Jet hızıyla imzalandı

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı kurtaran yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda 12,5 saatlik zorlu görüşmelerin ardından 264 oyla yasalaştı ve Gül tarafından hemen onaylandı

Jet hızıyla imzalandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili’ne işlerinin yoğunluğu nedeniyle ifade vermeye uygun zamanda gideceğini bildiren MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı kurtaran yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda sabah 05.47’ye kadar süren 12,5 saatlik zorlu görüşmelerin ardından 264 oyla yasalaştı. TBMM Başkanlığı, yasayı jet hızıyla Çankaya Köşkü’ne gönderdi ve aynı hızla onaylanan yasa Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderildi.
Genel Kurul’da, MİT Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin görüşmelerine önceki gün akşam saat 17.20’de geçildi. Teklif 12,5 saat sonra, dün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte saat 05.47’de TBMM’den geçti. Teklif; CHP, MHP ve BDP’nin 63 ret oyuna karşılık Ak Partililerin 264 kabul oyu ile yasalaştı.
Kimi zaman neşeli, kimi zaman tartışmalı, kimi zaman uykulu geçen görüşmelerde, sabahın ilk ışıkları yaklaşırken sinirleri gerilen milletvekilleri arasında kavga çıktı. Uykusuna yenik düşen milletvekillerini yanındaki arkadaşları kendilerine yönelen objektifleri göstererek uyandırmaya çalıştı. Bazı milletvekilleri Ipad’lerinde internette dolaşarak, bazı milletvekilleri de kitap, gazete ve makale okuyarak zaman geçirdi.

Sıkıştırılan bakanlar kızdı
Görüşmelerde hükümeti temsil eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin zor dakikalar yaşarken, kendilerini sert ifadelerle savundu.
Ergin, “Bugüne kadar hiçbir KCK yetkilisiyle, hiçbir zeminde, hiçbir konuyu görüşmediğini” savunurken, “İspatını yapacak olanın alnını karışlarım” dedi.
Ergin, “Bu kadar yasayla uğraşacağınıza bir genel af çıkarsanız daha rahat olmaz mı” sorusuna, “Ne genel af ne özel af niteliğinde herhangi bir düzenleme yapma düşüncemiz yok şu an için” karşılığını verdi.
Bozdağ da, kendisine laf atan MHP’lilere, “Sizin iktidarınız döneminde, 99’dan sonraki dönemde de kimlerin kimlerle görüştüğünü herkes biliyor” diye çıkıştı. Bozdağ, Adalet Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı Yardımcılığı’na atanan kardeşi Ünal Bozdağ’a ilişkin eleştirilere sert çıkarak, “Herkes gibi O’nun da devlette çalışma hakkı vardır. Sizin alkışladığınız 28 Şubatçıların yaptığı sınavlarda, alın teriyle girmiş, hâkimlik yapıyor. Suç mu, ayıp mı bu?” dedi.
Bozdağ, “MİT Kanunu kapsamında Başbakanlık’tan izin alınmasını gerektiren olay ve kişi sayısı nedir” sorusuna, “Bizim dönemimizde 2004 itibarıyla 5 kişi için izin verilmiştir. 1997’den önceki süreçle ilgili rakam yok” yanıtını verdi.

Isparta’yı dar ederim
Görüşme, Ak Parti Isparta Milletvekili Recep Özel ile MHP Isparta milletvekili Nevzat Korkmaz’ın Isparta tartışmasına da sahne oldu. Korkmaz, “Benim adım Nevzat Korkmaz Isparta’yı sana dar edeceğim” derken Özel, “Sen kimsin, beni Isparta’ya dar etmek kim? Isparta’nın her yerinde göğsümüzü gere gere siyaset yaparız” karşılığını verdi.
CHP’li Ali Haydar Kurt, kürsüdeyken cebinden çıkardığı sarı kartı, futbol hakemleri gibi Ak Partililere göstererek, “Yanlışınızdan dönün” dedi.

Fidan sende mi saklanıyor?
CHP’li İnce, “Meclis çalışıyor, MİT Müsteşarı nerede? Bir yerde mi saklanıyor?” diye sordu. Ak Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, “Sana ne” karşılığını verirken, İnce de, “O zaman Ayşenur senin evinde mi saklanıyor? Nerede?” diye sordu. Bahçekapılı, İnce’yi, “Benimle ilgili espri yapma!” diye uyardı.

MİT’çi kavgayı merakla izledi
CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ın konuşması sırasında ve sonrasında, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman Bak’ın laf atması üzerine gerginlik yaşandı. Fiziki müdahale, çevredeki milletvekilleri tarafından önlenirken, bu kez CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile Ak Partili Zeyit Aslan arasında kavga çıktı. İki vekil, birbirlerinin üzerine yürümek isterken, dışarıda düelloya davet ederek güç gösterisinde bulundu. Oturuma ara verilirken Aslan, “Kimsin lan sen? Kes sesini. Kaşınıyorsun, dışarıya gel” derken, Özel, “Gel kaşı hadi, yetiyorsa çık dışarı” karşılığını verdi. Bu arada, “hayvan, köpek” gibi hakaretler ile ve sinkaflı küfürler havada uçuştu. MİT Temsilcisi Ümit Canik, kavgayı sakin ama meraklı bir tavırla izledi.

Sayın vekiller Kandil’e gidelim
BDP’li Hasip Kaplan ile MHP’li Oktay Vural arasında ise 1999’da terör örgütüyle görüşme tartışması yaşandı. Kaplan, her partiden 3 milletvekilinin yer aldığı bir heyetle, İmralı ve Kandil’e gitme önerisinde bulundu. BDP’li Sırrı Sakık, 1999’da da İmralı ile görüşmeler yapıldığını söylerken, Vural buna tepki gösterdi. Kaplan, “Şu an KCK ana davasının bir numaralı sanığı olarak Sabri Ok geçiyor. Sabri Ok, 1999’da, 15 Şubat’ta, İmralı’ya komplo sonucu Abdullah Öcalan getirildiğinde görüşmüştür; bir. Sizin iktidarınız dönemi” karşılığını verdi. Vural ise o tarihte MHP’nin Meclis’te olmadığını vurgularken, “99’da siyasi görev verilmedi” dedi. Kaplan’ın, “Konuşursam gelemezsin buraya” demesi üzerine Vural, “Çık ne varsa açıkla” diyerek sert tepki gösterdi.

TBMM Başkanlığı, yasayı jet hızıyla Çankaya Köşkü’ne gönderirken, bütün dikkatler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün düzenlemeyi ne zaman onaylayacağına çevrildi.

Yasa ne getiriyor?
- Kanuna göre, MİT mensupları veya Başbakan tarafından belirli bir görevi yerine getirmek üzere kamu görevlileri arasından görevlendirilenler, görevin niteliğinden doğan veya görev sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı haklarında soruşturma yapılması Başbakan’ın iznine bağlı olacak.
- Bu kişilerin, özel yetkili mahkemelerin görev alanlarına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılmasında da Başbakan’ın izni aranacak.
- Kanun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden soruşturma ve kovuşturmalarda da Başbakan’ın iznine bağlı olma hükmü uygulanacak.


Türkiye-Rusya ortak bildirisiDışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tel Abyad ve Rasulayn'ı içine alan mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki statükonun muhafaza edileceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber