Gül: Türkiye AB’nin iç uyumunu bozmaz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarihsel geçmişi ve gelecek vizyonu bakımından Türkiye’nin, Avrupa bütünleşme sürecinin tartışmasız parçası olduğunu bildirdi

Gül: Türkiye AB’nin iç uyumunu bozmaz

Gül, “9 Mayıs Avrupa Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları kaydetti: “AB, dünya tarihindeki en ileri ve başarılı bütünleşme örneğini oluşturmaktadır. Türkiye ve Avrupa Birliği, demokrasi, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlükleri, kadın-erkek eşitliği, adalet ve farklılıklara saygı gibi ortak evrensel değerleri paylaşmaktadır. Bahse konu müşterek değer ve idealler Avrupa Birliği’ne tam üyelik vizyonumuzu stratejik bir tercih haline dönüştürmektedir. Avrupa’nın geçmişinde her zaman var olan Türkiye’nin, geleceğinde de yer alma arzusu tabiidir. Diğer bir deyişle tarihsel geçmişi ve gelecek vizyonu bakımından esasen Türkiye, Avrupa bütünleşme sürecinin tartışmasız parçasıdır.”
Gül, şöyle devam etti: “Ülkemiz, konjonktürel gelişmelere bağlı güçlüklere ve önümüze çıkartılan yapay engellere rağmen, bu uzun ve meşakkatli yolda güçlü ve kararlı adımlarla ilerlemektedir. Bazı önyargılı ve yanlış kanaat sahibi kesimlerin, üyeliğimizin AB’nin iç uyumunu bozacağı endişesini taşımaları yersizdir. Türkiye, iç dayanışması, işbirliği ve entegrasyonu en üst seviyedeki bir Avrupa Birliği’ne üye olmak istemektedir. Haklı beklentimiz, AB içindeki ortaklarımızın da üyelik sürecimizde üzerlerine düşen sorumlulukları ahde vefa ilkesi temelinde yapıcı bir şekilde yerine getirmeleridir.”

Gül: Türkiye AB’nin iç uyumunu bozmaz

İzmir’deki partiler Türkiye’ye örnek oldu
Gül, İzmir Ege Serbest Bölgesi’ndeki Antika Arabalar Müzesi’ni gezdi. İzmirli işadamlarıyla da bir araya gelen Gül, seçim sürecinde siyasi partilerin centilmenlik anlaşması imzaladığı İzmir’in Türkiye’ye örnek olduğunu belirtti. EXPO 2020’yi İzmir’in kazanacağına inandığını belirten Gül, İzmir 5. İktisat Kongresi’nin yapılması için DPT’ye talimat verdiğini açıkladı.

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber