İçişleri Bakanı'ndan Deniz Feneri açıklaması

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Deniz Feneri e.V davası kapsamında Zahid Akman, Zekeriya Karaman, Mustafa Çelik, İsmail Karahan ile Erdoğan Kara’ya Emniyet’te gözaltında tutuldukları sürece özel muamele yapıldığı iddialarına, "Gözaltına alınan beş şüphelinin gözaltı ve sevk işlemleri soruşturma savcısının bilgisi ve talimatları doğrultusunda, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yapılmıştır" yanıtını verdi.

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet S. Kesimoğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Almanya’daki Deniz Feneri e.V davasının Türkiye ayağında "nitelikli dolandırıcılık, evrakta sahtekarlık" suçlamalarıyla tutuklanan RTÜK eski Başkanı Zahid Akman, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman, Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik, Yönetim Kurulu üyesi İsmail Karahan ile serbest bırakılan Finans Müdürü Erdoğan Kara’ya Emniyet’te gözaltında tutuldukları sürece özel muamele yapıldığına ilişkin iddialar olduğunu belirterek, şu soruları yöneltti:

"Söz konusu kişilerin nezarethanede tutulmaları gerekirken amir odalarında oturtulduğu, koridorlarda rahatça dolaşmalarına izin verildiği doğru mudur?

Emniyet görevlileri tarafından şüphelilerin büyük ihtimalle serbest bırakılacağı değerlendirmeleri yapılmış mıdır?

Şüpheliler için tutukluluk kararı çıkınca, Organize Suçlar Şubesinde rahat hareket ettiklerini gösteren kamera kayıtları silinmiş midir?

Kamera kayıtlarının ne kadar bekletileceğine ilişkin prosedür nedir? Bu olayda prosedüre uyulmuş mudur?

Deniz Feneri e.V. sanıklarına Emniyet’te yapılan bu ayrıcalığın nedenini nasıl açıklıyorsunuz?"

-İÇİŞLERİ BAKANI’NDAN TEK CÜMLELİK YANIT-

Soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, "Önergeye konu edilen soruşturma ile ilgili olarak gözaltına alınan beş şüphelinin gözaltı ve sevk işlemleri soruşturma savcısının bilgisi ve talimatları doğrultusunda, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yapılmıştır" dedi.

-"DENİZ FENERİ SANIKLARINA UYGULANAN ERGENEKON SANIKLARINA NEDEN UYGULANMIYOR?"-

Soru önergesine verilen yanıtı ANKA’ya değerlendiren Kesimoğlu, şöyle konuştu:

"Deniz feneri sanıklarına uygulanan kanun ve yönetmeliklerle Ergenekon sanıklarına neden uygulanmamaktadır? Öyle anlaşılıyor ki İçişleri Bakanlığımızda ve Emniyet teşkilatımızda sanığa göre yönetmelik, soruşturmaya göre kanun uygulaması yapılmaktadır.

Bu uygulama farklılarını önlemek için harekete geçmek yerine savunan Bakan Şahin derhal Emniyet’te ‘kimler için hangi kanunun’ işlediğini kamuoyuna açıklamalıdır.

Sanatçıları terörist olmakla suçlayan İçişleri Bakanı farklı uygulamaları savunarak Anayasa’dan, insan haklarından ve kanun önünde eşitlik ilkesinden de bihaber olduğunu göstermiştir."

Teklif ettiği kızdan olumsuz yanıt alınca denize atladıİstanbul Avcılar’da arkadaşlık teklif ettiği kızdan olumsuz yanıt alan kişi elbiseleri ile denize atladıktan sonra gözden kayboldu. Sahil Güvenlik teknelerinin denizden, Avcılar Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin sahilden yaptığı arama çalışmaları sırasında ıslak elbiseleri ile gelen Enser Cimşit, "Psikolojim bozuktu, kafamı dağıtmak için denize atlamıştım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber