Irak ile askeri iş birliğinde ilk adım

Ankara dün Türkiye ile Irak arasında teröre karşı askeri işbirliğinde kritik bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Irak ile askeri iş birliğinde ilk adım

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Ali el-Hekim, Irak Savunma Bakanı Necah eş-Şammari ve Ulusal İstihbarat Başkanı Mustafa el-Kazimi’den oluşan heyet sürpriz bir şekilde Ankara’ya gelerek, Dışişleri Bakanlığı’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüştü. Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin 15 Mayıs 2019’da Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette, iki ülke arasında askeri ve güvenlik iş birliği alanında ortak belge imzalanması için çalışmalara başlanması hususunda mutabakata varılmıştı. Bu kapsamda ilk adım dün Ankara’da gerçekleşen kritik toplantı ile atılmış oldu.

‘PKK temizlenmeli’

Iraklı heyetin bakanlıktan ayrıldıktan sonra, Dışişleri Bakanlığı önünde Çavuşoğlu, Akar ve Fidan’ın yaklaşık 10 dakika sohbet ettiği görüldü. Çavuşoğlu, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Kurumsallaşmaya ve yeniden inşası için adımlar atmaya çalışan Irak’a her alanda olduğu gibi askeri iş birliği alanında da eğitim ve diğer alanlarda da desteğimizi sürdüreceğiz” dedi. Iraklı heyetle terörle mücadele konusunu ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, “Bugüne kadar DEAŞ’la mücadelede hep Irak’ın yanında olduk. Ama Irak’ta bir PKK gerçeği vardır. Sadece Kandil bölgesinde değil Sincar bölgesinde de konuşlanmış bir PKK vardır” diye konuştu. “Sadece Sincar’da değil, PKK’nın tüm Irak’tan temizlenmesi konusunda mutabıkız” diyen Çavuşoğlu, bu kapsamda sadece Bağdat’ın rol üstlenmesinin yeterli olmayacağını vurguladı. Çavuşoğlu, “Bölgesel yönetimin de Erbil’in, Süleymaniye’nin de işin içinde olması gerekiyor” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, Erbil tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin bölgede yaptığı harekatların sorumlusunun PKK olduğunu ve PKK’nın Irak’ı terk etmesi gerektiğini güçlü bir şekilde vurguladıklarını anımsattı.

‘Görüş ayrılığımız yok’

Çavuşoğlu, “PKK’nın oradan temizlenmesi Irak’ın istikrarı ve güvenliği bakımından da son derece hassas önemlidir. Zaten bu konuda bir görüş ayrılığımız yok” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, Başika hususunu da değerlendirme fırsatı bulduklarını belirterek, bu konuda ortak komite kurma kararı aldıklarını bildirdi.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Barzani’ye tebrik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, görüşmede yeni görevi dolayısıyla Barzani’yi tebrik etti. AA

Katil zanlısı İzmir'de yakalandıAydın'ın Köşk ilçesinde kafası taşla ezilerek ve bıçaklanarak öldürülen kişinin katil zanlısı olarak aranan komşusu İzmir'de yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber