Hükümetten alkollü içkiye ÖTV kıyağı

Haziran ayında 22.3 milyar TL’ye ulaşan bütçe açığını kapatmak için akaryakıta yaptığı ÖTV artışıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tavan fiyatı uygulamasını bile delen Hükümetin, aynı kararlılığı alkollü içeceklere uygulanacak ÖTV artış oranlarını belirlerken göstermediği ortaya çıktı. 14 Nisan’da alkollü içeceklere yapılan ÖTV artışında eli titreyen hükümetin, Maliye Bakanlığı’nın önerdiği ÖTV artış oranlarını düşürerek, yıllık 185 milyon 771 bin TL’lik gelir kaybını göze aldığı belirlendi.

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin (ABGS) Türkiye’nin "vergilendirme" faslını açabilmesi için gerekli gördüğü kriterler göz önünde bulundurularak hazırlanan alkollü içeceklerde yeni ÖTV artışına yönelik Bakanlar Kurulu Karar Taslağı, 7 Ocak 2009 tarihli yazıyla Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan imzasıyla Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Çalışmalarına 2009 yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın TBMM’de yasalaşmasının ardından başlanan ve bütçe gelirlerini artırmak amacıyla şekillendirilen Taslak’la birlikte, ABGS’nin alkollü içeceklerde asgari maktu vergi oranlarını belirleyen "olur" yazısı da sevk edildi. Bir anda ne olduysa bu süreçten sonra oldu. AKP Hükümetinin, AB’nin isteği üzerine Maliye Bakanlığı’nın AB standartlarına çektiği ÖTV oranları bir gecede düşürüldü. Böylece yeni asgari maktu vergi artışıyla 2009 yılında alkollü içeceklerden alınması öngörülen 2 milyar 227 milyon 993 bin TL’lik gelir, bir anda 2 milyar 92 milyon TL’ye gerilemiş oldu.

-LOBİ ÇALIŞMALARI ALKOLLÜ İÇECEKTE VERGİ ARTIŞINI FRENLEDİ

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Maliye Bakanlığı’nın Başbakanlığa gönderdiği taslakta litre başına malttan üretilen birada öngörülen 0,2650 TL’lik asgari maktu vergi oranı, 14 Nisan tarihli kararnamede 0,26 TL olarak düzeltilirken, rakı için litre başına öngörülen 40 TL’lik asgari maktu vergi tutarı 36 TL’ye indirildi. Votka, cin ve genevada asgari maktu vergi oranı 65 TL’den 40 TL’ye, likör 65 TL’den 55 TL’ye düşürüldü. Alkol derecesi yüzde 22’den fazla olan içeceklere, alkol derecesi hacim itibariyle yüzde 80’den az olan alkollü içeceklere litre başına uygulanacak asgari maktu vergi 65 TL öngörülürken, Kararname’de 60 TL’ye düşürüldü -

GELİR KAYBI YILLIK 185 MİLYON TL OLDU

ANKA’nın hesap uzmanı kökenli bir kaynakla birlikte yaptığı hesaplamalara göre, 2009 yılı bütçesinde alkollü içki ÖTV hedefini 2 milyar 350 milyon TL olarak öngören hükümetin, alkollü içeceklerde uygulanacak asgari maktu vergi oranını aşağıya çekmesiyle 185 milyon 771 bin TL gelir kaybı yaşadığı hesaplandı. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (TAPDK) 2008 yılı tüketim verilerini baz alarak, yapılan hesaplamaya göre, Maliye Bakanlığı’nın alkollü içkilere ÖTV artışı öngören Bakanlar Kurulu Karar Taslağı’nın aynen yasalaşması halinde bu yıl için 2 milyar 277 milyon 993.7 bin TL gelir bekleniyordu. Buna karşın, yapılan değişiklikle Taslakta öngörülen asgari maktu vergi artışını indiren 14 Nisan tarihli düzenlemeyle, Maliye’nin gelirin bir 185 milyon 771 bin TL azalarak, 2 milyar 92 milyon 221 bine düştüğü belirlendi. 2009 yılı bütçesinde bütçesin de Maliye bakanlığı alkollü içki ÖTV hedefini 2 milyar 350 milyon TL gelir öngörürken, bu gelirin yıl sonu gerçekleşmesinin 2 milyar 92 milyon olacağı hesaplandı.

-RAKIDA GELİR KAYBI 82.3 MİLYON TL OLDU

14 Nisan tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nda yapılan asgari maktu vergi oranlarındaki aşağı yönlü düzeltme, en çok rakıda gelir kaybı yarattı. Maliye Bakanlığı’nın rakıda vergi gelir kaybı 82 milyon 343.2 bin TL olurken, votkada bu rakam 59 milyon 253, birada 22 milyon 772.8 TL oldu. Yapılan hesaplamalara göre 2008 yılı sonunda alkollü içeceklerden elde edilen vergi getiri 2 milyar 522.8 bin TL iken, 14 Nisan’da yayınlanan Kararname’deki oranlarla elde edilen vergi gelirinin 2009 yılında 2 milyar 92.2 milyon TL düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

-MALİYE’NİN TASLAĞI’NA ABGS DE ONAY VERMİŞTİ

Maliye Bakanlığı, alkollü içecek için öngördüğü asgari maktu vergi artışlarına Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nden (ABGS) de onay almıştı. Bilindiği üzere AB ile müzakereler çerçevesinde "vergilendirme" faslının açılış kriteri olarak "alkollü ürünlerin ithal tütün ve ithal sigaralara ilişkin ayrımcılığın kaldırılması isteniyor. Bu çerçevede ABGS’den hazırladığı taslağa yönelik görüş isteyen Maliye Bakanlığı’na ABGS’den verilen yanıt şu şekilde olmuştu: "Bakanlar Kurulu Kararı Taslağı’nın incelenmesi sonucu, distile alkollü içeceklerde uygulanan oransal verginin sıfır olarak belirlendiği, viski, votka, cin, likör ve konyak ile benzeri mallara asgari maktu vergi tutarları, bu malların içerdiği alkol miktarları itibariyle eşitlendiği (65 TL) görüşmüştür. Rakı ve biralara ilişkin asgari maktu vergi tutarları da artırılarak, diğer alkollü ürünlerin vergileri ile aradaki fark biraz daha azaltılmıştır. Bu çerçevede değerlendirildiğinde, Maliye Bakanlığı’nın söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı Taslağı’nın, açılış kruiterleri alkollü ürünlere ilişkin kısmında öngörülen, ‘ayrımcı vergilendirmenin önemli ölçüde azaltılmasına yönelik somut adımlar atılması’ yönündeki talebini karşılar gözükmektedir."

Cizre’ye havan mermisi atıldı! Yaralılar varSuriye tarafında terör örgütü YPG’nin işgali altındaki bölgeden Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Katran köyüne, havan mermisi atıldı. Saldırıda 3 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber