Görmüyorlar, kendilerini küçültüyorlar

Erdoğan: Hizmetlerimizi küçümseyenler ancak kendilerini küçültüyorlar. Sivas’ın ötesine geçemeyenler Türkiye’nin dönüştüğünü görmekten kaçıyorlardı, şimdi de kıyas yapamıyorlar

Görmüyorlar, kendilerini küçültüyorlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çine barajını açmak için gittiği bu ilçede yaptığı konuşmada muhalefete yüklendi. Muhalefetin, iktidarın yaptıklarını görmediğini öne süren Erdoğan, “Hizmetlerimizi küçümseyenler ancak kendilerini küçültüyorlar. Sivas’ın ötesine geçemeyenler Türkiye’nin nasıl dönüştüğünü görmekten kaçıyorlardı. Şimdi Ankara’dan çıkmaya, gezmeye başladılar ama o şehirlerin eski halini bilemediklerini için kıyas yapamıyorlar” dedi.
Erdoğan, Aydın’da 136.5 metre gövde yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek barajı olan Çine Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ni hizmete açtı. Aydın’ın Çine ilçesinden 15 kilometre, jandarma kontrol noktasından da 3 kilometre uzaklıkta bulunan barajın açılış törenine katılmak isteyen vatandaşlar, kontrol noktasından sonra yürümek zorunda kaldı. Bu zorluğa rağmen törene 5 bin kişi katıldı.
Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Bazı siyasi liderler ‘Başbakan dördüncü kez gitti aynı tesisin açılışını yaptı’, ‘7 defa açılışını yaptı’ gibi ifadelerle iftira yapıyorlar. Çine Barajı için kaçıncı defa açılış yaptığımızı söyleyecekler merak ediyorum.
Bazı, onların peşine takılanlar sivil toplum kuruluşu liderleri idealize olmuşlar. ‘Başbakan 4’üncü, 5’inci, 6’ncı, 7’nci defa gidiyor, devletin kurumlarında çocukları, memurları da oraya toplayarak açılış yapıyor’ dedi. Helikopterle gelirken 7- 8 kilometre yolu yürüyerek gelen vatandaşlarımı gördüm. Acaba benim bu vatandaşlarım buraya bu tatil gününde bu 7-8 kilometre yolu yaya yürüyerek neden geliyorlar? Halbuki eğlenebilirlerdi bir yerlerde, gönül eğlendirebilirlerdi. Ama benim aklıma ne geldi biliyor musunuz? Bu tablo bana Osmanlı’nın Domaniç’ten çıkışını hatırlattı. Benim halkım bir sevdanın uğruna bunu yapıyordu. Yıllar yılı hani o bir damla suya hasret kalan topraklar nasıl çatlar da onu beklerse, halkım da onu bekliyordu.”
Başbakan, muhalefetin iktidarın hizmetlerini görmezden geldiğini öne sürerek şöyle devam etti:
“Bizi eleştirenler bu toplu açılışları görmezden gelenler lütfen önce kendilerine kendi iktidar dönemlerine, kendi belediyelerin performansına baksınlar. Akşamları çarpıtarak hizmetlerimizi küçümseyenler ancak kendilerini küçültüyorlar. Sivas’ın ötesine geçemeyenler Türkiye’nin nasıl dönüştüğünü görmekten kaçıyorlardı. Şimdi Ankara’dan çıkmaya, gezmeye başladılar ama o şehirlerin eski halini bilemediklerini için kıyas yapamıyorlar. Görmeye göz gerek sezmeye öz gerek. Duble yollardan geçiyorlar ama yolların bu Hükümet tarafından inşa edildiğinin farkında değiller. Onları TOKİ’nin toplu konutları karşılıyor, okullardaki derslikleri, yurt binalarını görüyorlar ama hizmetlerin bu hükümet döneminde yapıldığından haberdar değiller.
Enerji projeleri, havalimanlarını görüyorlar. Bu ülkenin eski halini bilmedikleri için yeninin de kıymetini bilmekten uzaklar. İyi ki fark etmiyorlar, zira Anadolu’daki, Trakya’daki şu devasa eserleri tarihi hizmetleri fark etselerdi maazallah alır onları da Danıştay’a, Anayasa Mahkemesi’ne götürürlerdi. Barajları, sulama kanallarını alırlar, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’ne götürürler.

MENDERES VE ÇİNE ÇAYI
Başbakan Erdoğan, Adnan Menderes’in Çine çayı ve Menderes ile ilgili sözlerini konuşmasında şöyle aktardı:
“Gökler inliyor Çine sele dönüşmüş, çağlayanlar gibi akıyor. Menderes taşmış tüm pamuk ovaları sular içinde. Bir ağacın altında büzülürsün, yumruklarını sıkar kafana ha bire vurursun, tırnakları yersin gözlerinden yaşlar akar, yüzüne çarpan sert damlalarla kendine gelirsin. Tevekkel Allah dersin. Başka güvenecek kimin var. Bu acıya değme insan dayanamaz.

VEKİL YAYILDI
Başbakan Erdoğan’ın, Aydın’dan toplu açılışını yaptığı tesislerden biri de, İzmir İçme Suyu 2. Merhale Projesi Gördes İsale Hattı 1. Kısmı oldu. Manisa’nın Lütfiye beldesinde düzenlenen törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı. Protokolün bulunduğu platformda zaman zaman uyuklayan AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Çerçi’nin ilginç oturuşu dikkati çekti.

AÇILIŞI YAPILAN TESİSLER
Erdoğan, Aydın Çine Barajı tören alanında video konferansla bağlanarak şu dokuz tesisin de açılışını yaptı: Denizli Gölemezli Sarayköy Sulaması 3. kısım, Hatay Erzin Dörtyol sulaması, İzmir İçmesuyu İsale Hattı, Denizli Tavas Yenidere Barajı, Çankırı Akhasan Barajı, Adana Yumurtalık Ovası Sulaması, Konya İnönü Yayla Barajı ve sulaması, Çankırı İçmesuyu arıtma tesisi, Afyonkarahisar Sinanpaşa Kuruçay Barajı ve sulaması.

Metrelerce sürüklenip ağaca çarptıKırıkkale’de kontrolden çıkan bir otomobil, 35 metre sürüklenerek şarampoldeki ağaca çarptı. Kazada ağır yaralanan 23 yaşındaki genç sürücü kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber