İslam dünyasına özeleştiri çağrısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Barış anlamına gelen İslam kavramı terörle, çatışma ile anılıyorsa, burada İslam’ın değil onun mensuplarının özeleştiri yapması gerekiyor” dedi

İslam dünyasına özeleştiri çağrısı

Yıldız Sarayı Silahhane Binası’nın İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’ne devredilerek kütüphane olarak düzenlenmesi nedeniyle gerçekleştirilen törene katılan Erdoğan, İslam dünyasına özeleştiri çağrısında bulundu. “Sevgi ve bilgi üzerine kurulmuş bir medeniyetin kitaplardan, bilgiden, okumaktan neden bu kadar uzak düştüğünü, hoşgörü, barış ve kardeşlik ile arasına neden bu kadar mesafe koyduğunu artık etraflıca tartışmamız gerektiğine inanıyorum” diyen Erdoğan, Batı’da da  art niyetli kampanyalar yürütüldüğünü kaydetti.
Törende, kütüphanenin dijital bölümüne yaptığı katkıdan dolayı “Dostum” dediği Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşit El Maktum’a da şükranlarını sunan Erdoğan, Rami Kışlası’nı da Türkiye’nin bir numaralı milli kütüphanesi haline getireceklerini söyledi.

Popstar gibi
Törenin ardından partisinin İnönü Stadı’nda düzenlediği gençlik şölenine katılan Erdoğan, adeta “popstar” gibi karşılandı. Stada havai fişek gösterisi eşliğinde giren Erdoğan, “Artık dünyanın gerçekleriyle aracısız yüzleşen, bilgiye kolay erişen gençlere kimse kül yutturamaz ve provoke edemez. Bizim siyasetten muradımız bütün demokratik kanallar ile meşruiyet kapılarını açarak, istiklal ruhunu istikbale taşımaktır” dedi.

Gençlere karanfil 
Erdoğan, İnönü Stadı’ndaki gençlik şölenine katıldı. “Dünya lideri”, “Seninle one minute” ve “Sevdamız ak gözümüz kara” yazılı dev afiş ve posterlerin bulunduğu statta sevgi gösterileriyle karşılanan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, gençlere karanfil dağıttı.

O balıkçı konuştu: Bu balık, denizin piranasıAntalya'nın Finike ilçesi açıklarında tekneyle avlanmaya çıktığında, ağına yüzlerce balon balığı takılan, 30 yıllık balıkçı Mehmet Sever, Son 2 yıldır biraz daha çoğaldı ve popülasyonu arttı. Çoğalması diğer balık türlerinin azalmasına neden oldu. Bu balık denizin piranası gibi bir şey dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber