‘Herkes sürece saygı duymalı’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, dün düzenlediği basın toplantısında yerel seçime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Herkes sürece saygı duymalı’

Çelik, şunları kaydetti:

MEŞRU BİR PARÇA: Ankara ve İstanbul’daki itiraz süreçleri ile ilgili tartışmaları izlerken bunlar akılda tutulmalıdır. Milletin takdiri demokrasiye inanan siyasetçiler için her şeyin üzerindedir. Vatandaşımız ne diyorsa başımızın üzerinde yeri vardır. Her siyasi parti hatalar gördüğü yerde itiraz müessesini çalıştırır. Seçim sürecinin meşru bir parçasıdır. Hangi partiden olursa olsun vatandaşların sandığa yansıması için önemlidir. Maddi hatalar söz konusu olabiliyor. Geçersiz oylarla ilgili yeni değerlendirme olabiliyor. Ankara ve İstanbul’da sandık tutanakları ile sayım döküm uyumsuzluğu nettir. Bu uyumsuzluğun giderilmesi için itirazların yapılmasından daha doğal bir şey yoktur. Derdimiz hiçbir oyun feda olmamasıdır.

NE DERSE O OLACAK: Sandık siyasetin namusudur. Olağan süreçte iken stres yükselten açıklamalar yapılması, bu akşam da yurtdışındaki şebekelerin provokatif açıklamaların yapılması nedeniyle bu hassasiyetlerimizin altını çiziyoruz. Milletimiz nihai karar merciidir. Ne derse o olacak.

TAHRİK ETMEYE KARŞI: Vatandaşımız sandıkta talimatını verdi, o talimatın net şekilde görülmesi ile ilgili bir süreç yaşanıyor. Yalan haberler konusunda duyarlılığımızın altını çiziyorum. Sanki bir takım örtbas etme faaliyeti varmış gibi sosyal medya başta olmak üzere provokasyonlar ve vatandaşımızı tahrik etme açıklamaları karşısında hassasiyetimizin altını çiziyoruz. Öteden beri Türkiye düşmanı olarak bilinen bazı bildik isimler ve odakların provokasyon dozunu yükseltmesi karşısında bu açıklamaları yapmak zorundayız.

HABERLER İYİ TEST EDİLSİN: Ankara ve İstanbul’daki çalışma hukuki bir çalışmadır. Vatandaşları inciten ve tahrik eden süreci sabote eden bazı siyasilerin attığı cümleler görüyoruz. Çeşitli haberler çıkıyor, itiraz süreci dışında başka süreç işliyor gibisinden. Bütün oylar yeniden sayılıyor gibisinden şeyler söyleniyor. İtiraz mekanizması önceki ile aynı işliyor. Bu haberlere itibar etmeyin. Bu haberler iyi test edilsin, sonuçlarına iyi bakılsın. Yetkili isimlerin açıklamaları bağlayıcıdır.

MEŞRU BİR SÜREÇ İŞLİYOR: İtiraz müessesi işliyor. Erkenden sonuç ilan edenlerin bir panik içerisinde olaya yaklaşmalarını da anormal görüyoruz. Meşru bir süreç işliyor. Herkes saygı duymalı, süreç şeffaf işlemelidir. Oy veren her vatandaşın hakkını savunmak vazifemizdir. Hak edilmeyen zafer arayışı bizim kapımızdan içeri girmez, peşinden koşmayız.

Yürek yakan detay ortaya çıktıGiresun’da yoğun sağanak yağış Eynesil ilçesinde su baskınları ve taşkınlarına neden oldu. Bir kişi de sele kapılarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber