İstifa dalgası sürüyor... Mevcut başkanlar CHP’ye rakip oluyor

CHP’de, belediye başkan adaylarının belirlenmesiyle ilgili istifalara varan görüş ayrılıkları sürerken, partinin birçok mevcut belediye başkanı da yerel seçimlerde CHP’ye rakip oluyor.

İstifa dalgası sürüyor... Mevcut başkanlar CHP’ye rakip oluyor

Bu çerçevede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2014’te aday olarak belirlediği Kırklareli’de Mehmet Kesimoğlu, Kırklareli Pınarhisar’da Mustafa Cingöz, Muğla Bodrum’da Mehmet Kocadon, Marmaris’te Ali Acar, Aydın Efeler’de Mesut Özakçan, Söke’de Süleyman Toyran, Denizli Buldan’da Mustafa Günal, Nevşehir Hacıbektaş’ta Ali Rıza Selmanpakoğlu, Adana Karataş’ta Boğaçhan Ünal, Tunceli Çemişgezek’te Ahmet Şadan Ersoy partilerinden ayrıldı.

İstifa eden başkanların tamamına yakını ise 31 Mart seçimlerinde CHP’nin rakibi olmaya hazırlanıyor. Kesimoğlu’nun bugün bir açıklama yaparak Kırklareli’deki yarışa gireceğini ilan etmesi bekleniyor. Kocadon’un ise Demokrat Parti’den Muğla Büyükşehir adayı olacağı konuşuluyor. DSP’ye geçen Ali Acar yeniden Marmaris’te aday olurken, Söke’de Süleyman Toyran, Efeler’de Mesut Özakçan, Buldan’da Mustafa Günal’ın DP çatısı altında seçime girmesi kesinleşti. Adana Karataş Belediye Başkanı Ünal ise MHP’ye katıldı. CHP’den ayrılan belediye başkanları ve aday adaylarının DP’yi de tercih etmesi dikkat çekiyor.

‘Zora sokarlar’

Parti kaynakları; Kırklareli, Muğla ve Aydın’daki belediye başkanlarının CHP’ye rakip olmasının partinin bu seçim çevrelerindeki kazanma şansını “zora soktuğu” değerlendirmesini yapıyor. Ayrıca, Mustafa Sarıgül’ün DSP’nin Şişli adayı olmasıyla bu ilçenin de “el değiştirme” riskinin bulunduğu belirtiliyor. Kaynaklar, partiye rakip olan isimlerin seçimi “kazanamasalar bile kaybettirebilecekleri” görüşünü dile getiriyor. CHP yönetiminin, bu duruma karşı nasıl bir strateji izleyeceği ise merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli pikap aracı kullandıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST İstanbul) ilk kez sergilenen BMC'nin yerli pikap aracını kullandı. Araca, Erdoğan'ın da onayıyla miğfer anlamına gelen Tulga ismi koyuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber