İstanbul’da 13 seçim müdürüne disiplin soruşturması açıldı

İstanbul’da 13 seçim müdürüne disiplin soruşturması açıldı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 31 Mart Yerel Seçimlerinde İstanbul seçimlerindeki usulsüzlükler
dikkate alınarak 13 seçim müdürünün başka illere görevlendirildiğini, müdürler ve diğer sorumlular hakkında disiplin soruşturması başlatıldığını açıkladı.

Güven, yaptığı yazılı açıklamada, 31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde görev alan ve haklarında soruşturma açılan ilçe seçim kurulu başkanları ile diğer yetkililerin, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimlerinde görev almalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

HSK’ya suç duyurusu

Açıklamada, İstanbul’daki seçimin yenilenme kararının alındığını, seçim sürecinde tespit edilen usulsüzlüklere ilişkin sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlatan Güven, “İlçe seçim kurulu başkanı hâkimlerle birlikte suça iştirak eden diğer sorumluların da soruşturma ve kovuşturmaları Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nca yapılması gerektiğinden, suç duyurusuna ilişkin yazımızın Hâkimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) gönderilmek üzere işlemsiz olarak iade edilmesi istenilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

YSK yetkisinde değil

Güven, Hâkimler ve Savcılar Kanunu’nun, “Hâkim ve savcıların suçlarına iştirak edenler aynı soruşturma ve kovuşturma mercilerine tabidirler” hükmü gereğince, ilçe seçim kurul başkanlarının yanı sıra diğer sorumlular hakkındaki suç duyurusu kararını HSK’ya gönderdiklerini ifade etti.
İlçe seçim kurul başkanlığına o yerdeki en kıdemli hakimin 2 yıllığına seçildiğine dikkati çeken Başkan Güven, “İlçe seçim kurulu başkanlarının ilçedeki en kıdemli hakim olması yasal zorunluluk olup,
hakimlerin görev yerleri Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Hâkimlerin atanmaları ve görevden alınmaları Yüksek Seçim Kurulu’nun yetkisi dahilinde değildir” açıklaması yaptı.

Başka illere atama

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde İstanbul’a bağlı seçim müdürlüklerinde görev yapan müdür ve diğer sorumlular hakkında, seçimin iptaline dayanak oluşturan usulsüz işlemler nedeniyle disiplin soruşturması başlatıldığını da kaydeden Sadi Güven, “Sandık kurulu başkanlarının ve memur üyelerinin usulsüz olarak belirlenmesindeki yoğunluk dikkate alınarak, 13 seçim müdürü başka illere görevlendirilmiştir” bilgisini de paylaştı.

Çatı katında panter şokuFransa'da bir binanın çatı katına tırmanan siyah panter, bina sakinlerince paniğine neden oldu. Yaklaşık 2 saatlik çalışma sonunda sakinleştirici iğneyle vurulan panter, itfaiye ekipleri tarafından ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber