Gül: Fikirler yarışmalı, çatışmamalı

Bitlis’in kurtuluş törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Gül, ülkeyi ileri götürmek için herkesin fikir yarıştırabileceğini söyledi ve “Ama bunlar asla ayrılık, çatışma gibi olmamalıdır” dedi

Gül: Fikirler yarışmalı, çatışmamalı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bitlis’in düşman işgalinden kurtarılışının 93’üncü yıldönümü törenlerinde, herkesin farklı düşüncelerini serbestçe söyleyebileceğini ve ülkeyi ileri götürmek için fikir yarıştırabileceğini belirterek, “Demokratik bir ülkede, özgür bir ülkede bunlar rahatlıkla konuşulabilir. Ama, bunlar asla ayrılık, tefrika (ikilik) ve çatışma gibi olmamalıdır” dedi.
Gül, tören alanında şunları söyledi: “100 yıl önce burada çok olaylar oldu. Buralar çok da zulüm çekti. Bunu en iyi beş minare türkünüz anlatmaktadır. Burada sadece beş tane minare ayakta kalmış. Yüzlerce minare yakılmış, yıkılmış. Ama artık, bunlar çok geride kaldı. Şimdi artık konuşacağımız şey, memleketimizi, şehirlerimizi nasıl daha kalkındırırız, geliştiririz, güzelleştiririz? Nasıl çocuklarımıza daha güzel gelecek hazırlarız? İnsan onuruna yakışır şekilde güzel bir hayat nasıl mümkün olur?

‘Dört bir yan hepimizin’

Türkiye’nin sınırları dışında kalmış, birçok şehitliklerimize gittiğimizde görürürüm. Bitlis’ten, Diyarbakır’dan, Edirne’den, Kayseri’den, Sivas’tan, Adana’dan gitmiş. Şunu söylemek istiyorum, Türkiye’nin dört bir yanı, hepimizindir. Dört bir yanı da güzeldir. Her tarafın kıymetini bilmemiz gerekir. Her tarafın tarihi çok kadimdir. Şöyle bir baktığımda, açık müzede konuşuyor gibiyim. Bunlar hep Selçuklulardan kalma çok büyük eserler. Buralardan kimler gelmiş, kimler geçmiş. Ne büyük komutanlar gelmiş, ne büyük alim, fazıl insanlar gelmiş.”
Kimsenin birbirinden farkı olmadığını belirterek, herkesin birbirine saygı ve sevgi göstermesini, şefkatle kucaklamasını isteyen Gül, “O zaman göreceksiniz ki, varsa ayrılık, varsa farklılık, bunların hepsi zenginliktir. İnşallah hep beraber yeni bir dönemi, yeni bir anlayışı, atalarımız nasıl hâkim kıldıysa, biz de tekrar hâkim kılacağız. Enerjimizi, gücümüzü, memleketimizin, şehirlerimizin kazalarımızın, köylerimizin daha da gelişmesine harcayacağız” dedi.

‘Norşin’den geçtim’

Muş Havaalanı’ndan Bitlis’e gelirken geçtiği Güroymak ilçesinden “Norşin” diye söz eden Gül, şunları kaydetti:
“Yolda gelirken Norşin’de çok büyük bir kalabalığı gördüm. İndim, insanlarla tokalaştım, konuştum, sevgiyi gördüm. Tüm bu memleketin fertleri, ayrı ayrı herkes, bizim en sevgili, en kıymetli, en saygıdeğer vatandaşımızdır. Hiç kimsenin bir birinden üstünlüğü yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, birbirine eşittir. Noksanlıklar tabii ki var. Bunlar olmasaydı, her şey dört dörtlük olurdu. Noksanlıkların, her alanda iyi niyetle, gayret ve yapıcı bir yaklaşımla çözüleceğine inaniyorum.”

Konya'da facia! 2'si çocuk 3 kişi hayatını kaybettiKonya'nın Karatay ilçesinde çöken 2 katlı kerpiç evin enkazı altında kalan 2'si çocuk 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber