HDP'den Köşk için CHP'li Türmen'e teklif

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP - MHP ’nin ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından HDP- BDP cephesinden sürpriz bir atak geldi. HDP Köşk adaylığı için CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen’e "Adayımız ol" teklifi götürdü. HDP cephesinden gelen teklifi doğrulayan Rıza Türmen yoluna CHP'de devam etme kararı aldığını ifade etti.

HDP'den Köşk için CHP'li Türmen'e teklif

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun CHP - MHP ’nin ortak cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından HDP- BDP cephesinde, “HDP’nin destekleyeceği olası cumhurbaşkanı adayı arayışları yeniden başladı.
İhsanoğlu’nun adaylığına tepki gösteren CHP milletvekilleri ile CHP’nin sol/sosyal demokrat tabanının da desteğini alabilecek bir aday arayışını gündeme alan HDP-BDP kurmayları, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen’e de "Adayımız ol" teklifi götürdü.

TÜRMEN: ONUR DUYDUM AMA...
Teklifi doğrulayan CHP'li Türkmen, "İsmimin düşünülmesinden onur duydum, ancak yoluma CHP'de devam edeceğim." yanıtını verdi. CHP'li Türmen, HDP tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak önerilmesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "HDP tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak düşünülen isimlerden biri olmaktan onur duydum. Konuyla ilgili olarak da bugün basında bu yönde haberler çıkmıştır. Siyasete insan hakları, çoğulcu demokrasi, özgürlük, adalet, eşitlik mücadelesini vermek amacıyla CHP içinde başladım. Bu değerleri Cumhuriyet Halk Partisi'nde egemen kılmak ve sosyal demokrasi temellerini sağlamlaştırmak yolundaki çabalarıma CHP içinde devam edeceğim." dedi.

RIZA TÜRMEN KİMDİR?
Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP'nin İzmir milletvekili Rıza M. Türmen, 17 Haziran 1941'de İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını Kanada Montreal Mcgill Üniversitesi Hukuk Fakültesinde; doktorasını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yaptı.

Dışişleri Bakanlığında Singapur, İsviçre ve Avrupa Konseyi nezdinde Büyükelçi olarak görev yaptı. 1998'de Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Yargıçlığına seçildi ve 10 yıl süreyle bu görevi yürüttü. Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Türkiye Barolar Birliğinin 2009 yılı "Yılın Hukukçusu", Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin "Basın Özgürlüğü", Orta Doğu Teknik Üniversitesinin "Üstün Hizmet", Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin 2010 yılı "Cumhuriyet" ödüllerinin sahibi. Çok iyi düzeyde İngilizce ve iyi düzeyde Fransızca bilen Türmen, evli ve 1 çocuk babası

Balık tezgahlarında mezgit bolluğuKaradeniz'de, dip trol ve gırgır ağları ile av yasağının 1 Eylül'de sona ermesinin ardından balıkçılar, ağlarını denizlere bırakmayı sürdürüyor. Karadeniz'de bu yıl bolluk yaşanan mezgitin kilogramı 20 liradan 15 liraya geriledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber