HDP Güneydoğu’da kalesini kaybetti

2014’ yerel seçimlerinde üç büyük şehir, 8 il, 67 ilçe ve 22 belde belediyesini kazanan HDP, Güney Doğu’da Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt’i aldı. Ancak Şırnak’ı kaybetti...

HDP Güneydoğu’da kalesini kaybetti

Seçim Seçim propagandasını Doğu ve Güneydoğu’da “kayyum” atanan belediyeleri almak üzerine kuran HDP, bölgede 3 ilde fire verdi. HDP’nin kalesi olarak görülen Şırnak’ın yanı sıra kayyum atanan Bitlis ve Ağrı’da AK Parti birinci parti oldu. Bölgede üç büyükşehir ve 8 ilin de aralarında yer aldığı ilçe ve belde belediyeleri dahil HDP’nin 102 belediyesinden 95’i kayyum ile yönetiliyordu.

HDP Güneydoğu’da kalesini kaybetti

2014 yerel seçimlerinde üç büyük şehir, 8 il, 67 ilçe ve 22 belde belediyesini kazanan HDP, Güneydoğu Anadolu’da kayyumla yönetilen üç büyükşehirden; Diyarbakır, Mardin’in yanı sıra Batman, Hakkari ve Siirt’i aldı. Ancak Şırnak’ı kaybetti. Kale olarak gösterilen Şırnak’ın AK Parti’ye, kaptırılması şaşkınlık yarattı.

Kesin olmayan sonuçlara göre HDP, bölgede 2014 yerel seçimlerinde kazandığı 102 belediyeden üçte birini kaybetmiş görünüyor. HDP, kesin olmayan sonuçlara göre, 3’ü büyükşehir olmak üzere 7 il, 40 ilçe 12 beldede belediye başkanlığını aldı.

AA’nın açıkladığı verilere göre, HDP’nin, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde aldığı oy oranları Siirt’te yüzde 49’dan yüzde 48’e, Şırnak’ta yüzde 59’dan yüzde 35’e düştü.

Şırnak şaşırttı

HDP, her dönem kalesi olarak gösterilen ve 2014 yerel seçimlerinde 59.5 oy aldığı Şırnak’ta kaybetti. Kent merkezinde geçtiğimiz yıl yaşanan olaylar sonrası kentin bir bölümü boşalırken büyük göç hareketi yaşanmıştı. Terör örgütü PKK’nın hendek uygulaması kentte büyük tepkiye neden olmuştu. Dün yapılan seçimlerde AK Parti adayı Mehmet Yarka yüzde 62 oy alarak zafer elde etti. HDP’nin adayı Hişar Osal, yüzde 35 oy aldı. Kesin olmayan sonuçların açıklanması sonrası AK Parti, kent merkezinde kutlama yaptı.

Diyarbakır şaşırtmadı

HDP Güneydoğu’da kalesini kaybetti

Güneydoğu’nun merkezi ve HDP’nin en önemli kalelerinden olan Diyarbakır’da seçim sonuçları şaşırtmadı. HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na milletvekili Selçuk Mızraklı’yı aday gösterdi. Doktor olan ve Diyarbakır’da sempati toplayan Mızralı ipi göğüsledi. 2014 yerel seçimlerinde yüzde 55.11 oranında oy alan HDP dünkü seçimlerde oyunu önemli ölçüde artırarak 63.13’e yükseltti. Mardin’de ise belediyenin kayyuma geçmesi nedeniyle görevine son verilen HDP’nin adayı Ahmet Türk 55.13 oy oranıyla büyük farkla yeniden seçildi.

‘Stratejimiz doğru olmuştur’

Başta Diyarbakır olmak üzere HDP’nin önde gittiği birçok il ve ilçede partililer tarafından kutlamalar yapılarak havai fişekler atıldı, davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek seçim sonuçlarını değerlendiren HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, yapılan seçimle bölgede halkın kayyum politikasını reddettiğini belirterek, “Batıda izlediğimiz strateji doğru olmuştur” dedi. Oluç, Şırnak’ta HDP’nin kaybetmesini ise, asker ve polis oylarına bağladı.

Siverek AK Parti’nin

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yarış AK Parti ile CHP arasında oldu. AK Parti’den aday olamayınca MHP’den aday gösterilen Bucak Aşireti Lideri Fatih Bucak, “Bucak’ın içinde bir tane başka partiyle araba görürsem kendilerine mezar kazmaya başlasınlar. Seçime değil ölmeye geliyoruz” sözleri sonrası parti genel merkezi tarafından adaylıktan alındı. Sonra CHP’den aday gösterilen Bucak’ın karşısına AK Parti eski Belediye Başkanı Şehmus Aydın’ı aday gösterdi. Dün AK Parti adayı fark atarak seçimi kazandı. 30 yıldır HDP ve çizgisinden gelen partilerin kazandığı Şanlıurfa’nın Halfeti ilçe Belediyesi’nde bu seçimde sürpriz yaşandı. 2016’da ilçeye kayyum atanan Kaymakam Şeref Albayrak, AK Parti adına girdiği seçimlerde, yüzde 55.75 ile Halfeti Belediye Başkanı oldu.

Şahin’den kutlama

Kesin olmayan sonuçlara göre Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığını AK Parti adayı Fatma Şahin kazanmasının ardından çok sayıda partili ve vatandaş kutlama yaptı. Şahin, AK Parti Gaziantep İl Başkanlığında toplanan kalabalığa hitap etti.

Av tüfeğiyle dehşet saçtılarAdıyaman'da 3 katlı eve kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından otomobilden av tüfeği ile ateş açıldı. Saldırıda yaralanan olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber