Geri Dön

İşte Şikago'daki belgeler

Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın üzerinde kimliği bulunan Mehmet Özbay'ın, 1980 sonrasında yurtdışında kayıp ve yenileme gerekçesiyle en az üç kez emniyet yazışması olmaksızın pasaport aldığı ortaya çıktıÇatlı'nın üzerindeki kimliğin, 1995'te Şikago Başkonsolosluğu'ndan alındığı belirlenirken, pasaport sahtecisi Şahin Ekli'yle aynı parmak izine sahip olduğu ortaya çıkan Özbay'ın, Çatlı'yla aynı kişi olması da mümkün görünüyor


SUSURLUK kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın üzerinden çıkan Mehmet Özbay adına düzenlenmiş kimliği, 1995 yılında Türkiye'nin Şikago Başkonsolosluğu'ndan "kayıp beyanıyla" alan Özbay'ın aynı yöntemle, yurtdışında en az üç kez, emniyet yazışması olmaksızın pasaport aldığı ortaya çıktı.
Çatlı'yla aynı kişi olma olasılığı süren Özbay'a 1989'da iki kez pasaport, bir kez nüfus cüzdanı veren Başkonsolosluk yetkilileri, kendilerine başvuran kişinin Çatlı'dan farklı eşkale sahip olduğunu bildirdiler. Ancak 1980 sonrasında Londra'da işçi ve ABD'de yasal oturma iznine sahip ithalat - ihracatçı olarak yaşadığı belirlenen Özbay kimlikli kişinin dosyasındaki birçok bilginin birbiriyle çelişmesi, Susurluk'ta ortaya çıkan esrar perdesinin bir ucunu Şikago'ya dayadı.
Milliyet, geçmişi 1989'a uzanan ve Mehmet Özbay'ın ABD'de nüfus, pasaport ve askerlik işlemleri için son altı yılda yaptığı bütün resmi - özel yazışmaları içeren dosyayı elde etti. Dosyada, Çatlı öldüğünde üzerinde olan 22. 11. 1994 tarihinde Şikago Başkonsolosluğu'nca verilmiş 775552 sayılı nüfus cüzdanının örneği de yeralıyor.
Ayrıntıları bu akşamki 32'inci Gün programında yayınlanacak olan belgeler, Özbay'ın ABD'de bulunduğu süre içinde, bir Amerikalı'yla evlenerek yasal oturma iznine sahip yabancı statüsü (Green Card) aldığını ve 1989 - 1995 döneminde Avrupa ülkeleri ile ABD ve Kanada arasında mekik dokuduğunu ortaya koyuyor. Belgelere göre, 16.10.1961 Şanlıurfa - Suruç doğumlu olan Özbay, ABD'deki yazışmalarında soyadındaki "a" harfini, birçok kez "e" diye değiştirerek, Mehmet Özbey adına kimlik de aldı. Özbay'ın Şikago'da kullandığı ev ve işyeri adresinde bugün tanınmadığı, ancak kent ve çevresindeki Türklerin onu "kendi halinde bir insan" olarak hatırladığı saptandı.
Milliyet'in elinde bulunan ve Özbay hakkında soruşturma başlatan Türk savcılık makamlarının henüz Şikago'dan istetmediği dosyadaki bilgilerin ortaya koyduğu gerçekler şöyle:
1. İLK PASAPORT: Mehmet Özbay adlı kişinin kimlik bilgileriyle alınan ilk pasaport 12 Eylül'ün hemen öncesinde, 20 Ağustos 1980 tarihinde Urfa Emniyet Müdürlüğü'nce verildi. 239037 seri no.lu eski tipteki bu pasaport, Özbay ya da bir başkası tarafından yedi yıl süresince Avrupa ülkeleri arasında yoğun seyahat için kullanıldı.
2. PASAPORT: Özbay ikinci pasaportunu 5.6.1987 tanihinde Londra Başkonsolosluğu'ndan aldı. 776305 sayılı bu pasaport kendisine, bir önceki pasaportuna istinaden verildi.
3. PASAPORT: Özbay 11 Ağustos 1989'da, geçerlilik süresi 30 Mayıs 1992'de dolan pasaportunu kaybettiğini Şikago Başkonsolosluğu'na bildirdi. Başkonsolosluk, Londra Başkonsolosluğu'na yazarak bilgi istedi. 17 Ağustos 1989'da gelen telgrafta adı geçenin İngiltere'de işçi statüsünde yaşadığının teyidi üzerine, Özbay'a yeni pasaport verildi.
4. PASAPORT: Şikago Başkonsolosluğu'na ikinci müracaatını 31 Ekim 1994'te yapan Özbay, buradan aldığı pasaportunu ve nüfus cüzdanını kaybettiğini bildirdi. Kendisine 11.Kasım.1994 tarihinde Birecik Nüfus Müdürlüğü'nden gelen yazıya dayanılarak önce yeni nüfus cüzdanı, daha sonra 1995 Şubatı'nda yeni pasaport verildi. ABD vatandaşı Mary Jane Ripp ile evli ve bu nedenle "green card" sahibi olduğunu beyan eden Özbay hakkında ayrıntılı soruşturma yapılmadı. Ancak Özbay, dördüncü pasaportu için yaptığı başvuru sırasında adındaki ve imzasındaki "a" harfini, "e" olarak değiştirdi ve kimliklerini Mehmet Özbey adına aldı.
5. ASKERLİK TECİLİ: Son olarak 7 Şubat 1995'te nüfus cüzdanına istinaden Şikago Başkonsolosluğu'nda askerlik tecili yaptırtan ve askerliğini 30 Eylül 1997'ye kadar erteleten Özbay, bir daha ABD'de herhangi bir Türk resmi makamına başvurmadı.
6. EŞİ VE KENDİSİ KAYIP: Özbay'ın verdiği adreslerin ve telefon numaralarının hiçbirinde ne kendisi, ne de Amerikalı eşi bulunuyor. Özbay'ın çalıştığını beyan ettiği ve işvereninin eşi olduğu Dearborn şirketi kayıtlarda geçmiyor.
7. ÖZBAY - EKLİ - ÇATLI: Interpol kayıtlarında "muhtemel uyuşturucu kaçakçısı ve terörist" olarak geçen Çatlı ile Özbay'ın bazı fotoğrafları benzememekle birlikte, bazı kimliklerdeki fotoğraflar arasında da çok yakın benzerlik dikkat çekiyor. 26 Şubat 1992

Köpeğe kalaslı dayak cep telefonuna yansıdıYalova’nın Çiftlikköy ilçesi Aşağı Gacık mevkisinde köpeğini kalasla döven Hasan A. adlı şahsın uyguladığı vahşet cep telefonuna yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber