Irak’ta Kürt yönetimi ‘İran’la anlaştı’ iddiası

İran’ın, terör örgütü PKK ve İran kolu PJAK’ın yönetim merkezi ve askeri üslenme alanı olan Kuzey Irak’ın Kandil bölgesini temizleyip peşmergelere bırakmak için Kuzey Irak Kürt Yönetimi ile anlaştığı ileri sürüldü

Türkiye, yıllardır Kandil’deki PKK üslerini yok etmek için Kürt yönetimi ve ABD ile sürdürdüğü girişimlerden bugüne kadar bir sonuç alamadı. İran, Kandil’i denetim altına almak amacıyla bir süreden beri PKK ve PJAK güçlerine yönelik sınırdan kapsamlı harekât sürdürüyor. Kandil‘e binlerce askerle çıkarma yapan İran, Kuzey Irak topraklarındaki hakim tepelere büyük kaleler inşa ediyor. Bir bölümünün yapımı tamamlanan kalelere PKK’nın faaliyetlerini gözlemek için teknolojik donanım döşendi.
PKK’ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı, İran’ın, Kandil’den PJAK ve PKK’yi sökerek bu bölgenin denetimini bölgeyi denetim altında tutan KYB ve KDP’ye vermeyi vaat ettiğini ileri sürdü. Bu çerçevede Kürt hükümetinin bilgisi ve onayı dahilinde, bölgesel yönetimin İçişleri Bakanı Kerim Sincari’nin başkanlık ettiği ve Kürt yönetiminin Tahran temsilcisi Nazım Ömer’in de yer aldığı heyetin Piranşehir’de İran devletiyle anlaşmaya vardığı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: İmar denetçi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruzÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kaçak yapı ile mücadelemiz devam ediyor. Şu an bin 100 imar denetçimiz var, bu imar denetçi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruz." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber