‘İmha ederse çelişkili olur’

TBMM Soruşturma Komisyonu’nun CHP’li üyesi Rıza Türmen, Komisyon Başkanı Hakkı Köylü’nün 14 tapeyi “imhası” için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderme kararını eleştirirken, savcılığa “İmha edersen çelişkili davranmış olursun” uyarısında bulundu.

Türmen, Milliyet’e şu değerlendirmeyi yaptı:
“Normalde oğullar hakkında dinlenme kararı olsa bile babaları ile yaptıkları konuşmalar kayda alınamaz. Ancak burada her ikisi de şüpheli konumundadır. O nedenle de imha kararına gerekçe gösterilen CMK’nın 135. maddesinin 3. fıkrası kapsamı bu tapelerde uygulanamaz. Kaldı ki fezlekeler Meclis’e gelip, savcılığa geri gönderildikten sonra, Muammer Güler, kendisi ve oğlu arasındaki konuşma kayıtlarının imha edilmesi için savcılığa başvurmuştu. Ama savcılık bu talebi reddetti. Ki o sırada yeni görevlendirilen savcı soruşturmanın başındaydı. Savcı 2013 Şubat’ında fezlekeleri Meclis’e tekrar gönderirken, bunlara yine yer verdi. Savcılık daha önce bunu CMK 135’e 3 uygulanamayacağı için Meclis’e yollamıştır. Doğru olanı yapmıştır. Ama enteresan biçimde şimdi Köylü, bunları imha etmeyen savcılığa imha için tekrar yolluyor. Bu tamamen delilleri ortadan kaldırmaya yönelik bir girişimdir. Savcılığın ilk tutumu çerçevesinde tapeleri imha etmemesi doğru karar olur. İmha ederse ise ilk tutumuyla çelişmiş olur.”

Sulama kanalında kayboldu! Cesedi bulunduAdana'da gece saatlerinde sulama kanalında kaybolan gencin cesedi suya girdiği yerin 6 kilometre uzağında su altı polislerince bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber