Gökçek Meclis'e kediyle geldi, kedi logosu kabul edildi

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin oy çokluğuyla aldığı karara göre, başkentin yeni logosu, mavi-sarı gözleri ile gülen Ankara kedisi.Video: Gökçek kediyle geldi Mavi sarı gözlere itiraz edenlere cevap verdi, önce yavrusunu sonra annesini gösterdi.Galeri: Ankara kedisi hakkında... Saf ve doğal bir kedi türü olan Ankara kedisi, Türkiye'nin ulusal hazinelerinden biri.Bundan böyle Ankara’nın logosu bu olacak; mavi-sarı gözleri ile gülen Ankara kedisi. Meclis toplantısında yeni logo 31 hayır oyuna karşılık 59 evet oyuyla kabul edildi.

Gökçek Meclis'e kediyle geldi, kedi logosu kabul edildi

Atakuleli ve cami minareli amblemi daha önce mahkeme tarafından iptal edilen Ankara'ya kedi temalı logo belirlendi. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, "gülen Ankara kedisi" temalı logonun "Ankara'nın tanıtım logosu" olarak kullanılmasını kararlaştırdı. Bu arada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, belirlenen logodaki kedi gözlerinin Ankara kedisinin gözlerine benzerliğini ispat etmek için Belediye Meclisi'ne Ankara kedisi getirmesi ilginç görüntüler yarattı.

Logo, Meclis'te "küstah kedi" polemiğine neden olmuştu. CHP'li üye İsa Hayırlı, "Ben tabiat bilgisi öğretmeniyim. Ankara kedisinin gözleri böyle değildir. Bu Van kedisidir. Vanlılara ayıp. Türk adetlerine göre kedi küstah, köpek sadıktır" demişti. Gökçek'in amblem olarak kullanılmayacağını, sosyal-kültürel etkinliklerde kullanılacağını belirttiği logo, Meclis'te 31 "ret" oyuna karşılık 59 oyla kabul edildi.

Meclis üyeleri ile 'miyav' seslerinin birbirine karıştığı toplantıya gazeteciler yoğun ilgi gösterdi. Sevimli kediler, karardan sonra yeniden hayvanat bahçesine götürüldü.

Bursa'da "Renkli koşu festivali"Bursa'da, renkli koşu festivali ''Color Sky 5K'', yaklaşık bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber