‘İstanbul en güvenli büyük kentlerden biri’

ABD’de basılan The Atlantic dergisi, İstanbul’un bugün ABD’nin büyük şehirlerden Chicago’dan daha güvenli bir kent haline geldiğini yazdı

Yazıda, “1700-1800, İstanbul’da Suç ve Ceza” adlı bir araştırma yapan California Üniversitesi İslami Çalışmalar bölümünden Prof. olan Fariba Zarinebaf’ın görüşlerine yer verildi. Derginin İstanbul yorumu şöyle: “İstanbul son yıllarda büyük bir değişimden geçiyor. Kırık dökük mahalleler kentsel dönüşüm projesine dahil edildi. Başbakan Erdoğan, İstanbul’u küresel ve finansal bir merkez olarak hayal ediyor. Şimdiden dünyadaki uluslararası özelliğe sahip şehirlerin en güvenlilerinden biri haline geldi.

Güvenlik Osmanlı’yı andırıyor
Zarinebaf’a göre bunun sırrı da şehirdeki katmanlı güvenlik yapısı. Türk polisinin yüzde 85’i lisans mezunu. Şehir geceleri olup biteni gözlemlemek için polis kontrol noktalarına sahip. Ayrıca bir de iç gözetim yapısı var ki Mobese kameraları ile binlerce devriye arabasını bu sayede birbirine bağlanıyor ve en kalabalık alanlarda bir göz bulunuyor. Aynı zamanda mahalle gruplarının sağladığı yerel bir bilgi ağı da mevcut. Zarinebaf, ‘Eğer bugün Türkiye’ye taşınırsam polise rapor vermem gerekli. Güvenlikte sadece tepeden değil tabandan da gelen bu tür bir yapı, Osmanlı’yı andırıyor’ diyor. Avrupa’nın en düşük saldırı oranına sahip şehri İstanbul’da Zarinebaf kendini ‘Chicago’dakinden daha güvende hissettiğini’ söylüyor. Belki de Türkiye modeline yakından bakmanın zamanı gelmiştir.”

14 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber