İçişleri’nden afet seferberliği

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afetlere Hazırlık Yılı çalışmaları kapsamında, “Afetlere hazır ol” mottosuyla bir seferberlik başlattıklarını belirterek, bu seferberliğin tüm kurumlar, STK’lar ve vatandaşlarla birlikte yürütülmesi gerektiğini söyledi.

İçişleri’nden afet seferberliği

Beklenen büyük İstanbul depremine ilişkin tartışmalar sürerken, Soylu, AFAD Konferans Salonu’nda düzenlenen Afetlere Hazırlık Yılı Tanıtım Toplantısı’na katıldı. 17 Ağustos 1999’da yaşanan Marmara Depremi öncesinde depreme ilişkin toplumda yeterli tecrübe ve hatıranın bulunmadığını anlatan Soylu, o geceden sonra herkesin deprem konusunda bilinçlendiğini vurguladı.

Soylu, AFAD’ın 6 bin 29 personeli, 773 müdahale aracı, 23 koordinasyon TIR’ı, 25 lojistik deposu, 30 lojistik destek deposu, 81 il müdürlüğü, 11 birlik müdürlüğü, “AYDES”, “İKAS” gibi dijital altyapılarıyla afet öncesi, olay anı müdahale ve olay sonrası iyileştirme süreçlerinin tamamında ciddi çıktılar ürettiğini kaydetti. AFAD’ın bin 56 gözlem istasyonu, 757 ivme ölçer, 299 hız ölçerle Avrupa’nın en büyük ikinci gözlem ağına sahip olduğuna değinen Soylu, Türkiye’nin eskinin olay sonrası kurtarma çalışmalarıyla sınırlı afet yönetimi anlayışından, bütüncül afet yönetimi anlayışına geçtiğini kaydetti.

Mersin'de sahte içki operasyonuMersin'in Tarsus ilçesindeki sahte içki operasyonunda, 102 şişe etil alkol ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber