İslam birliği için üçlü dayanışma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’i kabulünün ardından yaptığı konuşmada “İslam dünyasının birliği, beraberliği bizim için çok önemli. Türkiye, Pakistan, Malezya olarak yapılacak dayanışma ümmet olma bilincinin bir gereğidir” dedi

İslam birliği için üçlü dayanışma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’i kabul etti. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

İSTANBUL’A BAŞKONSOLOSLUK: Bugünkü görüşmelerimizde D-8 üyesi iki stratejik ortak olarak işbirliğimize yönelik ne gibi adımlar atabileceğimizi müzakere ettik. Malezya, İstanbul’da Muvazzaf Başkonsolosluk açma kararını almıştır. Filistin davası başta olmak üzere Rohingya Krizi ve İslam düşmanlığı gibi meseleler karşısında ortak tutum sergiliyoruz. Sayın Mahathir’in önerisiyle Dışişleri Bakanları düzeyinde başlatılan Türkiye-Malezya-Pakistan üçlü işbirliği sürecinin ilerletilmesine destek vermeye devam edeceğiz.

TİCARET ANLAŞMASININ KAPSAMI GENİŞLEYECEK: Ortaya koyduğumuz ticaret hacmi hedefi iki ülke arasında 5 milyar dolardır. 2015 yılında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasının kapsamının, hizmet ticareti, yatırımlar ve elektronik ticareti de içerecek şekilde genişletilmesi amacıyla müzakerelerimizi sürdürüyoruz. Yurtdışına yatırım yapan Malezya fonlarının Türkiye’ye olan ilgisinin canlı tutulmasını ve Malezyalı firmaların ülkemize yatırımlarının artarak devam etmesini arzu ediyoruz. Görüşmelerimizde savunma sanayi alanında işbirliğimizi geliştirmeyi, öncelikli hedeflerimizden biri olarak belirledik. Sayın Mahathir, ziyareti vesilesiyle firmalarımızın imkânlarını yerinde görme fırsatını da değerlendiriyor. Malezya’nın önemli birikim sahibi olduğu otomotiv alanında birlikte neler yapabileceğimizi inceleme konusunda da mutabık kaldık.

GEREKEN ADIMLARI ATACAĞIZ: Özellikle İslam dünyasının birliği, beraberliği bizim için her konuda çok önemli. Şu anda gerek Pakistan gerek Malezya gerek Türkiye olarak üçlü yapılacak bu dayanışma zaten ümmet olma bilincinin bir gereğidir. Bunun gereği olarak her alanda Dışişleri Bakanlarımız ön hazırlıkları yapmak suretiyle daha sonra da liderler bir araya gelerek atılması gereken adımlar ne ise bu adımları atacağız.

‘Hakan Atilla bizim evladımız’

Konuşmasında Halkbankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın tahliyesi ve Türkiye’ye dönüşü ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi:

HEPİMİZİ KIRDI: Uzun bir süredir Halkbankamızın Genel Müdür Yardımcısının gerçekten bu yaşamış olduğu süreç başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımızı üzmüştür, kırmıştır. Her türlü girişimleri yaptık ve kendisiyle alakalı verilen mahkumiyet cezası bitmiş oldu ve borcumuz kalmadan Hakan Atilla evladımız tekrar ülkesine dönmüş oldu.

KÜLLİYE’DE BEKLİYORUM: (Bundan sonraki süreçte Atilla ile ilgili olarak bir görevlendirme yapılıp yapılmayacağı) Yaptığımız telefon görüşmesinde, ‘Sen önce ailenle, çocuklarınla... Bu arada dinlen, şöyle bir tatilini yap, ondan sonra da seni Ankara’da Külliye’de bekliyorum. Külliye’de ziyaretimize gel, orada oturur konuşur, ne yapacağımızın kararını da veririz’ dedik. Bizim için Hakan Atilla’ya herhangi bir bariyer söz konusu değildir. O bizim evladımızdır. Onu sahiplenmeyeceğiz de kimi sahipleneceğiz?

VİZENİN KALDIRILMASI SICAK İLİŞKİLERİN NETİCESİ: (Rusya’nın vizeleri kaldırması) Sayın Putin daha önceden bize bu müjdeyi vermişti. Bugün de bunlar kaldırıldı. İnşallah artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da ilan edildiği gibi Rusya’ya ziyaretlerini yapabilecek. Burada herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Bu, uzun zamandır aramızdaki diyaloğun, aramızdaki sıcak ilişkilerin bir neticesidir. Şu andan itibaren bu konuda adım atılmıştır.

‘Sorunları birlikte çözeceğiz’

Mahathir Muhammed ise İslam medeniyetinde bir geriye gidiş olduğunu belirterek “Erdoğan ile yaptığımız görüşme sonrasında birlikte çalışabileceğimize ve bir şekilde bu sorunu çözebileceğimize emin olduk. İslam medeniyetinin neden böyle bir düşüş içinde olduğuna bakmalıyız. Sebebi bulursak doğru reçeteyi bulabilir ve İslam medeniyetini yine tüm dünyayı hayran bırakacak bir medeniyet haline getirebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

 

Balıkçının ağına 80 kiloluk yayın balığı takıldıBursa'nın İznik ilçesindeki İznik Gölü'nde bir balıkçının ağına, 2 metre 20 santimetre boyunda, 80 kiloluk yayın balığı takıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber