‘Eski sistemden biz de şikayetçiyiz’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, parlamenter sisteme dönme tartışmalarına ilişkin “Eski sistemden zaten biz de şikayetçiydik. Güçlü, liyakatli bir devlet yapısıyla demokratik bir parlamenter  sistemi isteriz” diye konuştu.

‘Eski sistemden biz de şikayetçiyiz’

‘Eski sistemden biz de şikayetçiyiz’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanarak göreve başlayan Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu. İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nu İBB’nin Saraçhane’deki başkanlık binasının önünde tören mangasıyla karşıladı. Mangayı selamlayan Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul milletvekili Akif Hamzaçebi, Bursa milletvekili Orhan Sarıbay, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte binaya geçti. Belediyenin şeref defterine “Sayın Ekrem İmamoğlu, kazandığı İstanbul seçimini bir hizmet yarışına dönüştürecek. İmamoğlu’na inanıyor ve güveniyoruz. Dualarımız ve başarı dileklerimiz onunla” yazan Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra başkanlık makamına geçti. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Ekrem Başkan, uzun bir çabanın sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını ikinci kez kazandı. Ekrem Başkan kararlıydı, azimliydi, dirençliydi, gençti, güçlüydü. ‘Alacağım’ dedi ve aldı. İstanbul’un rantına değil, sorunlarına talip oldu. İyi bir ekibi olacak, liyakatli bir ekibi olacak. Bunun altını özenle çiziyorum. Ekrem Başkan ve diğer başkanlarımızla yerel yönetimlerde Türkiye’de yeni bir süreci başlatıyoruz. Her şey eğer çok güzel olacaksa her şeyin şeffaf olması lazım. Partizanlığın olmaması lazım. Herkesin çalışması, alın teri dökmesi, sorunlara kilitlenmesi ve çözmesi lazım. Dolayısıyla bu çerçeve içinde bir görev anlayışı üstlendi Ekrem Başkanımız. Bunu da büyük bir başarıyla yapacaktır. Ben de hepiniz gibi başarılarının takipçisi olacağım” dedi.

‘Eski sistemi istemiyoruz’

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin yeni partilerin kurulması ve eski sisteme dönülmesi konusundaki tartışmaları sorması üzerine şunları kaydetti: “Yeni partilerin kurulması benim tamamen ilgi alanımın dışında. Sizler nasıl izliyorsanız, ben de siyasetçi kimliğiyle büyük bir dikkatle izliyorum. Ama eski sisteme dönülme gibi bir talebimiz bizim hiç olmadı. Eski sistemden zaten biz de şikayetçiydik. Yani eski sistemden derken, darbe hukukundan arınmamış bir anayasa, yasalar varsa bu sisteme dönmek doğru değildir. Örneğin yüzde 10 seçim barajını kim getirdi? Darbeciler getirdi. Hala savunuluyor. Eğer demokrasi istiyorsak, milletin iradesine saygı istiyorsak yüzde 10 seçim barajının kalkması lazım. Anayasa’da köklü değişiklikler gerekiyor ve mutlaka da Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olması gerekiyor. Tek adam rejiminin Türkiye’de nelere mal olduğunu hepimiz artık görüyoruz. Enflasyon arttı, Türk lirası eridi, işsizlik felaket durumda. Bütün her şey bir kişiye bağlanmış. Bir kişinin Türkiye’nin bütün sorunlarını çözmesi mümkün değil. Güçlü, liyakatli bir devlet yapısıyla demokratik bir parlamenter sistem içinde, denge ve fren sistemlerinin olduğu ve herkesin de mutlu olabileceği bir sistemi tabii biz isteriz.”

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu daha sonra CHP Çatalca İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Partililer ile bir araya gelen heyet ardından AK Partili Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner’i ziyaret etti.

‘En başarılı başkan olmak istiyorum’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise ziyaretin kendisi için çok önemli olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Çok değerli genel başkanımızı İstanbul halkı adına ağırlamanın gururunu yaşıyorum. Elbette bir insanın böyle bir makama gelirken yola önemli süreçler var. 10 yıla yakın siyasi yaşamımdan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımız gerçekleşti. Bu sürecin tamamını çok değerli başkanımızla geçti. Gerçekten muazzam bir liderlik ve yol arkadaşlığı yaşadım. Sürecin en önemli karakteri yerel yönetimlerinden gelen insanların adaylıklara tercih edilmesi ve seçimi kazanmaları olmuştur. Bunun başarılmasının ana kişisi Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Milletimize olan sorumluluğumuz çok büyük. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını yaparken bu duygularla hareket edeceğim. Bu sözü bir kez daha buradan vereceğim. En başarılı ve demokrat belediye başkanı olmak istiyorum.”

Yavuz Erkut İBB Genel sekreteri oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) resmi atamalar yapıldı. Eski TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut İBB Genel Sekreteri oldu. Mehmet Çakılcıoğlu Genel Sekreter Yardımcısı; Murat Ongun, Yiğit Duman ve Ertan Yıldız başkan danışmanları, Yavuz Saltık Özel Kalem Müdürü, Eren Sönmez 1. Hukuk Müşaviri ve Erol Özgüner de bilişim danışmanı olarak atandı.

Düğünde bıçaklı kavga: 9 yaralıGaziantep’in Nurdağı ilçesinde husumetli aileler arasında düğünde çıkan bıçaklı kavgada biri ağır 9 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber