İran’dan teşekkür

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki tepkisinin ‘bölge halklarının duygusuna tercüman olduğunu’ söylerken, Haşimi Rafsancani Başbakan’a tavrından dolayı teşekkür etti

İran’dan teşekkür

Son dönemde PKK ve İran’daki uzantısı PJAK’a karşı takınılan ortak tutum ve Avrupa’daki doğalgaz krizinin de etkisiyle gelişen İran-Türkiye yakınlaşması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki tavrı ile hız kazandı.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Tahran’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın tepkisiyle bölge halklarının duygularına tercüman olduğunu belirterek, “Türkiye Başbakanı’nın bu tavrı bütün Türk milletinin, bölgedeki halkların ve dünyanın tepkisinin bir ifadesi oldu. O, böyle bir durumda verilmesi gereken tepkiyi gösterdi.
Olayı bu şekilde değerlendiriyoruz” dedi. Erdoğan’a Davos’taki hareketinden dolayı teşekkür eden Ahmedinecad, İsrail’i Gazze’deki askeri operasyonları nedeniyle bir kez daha suçlayarak, hiçbir sebebin sivil Filistin halkının ölümünü haklı gösteremeyeceğini savundu.

‘Küstahça bir tavır’
İran İslam Cumhuriyeti Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani de, Tahran’daki cuma hutbesinde Erdoğan’ın Davos’ta sergilediği tutumu takdir ederek kendisine teşekkür etti.
Davos’taki oturumda moderatörün Erdoğan’ın sözünü kesmeye çalışmasını ve eliyle omuzuna dokunmasını ‘küstahça bir davranış’ diye eleştiren Rafsancani, Erdoğan’ın Tevrat’taki ‘Adam öldürmeyin’ emrini Peres’e okuduğunu hatırlattı.
İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki de, Erdoğan’ın sergilediği tutumu İsrail’in cinayetlerine itirazı olarak nitelendirdi. Mutteki, Türkiye’nin Gazze konusunda ilkeli politika izlediğini vurgulayarak, ‘Siyonist rejimin cumhurbaşkanının’ gereksiz sözler sarf ettiğini, Erdoğan’ın tepkisinin de doğal olduğunu söyledi.

İran’dan teşekkür

Tahran ve Şam’da gül bıraktılar
Bugüne kadar genellikle protesto eylemlerine sahne olan Tahran’daki Türkiye Büyükelçiliği önüne toplanan yüzlerce İranlı, bu defa Erdoğan’a sevgilerini göstermek için toplandı. Ellerindeki çiçekleri büyükelçiliğin kapısına bırakan göstericiler, Erdoğan’a minnettar olduklarını söyledi. Büyük bölümünü öğrencilerin oluşturduğu kalabalık, Gazze’de katliamın sorumlusu olarak gördükleri İsrail ve ABD aleyhine slogan attı.
Suriye’de de, Şam’daki Türk büyükelçiliğinin önünde toplananlar, Erdoğan’ın Davos’taki çıkışına destek vermek amacıyla elçilik kapısının önüne çiçek bıraktı.

Polis, trenin çarpmak üzere olduğu aracın sürücüsünü son anda kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber