Ermeniler'den en çok öğrenciler özür diledi


"Özür diliyoruz" kampanyasına en büyük destek İstanbul'dan gelirken, kampanyaya en çok üniversite öğrencilerinin ilgi gösterdiği öne sürüldü. Fransızca yayın yapan "Ermenistan Haberleri" adlı internet sitesinde yayınlanan araştırma, kampanyanın, Türkiye'nin hemen her bölgesinin yanı sıra, Avrupa ülkelerinde yaşayan çok sayıda Türk vatandaşından da destek gördüğünü iddia ediyor.

Ermeniler'den özür metnini imzalayanlar arasında öğrencilerin başı çektiği öğrenildi. Jean Eckian tarafından yapılan ve "Ermenistan Haberleri" ("Nouvelles d'Armenie Magazine") adlı Fransızca internet sitesinde bugün yayınlanan incelemeye göre 15 Ocak tarihine dek Özür Diliyoruz kampanyasına katılan 27 bin 516 kişi arasında öğrenciler, 6300'den fazla imzayla başı çekiyorlar. Öğrencileri en az 1700 imzayla üniversite profesörleri izlerken, imzacılar arasında mühendis ve serbest meslek sahiplerinin de ön planda olduğu görülüyor.

Araştırmaya göre özür metnine imza atanların mesleki dağılımı şöyle:

6300'den fazla: Öğrenci

1700'den fazla: Üniversite hocası

1200'den fazla: Mühendis, serbest meslek sahibi

1000'den fazla: İşçi, emekli

700'den az : Avukat, ev hanımı

600'den az : Gazeteci

500'den az : Doktor

400'den az : Zanaatkar, Yazar, Eğitimci, Muhasebeci

300'den az : İşsiz

200'den az : Mimar, Araştırmacı, Enformatik uzmanı, Hukukçu, Psikolog

150'den az : Nakacı, Kalfa

130 ila 10 kişi: Aktör, Yönetici, Antropolog, Arkeolog, Sigortacı, Barmen, Biolog, Kahvehane İşletmecisi, Kameraman, Karikatürist, Taksi Şoförü, Kimyager, İşadamı, Finans Danışmanı, Dekoratör, Dişçi, Tasarımcı, Çizer, Akademi Yöneticisi, İktisatçı, Yayıncı, Elektronikçi, Çiftçi, Finans Uzmanı, Memur, Jeofizikçi, Jeolog, Öğretmen, Çevirmen, Kuyumcu, Kitapçı, Tüccar, Matematikçi, Müzisyen, Pedagog, Fotoğrafçı, Fizyoterapöt, Şair, Polis, Politikacı, Okul idaresicisi, Film prodüktörü, Reklamcı, Restoran işletmecisi, Senarist, Sekreter, Hizmetli, Sosyolog, İstatistik uzmanı, Sendikacı, Terzi, Teknisyen, Tezgahtar, Veteriner vs. ve 3 diplomat.

DİYARBAKIR 4. SIRADA

Yüzde 0,2'lik hata payı olabileceği vurgulanarak yayınlanan araştırma, coğrafi dağılım açısından bakıldığındaysa 9937 imzayla İstanbul'un açık arayla önde olduğunu gösteriyor. İstanbul'u 2129 imzayla Ankara'dan, 1823 imzayla İzmir ve 1423 imzayla Diyarbakır izliyor. Bu şehirlerin ardından 482 imzayla Mersin, 415 imzayla Bursa, 394 imzayla Adana, 382 imzayla Antalya, 375 imzayla Van, 314 imzaylaysa Mardin geliyor.Araştırma, kampanyaya yurtdışından da hatırı sayılır oranda katılım olduğunu gösteriyor. 63 ayrı ülkeden gelen imzalar arasında Almanya 1729 imzayla başı çekerken, ABD'den 343, İngiltere'den 324, Fransa'dan 310, İsviçre'dense 231 kişinin kampanyaya destek verdiği ifade ediliyor. Bu ülkeleri sırasıyla Polonya, Avusturya, İsveç, Kanada, Belçika, Avustralya, Danimarka ve Hollanda izliyor. Ermenistan'dan atılan imza sayısı ise yalnızca 1.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Barış Pınarı Harekatı'nın sona ermesi için tek şartımız var!'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar bin 200 kilometrekare alanın terörden temizlendiğini belirten Erdoğan, batı dünyasına seslenerek, "Teröristler bölgeden çıksın, harekat biter" dedi. ABD ziyaretinin Türkiye'ye gelecek heyete göre şekilleneceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ziyareti için ise, "Şu an itibarıyla Rusya seyahatimizle ilgili herhangi bir olumsuz durum yok. Büyük ihtimalle o gerçekleşecek" diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber