirdi. Savcılık talimatıyla krokiler Ankara‘ya gönderildi.

Polis, öncelikle üzerinde “Lüzumunda alın” notu düşülen kroki ile ilgili harekete geçti. Ankara Gölbaşı’nda, 3 yıl öncesine kadar ODTÜ’ye ait olan çam ormanında önceki gece 24.20’ye kadar kazı yapıldı ancak sonuç alınamadı. Sabah 09.00’da yeniden başlayan çalışmada, metal dedektörleri, karayolundan 4-5 metre içerideki çam ağaçlarının arasında, toprağın 20 cm. altındaki poşetlerin sinyalini verdi.

Poşetlerden, kullanılmamış 2 lav silahı, kullanılmamış 1 el bombası, 300 dolayında 9 mm.lik mermi, 700 grama yakın plastik patlayıcı, 10 adet ateşleyici kapağı, işaret fişekleri çıktı. Anadolu Ajansı ise 10 el bombası ile eğitim amaçlı kullanılan 10 sis bombası ve aydınlatma mayınının da ele geçirildiğini duyurdu.

Numaraları tahrip edilmiş

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen mühimmatlardan 2 lav silahı ve el bombasının üzerindeki seri numaralarının silindiği anlaşıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 1 yıl önce rekreasyon alanında asfaltlama çalışması yapması, torbaların son 1 yıl içinde gömüldüğü şeklinde yorumlandı. Çıkan malzemelerin yıpranmaması, krokide, yapımı 1 yıl önce biten “turistik evlerin” de yer alması bu görüşü kuvvetlendirdi. Cephanelerin, 2004’ün Temmuz ayının tarihlerini taşıyan gazetelere sarılmış olması da dikkat çekti.

Susurluk incelemesi

Silah ve mühimmatlarla ilgili kapsamlı inceleme, İstanbul Kriminal Bölge Müdürlüğü’nde yapılacak. Bu kapsamda ele geçirilen mühimmatla, Susurluk skandalında kaybolduğu anlaşılan Uzi ve Baretta marka silahların ilişkisinin olup olmadığı araştırılacak.
Lav silahlarının ise 1993’te Jak Kamhi’ye yönelik suikast girişiminde kullanılıp kullanılmadığının araştırılacağı iddia edildi.
Polis, krokinin üzerindeki yazının Şahin’e ait olmadığını da saptadı. Türkiye’de ses getirecek eylemlere imza atmak için 20 kişilik bir ekip kurduğu iddia edilen Şahin’in, krokileri eğitim amaçlı kullandığı öne sürüldü.
Şahin’in mühimmatı, Ergenekon soruşturmasının ilk aşamalarında birine teslim ettiği, bu kişinin de gömdüğü mühimmatlarla ilgili krokiyi hazırlayarak üzerine “lüzumunda alın” notu düşmüş olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

Özel patlayıcı

Ele geçirilen 700 gram plastik patlayıcının, operasyonlarda kapıları kırmak amacıyla kullanılan tipte olduğu belirtildi. Uzmanlar, bu tip patlayıcının poliste ve operasyonel görevi olmayan askeri birimlerde bulunamayacağına dikkati çekti.

2 kazı daha

Gölbaşı’nda ele geçirilen mühimmatla ilgili şaşkınlık sürerken, polis dün öğleden sonra İstanbul’dan gönderilen, Şahin’in ajandasından çıkan diğer iki kroki ile ilgili çalışmalara başladı.
AOÇ arazisinde, vatandaşların piknik yaptığı bölgede, Atatürk evine 70 metre mesafede, MİT tarafından kullanılan Marmara Köşkü’nün bahçe tellerinin bitişiğinde kazı çalışması başlatıldı. Önce metal dedektörleriyle aranan bölge, daha sonra getirilen 3 kepçe ile kazıldı. Kazılan alanda bulunan iki kuyuya indirilen polisler, dedektörle kuyu diplerini taradı. Kazı çalışması için alandaki ağaçlar elektrikli testere ile kesildi ve kepçelerle yıkıldı. Çalışmalarda, bomba ve ceset bulma konusunda eğitimli 2 köpek kullanıldı. dün akşam ara verilen 3.5 saat süren çalışmalara, bugün sabah yeniden başlandı.

AKP’nin yanıbaşı

AOÇ’taki kazı çalışmasına eş zamanlı olarak, Söğütözü’nde, AKP Genel Merkezi’ne 150 metre mesafedeki Saklıbahçe’de de kazı çalışması başlatıldı. 15.20’de başlayan çalışmada, alan önce dedektörle tarandı. Getirilen 2 kepçe, alanda bulunan çeşmelerin etrafında çalıştı. Alanın 4 ayrı yeri kazıldı.
Herhangi bir bulguya rastlanamayınca, kazılan yerler kapatıldı. Aramalarda, Cumhurbaşkanlığı’ndan getirilen bomba uzmanı “Dark” adlı köpek ile ceset bulma uzmanı 2 köpek de kullanıldı.

Bir yer daha var

Başkentte, Mamak, Bala ve Beştepe’de de kazı yapıldığı iddia edildi ancak dün bu bölgelerde kazı yapılmadı. İçişleri Bakanı Atalay, Ankara’da bir noktada daha arama yapılacağını açıkladı.

(TOLGA ŞARDAN, TÜRKER KARAPINAR, MİTHAT YURDAKUL, MERİÇ TAFOLAR Fotoğraflar: YAVUZ ÖZDEN, SERDAR ÖZSOY, SERTAÇ KOÇ)

Sinir krizi geçirdi!Bursa'da elektrikler kesildiği için mum yakan Sima Ç. mumu elinden düşürünce evinde yangın çıktı. Çıkan yangında Sima Ç. evden çıkmayı başarırken köpeği ise içeride yanarak can verdi. Köpeğinin öldüğünü öğrenen Sima Ç. saatlerce gözyaşı döktü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber