İmralı HDP seçmenine tarafsızlık çağrısı yaptı

Teröristbaşı Abdullah Öcalan ile dün İmralı’da görüşen Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Öcalan’ın HDP’ye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için tarafsızlık çağrısı yaptığını açıkladı.

İmralı HDP seçmenine tarafsızlık çağrısı yaptı

Özcan, “Abdullah Öcalan’ın kendisinin iki avukatına el yazısıyla bir sayfalık açıklama verdiğini öğrendik. Bugün Öcalan’la İmralı hapishanesinde görüşme esnasında söz açıklamaya geldi. O açıklandığını sanıyordu. Bizden 18 Haziran 2019 tarihinde avukatlara savcılık üzerinden teslim edilmiş olan açıklama henüz yayınlanmamış. Öcalan bunu öğrendiğinde tepki gösterdi” dedi.

Öcalan’ın kendisine avukatlarına atfen bir not verdiğini dile getiren Özcan, avukatlarının telefonlara cevap vermediğini söyledi. Özcan, bu sebeple avukatlarıyla birlikte yapılması planlanan açıklamayı tek başına yapmak durumunda kaldığını aktardı. Avukatlardan birinin WhatsApp’tan mesajı okuduğunu söyleyen Özcan, “Kim olursa olsun emanete ihanet edilmez. Sadece avukatlar değil, hiç kimse emanete ihanet edemez. Emanet kutsaldır” dedi.

Özcan, Öcalan’ın mektubunu basın mensuplarıyla paylaştı. Mektupta, “Son ölüm oruçları ve açlık grevlerinin sona ermesi vesilesiyle kullanmak durumunda kaldığım şahsi inisiyatifim konusunda, olası gelişmeleri de dikkate alarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum... Çözüm süreci sonrasına damgasını vuran ve Türkiye’nin geleneksel ikilemini aşmayan, dolayısıyla sürekli çatışmacı ve kutuplaştırıcı üslubun başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunları ağırlaştırdığı ortaya çıkmış bir sonuçtur. Cumhur ve Millet ittifaklarının bu gerçekliğine karşılık HDP’de ifadesini bulan demokratik ittifak ve bağlantılı demokratik müzakere opsiyonu çözüm odaklı olmayı esas almıştır” ifadeleri yer aldı.

Mektup, şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal, gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını göz önünde bulundurarak bu üçüncü yol tavrının korunması büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir... İlgili tüm çevreleri bu temelde duyarlı olmaya çağırıyorum.”

İmralı HDP seçmenine tarafsızlık çağrısı yaptı

Özcan’a övgü

Özcan ayrıca, Öcalan’ın avukatlarına, “Ben sizden sonra Ali Kemal Özcan hocayla da görüştüm. Kendisine özgü geniş bir literatürü vardır. Umarım paylaşırsınız. Bildiriyi kendisine de okudum. Nasıl açıklanıp değerlendirileceğini tartıştım. Birlikte bildiriyi özüne uygun biçimde toplantı veya toplantılarda açıklayıp yorumlamanızın da yararlı olacağı kanısındayım. Görüşmek dileğiyle. Selam ve sevgilerimle.” notunu ilettiğini bildirdi.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber